Niewielki, wystające słupki wystające na dwóch końcach siatki. Co to takiego? Do czego służą? Dziś wyjaśnimy czym są antenki w siatkówce!

Spis treści:
Informacje techniczne o antenkach
Zgodnie z oficjalnymi zasadami gry w siatkówkę antenka to elastyczny pręt wykonany z włókna szklanego.
Dlaczego akurat włókno szklane? Jest to bowiem materiał bardzo lekki, niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Antenka ma długość 180 cm i średnicę 1 centymetra. Tylko górna część antenki wystaje ponad górną taśmę siatki. Ma ona 80 cm i jest pomalowana w kontrastujących kolorach – zazwyczaj w biało-czerwone paski – o szerokości 10 cm. Antenki wkłada się do tzw. kieszeni, a następnie mocuje do siatki za pomocą rzepów, sznurków bądź zacisków. Najpopularniejsze, a jednocześnie najłatwiejsze jest jednak mocowanie na rzepy.
Zdarza się jednak, że antenka, zwłaszcza podczas nieprofesjonalnych zmagań, wykonana jest z podobnego materiału jak włókno szklane. Najważniejsze jednak, by antenka zachowywała swoją elastyczność.
Na każdej siatce zamocowane są dwie antenki, które znajdują się zewnętrznych krawędziach siatki. Antenki są umieszczone bezpośrednio nad liniami bocznymi boiska, a odległość między nimi to 9 metrów. Linia „pociągnięta” pomiędzy obiema antenkami jest osią linii środkowej boiska.
Antenki w siatkówce – po co?
Antenki wyznaczają przestrzeń boiska, w której – lub będąc precyzyjnym – nad którą może zostać przebita piłka by nie został popełniony błąd. Jeśli piłka zostanie odbita na stronę przeciwnika za antenką, wówczas mamy do czynienia z przewinieniem (wszystko o błędach w siatkówce przeczytasz tutaj: pehasports.com/bledy-w-siatkowce). W czasie gry sędzia główny jest odpowiedzialny za to, by ten przepis był przestrzegany. Punkty zdobyte w ten sposób są anulowane i dopisywane do konta drużyny, która nie popełniła błędu.
Warto jednak zaznaczyć, że błąd przebicia piłki poza antenkami jest uznawany za przewinienie tylko podczas ataku. Jeśli podczas gry obronnej piłka została zagrana za antenką, a ekipa broniąc jest w stanie przebić piłkę na drugą stronę siatki poprawnie – czyli pomiędzy antenkami – to przepisy gry jasno stanowią o tym, że taka akcja powinna być kontynuowana, a drużyna przeciwna nie ma prawa protestować.
Czy zawodnik może dotknąć antenki w siatkówce?
Odpowiedź jest krótka: nie. Dotykanie antenki w trakcie gry jest surowo zabronione. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to sędzia ma obowiązek użyć gwizdka i przyznać punkt ekipie, która przewinienia nie popełniał.
A co, jeśli piłka dotknie antenki?
Jeśli piłka dotknie antenki, to mamy do czynienia z błędem. Nieważne, czy piłka dotknie jej po ataku, zagrywce siatkarskiej czy niedokładnym przyjęciu – dotknięcie antenki przez piłkę jest równoznaczne ze zdobyciem punktu przez ekipę przeciwną do tej, która jako ostatnia dotknęła piłki.
A co jeśli piłka po ataku zawodnika dotknie rąk blokujących i wówczas dotknie antenki? Wtedy mamy do czynienia z tzw. najskuteczniejszym atakiem świata, który kończy się przyznaniem punktu ekipie atakującej. Dlaczego takie zagranie określa się tym górnolotnym mianem? Ponieważ, gdy piłka leci w kierunku antenki po odbiciu od bloku, nie sposób uchronić się przed przykrymi konsekwencjami takiego zagrania. Opanowanie tego ataku wymaga jednak hektolitrów potu wylanych na treningach i wielkich umiejętności oraz doświadczenia.