Co to jest dogrywka w piłce nożnej?

Niektórzy sądzą, że dogrywki to niepotrzebny czas oczekiwania na wymarzoną serie rzutów karnych. Nieważne, czy się z tym zgadzamy czy nie. Ważne, że dogrywka w piłce nożnej to od lat integralna jej część, która jest solą fazy pucharowej wielu turniejów. Dziś więcej o dodatkowych 30 minutach gry w piłce nożnej!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co to jest dogrywka?

Dogrywka to dodatkowy czas gry w piłce nożnej. Według aktualnych przepisów dogrywka składa się z dwóch połów, z których każda trwa 15 minut. W przerwie następuje zmiana połów. Dogrywka pozwala na rozstrzygnięcie meczu lub dwumeczu, który w regulaminowym czasie gry zakończył się remisem.

Oczywiście, nie każde starcie lub starcia, które kończy się remisem, jest równoznaczne z rozpoczęciem dogrywki…

Kiedy sędzia zarządza dogrywkę?

Arbiter zarządza rozgrywkę tylko w określonych przypadkach. Poniżej postaramy się opisać wszystkie sytuacje, w których sędzia piłkarski musi nakazać piłkarzom rozgrywani dodatkowych 30 minut.

Remis w meczu fazy pucharowej mistrzostw świata i Europy

EURO 2020 zapamiętamy z szalonych dogrywek. Starcia Szwajcarów z Francuzami lub Hiszpanów z Chorwatami z pewnością przejdą do historii europejskiego i światowego futbolu także dlatego, że w tych konfrontacjach oglądaliśmy niezwykle emocjonujące dogrywki.

Zgodnie z regulaminem rozgrywek mistrzostw świata i Europy, jeśli mecz w rundzie play-off zakończy się remisem po 90 minutach, wówczas sędzia ma obowiązek zarządzić dogrywkę. Jeśli 90 minut czasu gry nie wystarczyło, by został wyłoniony zwycięzca, to z całą pewnością będziemy oglądać dogrywkę. W myśl zasady „przegrywający odpada” ekipa, która przegra dogrywkę, wylatuje z turnieju. Jeśli dogrywki nie przynoszą rozstrzygnięcia, wówczas zarządza się dodatkowy czas gry.

Oczywiście najbardziej emocjonujące dogrywki odbywają się w meczu kończącym rozgrywki na poziomie mistrzowskim. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma takimi przypadkami

Remis w dwumeczu w europejskich bądź krajowych pucharach

Jak wiecie, w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji, a także w niektórych rozgrywkach pucharów krajowych, na przykład w Hiszpanii, runda play-off, z wyłączeniem meczów finałowych, jest rozgrywana na zasadzie dwumeczów. Oznacza to, że drużyny rywalizujące w fazach od 1/8 finału do półfinału muszą rozegrać ze sobą dwa mecze w tej samej rundzie. Zwyczajowo mecze są rozgrywane na stadionach obu ekip.

Jeśli ogólny wynik dwumeczu jest remisowy wówczas sędzia zarządza dogrywkę. Jeśli na przykład pierwsze starcie zakończyło się zwycięstwem jednej z ekip 2:0, wówczas drużyna przeciwna potrzebowała wygrać 2:0 w rewanżu. Jeżeli ta sztuka udała się zespołowi, który poległ w pierwszym starciu, to sędzia ma obowiązek zarządzić dogrywkę. Innymi słowy – jeśli w dwumeczu padły identyczne wygrane obu drużyn, wówczas rozgrywana jest dogrywka.

Do niedawna w europejskich pucharach obowiązywała zasada podwójnie liczonych goli strzelonych na wyjeździe, jednak, ku uciesze kibiców, UEFA zrezygnowała z tego przepisu w 2021 roku. Jeśli zatem w dogrywce obie drużyny zdobyły bramki, a po 120 minutach nadal jest remis, to w myśl zasad należy przeprowadzić rzuty karne (więcej o stałych fragmentach przeczytasz tutaj: pehasports.com/stale-fragmenty-gry-w-pilce-noznej).

Dogrywka, którą znamy dziś, cechuje się prostotą w regulaminie. Drużyna, która po zakończeniu drugiej połowy dogrywki, prowadzi w meczu, jest zwycięzcą. Jeśli jednak druga dogrywka, a właściwie jej druga połowa, nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas zarządza się serię rzutów karnych. Nie zawsze jednak tak było.

Czym była zasada złotego gola?

Wspomniana reguła zakładała, że pierwsza bramka zdobyta w dogrywce danego meczu, automatycznie kończy rywalizację. Jeden gol, zdobyty tuż po rozpoczęciu dodatkowego czasu gry, mógł przekreślić szanse jednych i wprawić w ekstazę drugich. Zwycięzcy z pewnością skakaliby z radości, ale pokonani mogliby się czuć rozgoryczeni, zwłaszcza jeśli na zegarze widniała dopiero 91 minuta i w myśl standardowych przepisów dogrywka powinna trwać jeszcze 29 minut. . Jeśli jednak w pierwszej części nie strzelono żadnego gola, to zarządzana była druga część dogrywki. Z grubsza zasadę złotego gola można podsumować jednym zdaniem: pierwsza bramka strzelona w dogrywce automatycznie ją kończyła. Choć wokół tej reguły nie brakowało kontrowersji, to złoty gol zadebiutował na arenie międzynarodowej w 1993 roku podczas mistrzostw świata juniorów. Później ta zasada była wykorzystywana m.in na EURO 1996, MŚ 1998, EURO 2000 i MŚ 2002.

Czym była zasada srebrnego gola?

Pewną nowelizacją zasady złotego gola, była zasada srebrnej bramki. W tym przypadku gol zdobyty w dogrywce nie kończył jej automatycznie – drużyna przegrywająca miała możliwość doprowadzenia do remisu do końca danej połowy dogrywki. Przykładowo – jeśli jedna z ekip zdobyła bramkę w pierwszej połowie dogrywki, to nie było to równoznaczne ze strzeleniem zwycięskiego gola – przegrywająca ekipa miała możliwość doprowadzenia do remisu do końca pierwszej części dogrywki, a drużyna prowadząca za wszelką cenę broniła przewagi. Jeśli drużyna przeciwna nie zdołała wyrównać, to koniec pierwszej części dogrywki był równoznaczny z końcem meczu, spotkanie wygrała drużyna prowadząca po 105 minutach.

W drugiej części dogrywki przepis ten nie miał już żadnego znaczenia, z uwagi na fakt, że musiano dokończyć tę część dogrywki, a to równoznaczne było z zakończeniem całego meczu pomiędzy tymi drużynami.

W przypadku osiągniętego remisu po drugiej połowie, arbiter zarządzał rzuty karne, lub kończył mecz jeżeli stanowiły o tym uprzednio wcześniej wprowadzone przepisy.

Dogrywka w piłce nożnej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.