Kim jest libero w siatkówce?

Libero to zawodnik, który pełni defensywną funkcję na boisku podczas gry w siatkówkę. Pozycję tę dodano do oficjalnych zasad gry w siatkówkę stosunkowo niedawno – miało to miejsce 1998 roku. Ten zabieg miał na celu uczynić grę w siatkówkę jeszcze bardziej widowiskową i ekscytującą. Pierwszymi zawodami, na których po raz pierwszy na hali pojawił się libero były Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn, zorganizowane w Japonii, w 1998 roku.
Libero na boisku zazwyczaj gra tylko w tylnym rzędzie – piątej strefie. Tym co go wyróżnia jest inny kolor koszulki do siatkówki, dzięki czemu przebieg gry jest bardziej transparentny dla widzów, sędziów i zawodników.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Kto to jest libero w siatkówce?

Niektóre organizacje pozwalają na wyznaczenie dwóch zawodników libero, ale tylko jeden może przebywać na boisku. Jeśli libero zostanie zdyskwalifikowany, drużyna kontynuuje grę bez libero. Między dwoma zmianami z libero musi być rozegrana akcja. Libero pozostaje w grze przez cały czas i jest jedynym graczem, który nie jest ograniczony zwykłymi zasadami rotacji. Libero w siatkówce zwykle zastępuje środkową pozycję blokującą, ale nigdy nie zajmuje pozycji w pierwszym rzędzie. Głównym zadaniem jest aktywność w obronie i przyjęciu. Zawodnik libero jest odpowiedzialny za poprawne ustawienie formacji przyjęcia. Gra zazwyczaj na drugiej linii, na piątej pozycji – więcej o strefach przeczytasz tutaj: pehasports.com/strefy-w-siatkowce (piąta pozycja jest umieszczona w drugiej linii po lewej stronie boiska). Zdarza się również, że libero działa na jeszcze większej części boiska, dzięki czemu zdejmuje z pozostałych graczy odpowiedzialność za przyjmowanie zagrywki. Tym, co go wyróżnia jest również to, że może grać wyłącznie w linii obrony. Gdy tylko przejdzie do linii ataku, ustępuje miejsca graczom środkowym. Aby dobrze wprowadzić akcję, libero powinien dograć piłkę do rozgrywającego. Dzięki jego umiejętnościom, drużynie łatwiej zdobywać punkty.

Libero siatkówka – zadania i czego nie może robić na boisku?

Funkcja libero jest bardzo ważna w przebiegu gry. Tak naprawdę to właśnie dzięki niemu, gracze są tak aktywni na boisku, a fani siatkówki śledzą z zapartym tchem dynamikę gry. Libero jest odpowiedzialny za dużą część przyjęć. Głównym obowiązkiem libero w siatkówce jest gra obronna i przyjmowanie zagrywki, dzięki czemu drużyna może prawidłowo przeprowadzić atak. Ponieważ libero nie ma uprawnień do wykonywania akcji ofensywnej, stara się odebrać tak wiele piłek, jak tylko może, odciążając przy tym pozostałych zawodników od obrony. Jest jednak kilka rzeczy, których libero nie może robić na boisku do siatkówki m.in.:

  • Atakować,
  • Blokować,
  • Zagrywać,
  • Nie może być kapitanem zespołu.

Pozycja libero w siatkówce – znani zawodnicy i zawodniczki

Zawodnikiem występującym na pozycji libero najczęściej jest zawodnik, który wyróżnia się na tle drużyny niższym wzrostem. Oczywiście „niższym” w środowisku siatkarzy, gdyż trudno nazwać zawodników mierzących minimum 180 cm „niskimi”. Do czołowych zawodników występujących na tej pozycji w siatkówce męskiej możemy wyróżnić: Jenia Grebennikov (Francja) – 188, Dan Lewis (Kanada) – 189, Salvatore Rossini (Włochy) – 185, Teodor Sałparow (Bułgaria) – 185, Sergio (Brazylia) – 184, Erik Shoji (USA) – 184, Aleksiej Werbow (Rosja) – 185, Paweł Zatorski – 184. Wśród Pań należy wyróżnić: Paola Cardullo (Włochy) – 162 cm, Monica De Gennaro (Włochy) – 174, Fabi (Brazylia) – 166 cm, Lin Li (Chiny) – 171 cm, Jekaterina Ułanowa (Rosja) – 176.

Najlepsi polscy libero

W Polsce możemy pochwalić się wieloma utalentowanymi libero, którzy od lat zdobywają uznanie na międzynarodowych arenach. W naszym zestawieniu znajdziesz zawodników, którzy są już na sportowej emeryturze, jak również tych aktywnych.

Krzysztof Ignaczak

Popularny „Igła”, rekordzista pod względem występów w polskiej reprezentacji na pozycji libero – 322 występy. Niezwykle utytułowany – wielokrotny Mistrz Polski, Mistrz Świata z 2014 roku, Mistrz Europy z 2009 roku, zdobywca Ligi Światowej z 2012 roku.

Piotr Gacek

Blisko 114 występów w koszulce z orzełkiem na piersi. Dwukrotny Mistrz Polski, a z reprezentacją Polski Mistrz Europy z 2009 roku. W 2006 roku zdobyłnagrodę „najlepszego polskiego libero”.

Paweł Zatorski

Czołowy libero na świecie i obecny filar reprezentacji Polski w siatkówce (166 występów), z którą osiągnął liczne sukcesy. Do najważniejszych osiągnięć reprezentacyjnych można zaliczyć: dwa złote medale Mistrzostw Świata (2014, 2018), Mistrzostwo Europy (2023), Liga Narodów (2023) czy zwycięstwo w Lidze Narodów (2012). Ponadto wielokrotny Mistrz Polski oraz zwycięzca Ligi Mistrzów z 2021 roku. Dodatkowo wielokrotnie wyróżniany nagrodami indywidualnymi:

  • 2010: Najlepszy libero Klubowych Mistrzostw Świata
  • 2011: Najlepszy broniący Pucharu Polski
  • 2012: Najlepszy broniący Pucharu Polski
  • 2013: Najlepszy libero Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
  • 2015: Najlepszy libero Ligi Światowej
  • 2015: Najlepszy libero Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
  • 2016: Najlepszy broniący Pucharu Polski
  • 2018: Najlepszy libero Mistrzostw Świata
  • 2019: Najlepszy broniący Pucharu Polski
  • 2021: Najlepszy libero Memoriał Huberta Jerzego Wagnera
  • 2023: MVP i najlepszy libero turnieju finałowego Ligi Narodów
  • 2023: Najlepszy libero Mistrzostw Europy

Jaki strój siatkarski powinien mieć zawodnik libero?

Z uwagi na bardzo istotną funkcję defensywnego zawodnika, którym jest właśnie libero, jego oficjalny strój siatkarski powinien jednoznacznie odbiegać kolorystyką od koszulek siatkarskich pozostałych zawodników. To właśnie dlatego przy zamówieniu kompletu strojów siatkarskich dla drużyny, zwykle jeden lub dwa komplety różnią się od pozostałych. Dzięki nadrukom sublimacyjnym i dużej elastyczności pod kątem możliwości projektowania nowoczesnych strojów siatkarskich, wybranie i dopasowanie kompletnej garderoby dla dorosłych i dzieci z podziałem na libero i resztę zawodników nie jest problematyczne.

Stroje siatkarskie PEHA, strój siatkarski dla libero

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.