Kim jest libero w siatkówce?

Libero w siatkówce

Kim jest libero w siatkówce?

Libero to zawodnik, który pełni defensywną funkcję na boisku podczas gry w siatkówkę. Pozycję tę dodano do oficjalnych zasad gry stosunkowo niedawno – miało to miejsce 1998 roku. Ten zabieg miał na celu uczynić grę w siatkówkę jeszcze bardziej widowiskową i ekscytującą. Pierwszymi zawodami, na których po raz pierwszy na hali pojawił się libero były Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn, zorganizowane w Japonii, w 1998 roku.
Ciekawostka – pierwszym polskim libero, który wziął udział w Mistrzostwach Świata był Krzysztof Ignaczak
Libero na boisku zazwyczaj gra tylko w tylnym rzędzie (piątej strefie). Tym co go wyróżnia jest inny kolor stroju/koszulki do siatkówki, dzięki czemu przebieg gry jest bardziej transparentny dla widzów, sędziów i zawodników.

Ostatnio na naszym blogu:  Zagrywka w siatkówce - jakie są sposoby serwowania?
Stroje siatkarskie

Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Libero w siatkówce – kto to? Na czym polega jego funkcja?

Niektóre organizacje pozwalają na wyznaczenie dwóch zawodników libero, ale tylko jeden może przebywać na boisku. Jeśli libero zostanie zdyskwalifikowany, drużyna kontynuuje grę bez libero. Między dwoma zmianami z libero musi być rozegrana akcja. Libero pozostaje w grze przez cały czas i jest jedynym graczem, który nie jest ograniczony zwykłymi zasadami rotacji. Libero zwykle zastępuje środkową pozycję blokującą, ale nigdy nie zajmuje pozycji w pierwszym rzędzie. Głównym zadaniem jest aktywność w obronie i przyjęciu. Libero jest odpowiedzialny za poprawne ustawienie formacji przyjęcia. Gra zazwyczaj na drugiej linii, na piątej pozycji (piąta pozycja jest umieszczona w drugiej linii po lewej stronie boiska). Zdarza się również, że libero działa na jeszcze większej części boiska, dzięki czemu zdejmuje z pozostałych graczy odpowiedzialność za przyjmowanie zagrywek. Tym, co go wyróżnia jest również to, że może grać wyłącznie w linii obrony. Gdy tylko przejdzie do linii ataku, ustępuje miejsca graczom środkowym. Aby dobrze wprowadzić akcję, libero powinien dograć piłkę do rozgrywającego. Dzięki jego umiejętnościom, drużynie łatwiej zdobywać punkty.

Co robi libero w siatkówce?

Funkcja libero jest bardzo ważna w przebiegu gry. Tak naprawdę to właśnie dzięki niemu, gracze są tak aktywni na boisku, a fani siatkówki śledzą z zapartym tchem dynamikę gry. Libero jest odpowiedzialny za dużą część przyjęć. Głównym obowiązkiem libero w siatkówce jest gra obronna i przyjmowanie zagrywek, dzięki czemu drużyna może prawidłowo przeprowadzić atak. Ponieważ libero nie ma uprawnień do wykonywania akcji ofensywnej, stara się odebrać tak wiele piłek, jak tylko może, odciążając przy tym pozostałych zawodników od obrony. Jest jednak kilka rzeczy, których libero nie może robić. Są to głównie:

  • Atakowanie, jeśli piłka jest powyżej górnej wysokości siatki w siatkówce;
  • Blok, próby bloku;
  • Zagrywanie;
  • Libero nie może również sprawować funkcji kapitana zespołu.

Ciekawostka – Istnieje kilka atrybutów, które są ważne dla pozycji libero. Dobry libero w siatkówce powinien mieć doskonale wytrenowaną zdolność do gry w defensywie i poprawy zdolności przyjęcia zagrywki. Jednak w przebiegu gry może zdarzyć się tak, że libero zostanie zupełnie inny zawodnik.

Jaki strój siatkarski powinien mieć libero?

Z uwagi na bardzo istotną funkcję defensywnego zawodnika, którym jest właśnie libero, jego oficjalny strój siatkarski powinien jednoznacznie odbiegać kolorystyką od koszulek siatkarskich pozostałych zawodników. To właśnie dlatego przy zamówieniu kompletu strojów siatkarskich dla drużyny, zwykle jeden lub dwa komplety różnią się od pozostałych. Dzięki nadrukom sublimacyjnym i dużej elastyczności pod kątem możliwości projektowania nowoczesnych strojów siatkarskich, wybranie i dopasowanie kompletnej garderoby dla dorosłych i dzieci z podziałem na libero i resztę zawodników nie jest problematyczne.

Stroje siatkarskie PEHA, strój siatkarski dla libero

 


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.