Konspekt treningu piłki nożnej – jak ułożyć prawidłowy plan treningu piłkarskiego?

Jak mawia stare porzekadło „nawet najgorszy plan jest lepszy niż żaden”. Jest to najlepszy powód, dla którego warto przygotowywać konspekty piłkarskie. Bo w końcu jak mamy osiągnąć cele treningowe, jak nie wiemy jakie one są. Dlatego tak ważne jest planowanie zajęć, gdyż tylko konsekwentna praca trenera piłki nożnej może przynieść wymierne korzyści.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Program dla trenerów piłki nożnej

Przede wszystkim na program treningowy składają się wszelkiego rodzaju jednostki treningowe, które tworzą mikrocykle (tygodniowe), następnie mezocykle (miesięczne), aż w końcu wszystko tworzy półroczną lub roczną strategię zwaną makrocyklem. Taki podział pozwoli w przemyślany sposób ułożyć treningi i w dłuższej perspektywie weryfikować postępy lub ich brak. Tak się dzieje tylko w przypadku prowadzenia dziennika treningowego przez trenera.
Z pewnością szczegółowy plan w postaci konspektu piłkarskiego, pozwoli wyodrębnić w treningu poszczególne elementy, nad którymi będą pracować piłkarze. Standardowo taki plan składa się on z 3 elementów: części wstępnej, głównej i końcowej.

Co ważne, do każdej części dodajemy ćwiczenia piłkarskie z opisem i dodatkowo czasem wykonywania. Najlepiej przy tworzeniu konspektu planować ćwiczenia, dzięki którym nie marnujemy czasu na ustawianie nowych i tłumaczeniu ich od początku. Bo wyobraźcie sobie 1,5 h trening piłkarski, w którym na ustawienie czy tłumaczenie nowych ćwiczeń poświęcamy średnio 10 – 15 min * x jednostek = ilość straconego czasu, który można poświęcić na kolejne próby zawodników. Dlatego cenną radą dla trenerów jest stopniowanie trudności ćwiczeń, które projektują – 1 ćwiczenie z 2-3 trudniejszymi modyfikacjami. Dodatkowo wspomniane omówienie – starajmy się je przekazywać jak najszybciej, żeby piłkarze mogli wykonać w tym czasie jak najwięcej powtórzeń.
Wartym podkreślenia jest również kilka zasad, które musi spełniać konspekt:

  • Zasada świadomości – zawodnik musi rozumieć sens wykonywanego ćwiczenia;
  • Zasada przystępności – ćwiczenia dostosowane do umiejętności i wieku ćwiczących;
  • Zasada poglądowości – pokaz i objaśnienie ćwiczenia;
  • Zasada systematyczności – stymulowanie rozwoju poprzez stopniowanie trudności ćwiczeń lub nauczanie nowych elementów;
  • Zasada trwałości – wytworzenie prawidłowego nawyku ruchowego.

Konspekty piłka nożna – przykłady

Projektowanie konspektów wynika z planu treningowego założonego przez klub, nigdy odwrotnie. Załóżmy, że nie mamy takiego planu, dlatego nie ma się co dziwić, że każdy trenuje według własnych przekonań – dzisiaj podania, jutro strzały, a po jutrze znowu podania i tak w kółko. Brak przekonania o planowaniu i realizowaniu programu szkoleniowego tylko powoduje chaos, bo np. jak w przypadku treningów piłkarskich dzieci można nauczać techniki podań jeśli wcześniej dziecko nie nauczyło się prowadzić piłki? Można by mnożyć przypadki, dlatego trenerze parafrazując cytat: „jeśli chcesz być najlepszy, to musisz robić konspekty”.
Poniżej przedstawiamy przykład konspektu piłki nożnej przygotowanego do treningu piłkarskiego dla dzieci, a dokładnie dla orlika młodszego.

 Konspekt treningu piłki nożnej

Konspekt treningu piłki nożnej jest najmniejszą składową całego programu szkoleniowego. To program wymusza na jednostce temat, nie odwrotnie. Dlatego kluby tworząc profesjonalne akademie, rozpoczynają prace od utworzenia szczegółowego programu, który będzie zawierał konkretne wytyczne, dzięki którym praca trenera stanie się o wiele łatwiejsza i efektywniejsza.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.