Co to jest okno transferowe?

Zimowe i letnie okno transferowe

Co to jest okno transferowe?

W piłkarskim sezonie są dwa momenty, w których futbol szczególnie mocno łączy się z wielkimi pieniędzmi. Mamy tu oczywiście na myśli zimowe i letnie okienko transferowe, która do czerwoności rozpalają dziennikarzy, kibiców i kluby. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o tym, skąd wzięła się ta gorączka i dlaczego transfery w piłce nożnej można przeprowadzać tylko w określonych terminach.

Ostatnio na naszym blogu:  Najlepsze ligi piłkarskie w Europie
Stroje piłkarskie

Stroje z nadrukiem gratis od 99,99 zł

Okno transferowe – historia

Wydawać by się mogło, że okienka transferowe są w futbolu od zawsze. Nic bardziej mylnego! To rozwiązanie wprowadzono dopiero w 2001 roku, a było to pokłosiem głośnej sprawy związanej z prawem Bosmana (więcej o prawie Bosmana przeczytasz na stronie: https://pehasports.com/prawo-bosmana), o którym pisaliśmy już na naszych łamach. Przed tym, jak wprowadzono okna transferowe, piłkarze mogli zmieniać kluby w dowolnym momencie sezonu. Był to dość dziwny zabieg, które nie miał nic wspólnego z budowaniem stabilnej kadry. Na szczęście jednym z wielu pozytywów wprowadzenia prawa Bosmana było uregulowanie i wprowadzenie terminu okien transferowych. FIFA wprowadziła wówczas zimowe i letnie okno transferowe. Zespoły w całej Europie musiały wyrzucić do kosza dotychczasowe praktyki i nauczyć się budowania konkurencyjnych drużyn w zupełnie inny sposób. Transfery piłkarzy stały się zatem o wiele trudniejsze.

Letnie okno transferowe, czyli istne szaleństwo

Kluby piłkarskie w letnim okienku transferowym otwierają skarbce i ruszają na zakupy. Zespoły z La Liga, Premier League, Serie A, Bundesligi, a nawet te występujące w PKO Ekstraklasie są wówczas wzmacniane przez nowych piłkarzy. Kluby występujące w poszczególnych rozgrywkach mają ustalone daty, w których mogą przeprowadzać transfery.

Premier League – do kiedy trwa okienko transferowe?

Letnie szaleństwo zakupów w Anglii rozpoczyna się zazwyczaj w czerwcu, a kończy w ostatnim dniu sierpnia. Zazwyczaj to kluby z Premier League wydają najwięcej pieniędzy, a najbardziej jaskrawym przykładem jest Manchester City, który od 2008 do września 2021 wydał blisko 2 miliardy funtów! Niewiele mniej na rynku transferowym zostawili włodarze Manchesteru United czy Chelsea FC, a także Liverpoolu. Oczywiście w Premier League występuje również zimowe okienko transferowe, które jest jednak znacznie uboższe. Trwa ono przez cały styczeń.

La Liga, Serie A, Bundesliga – do kiedy okienko transferowe?

Hiszpańskie, włoskie i niemieckie kluby ruszają na zakupy od 1 lipca do 31 sierpnia. Dwumiesięczne okienko transferowe jest niezwykle gorące. Przed laty do LaLiga w tym czasie dołączali m.in Cristiano Ronaldo czy Gareth Bale, co wprawiało w ekstazę kibiców na całym świecie. Z kolei zimowe okno transferowe w tych krajach trwa przez cały styczeń!

Zimowe i letnie okienko transferowe w Ekstraklasie

Transfery zawodników, choć nie na tak ogromną skalę, mają miejsce także w Polsce. Okna transferowego nad Wisłą nie relacjonują największe telewizje sportowe świata, ale kibiców rodzimych klubów również rozpala zakupowa gorączka. Ekstraklasa jest ciekawym kierunkiem dla piłkarzy, którzy chcą odbudować się po nieudanych wojażach w mocniejszych ligach bądź są u schyłku piłkarskiej kariery. Ten fakt wykorzystała m.in Legia Warszawa, która przed laty ściągnęła na Łazienkowską m.in Daniela Ljuboję czy Vadisa Odjidję-Ofoe. Podpisanie kontraktu przez tych piłkarzy było niezwykłym prestiżem dla klubu ze stolicy, a ci piłkarze z miejsca podnieśli poziom gry Wojskowych. Także inne polskie kluby nie próżnują na rynku, a transfery piłkarskie takich klubów jak Lech Poznań, Górnik Zabrze, Wisła Kraków czy Pogoń Szczecin są niezwykle interesujące. W ostatnim sezonie do polskiej ligi dołączyli m.in Lukas Podolski czy Kamil Grosicki.

Letnie okno transferowe w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowy czerwca do pierwszego dnia września. Z kolei zimowe szaleństwo zakupowe nad Wisłą trwa przez cały luty!

 


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.