Robinsonada bramkarza

Robinsonada bramkarza

Robinsonada bramkarza

Jeśli termin “robinsonada” kojarzy wam się z podróżą poszukiwaniu przygód, to nie jesteście w błędzie! Jak bowiem inaczej nazwać wyprawę bramkarza w kierunku piłki kopniętej w samo okienko bramki? Robinsonada bramkarska to bowiem nic innego jak poszukiwanie niezwykłych doznać, która tylko czasem kończy się sukcesem.

Stroje piłkarskie

Czym jest robinsonada?

Jak podaje słownik PWN, robinsonada to “obrona bramki polegająca na rzuceniu się bramkarza wyprostowanym ciałem poziomo w bok w celu zatrzymania lecącej piłki”. Ma ona wiele nazw, choć tą najczęściej stosowaną jest “parada”. Nie ulega jednak wątpliwości, że tej rodzaj obrony jest jednym z najbardziej efektownych w piłce nożnej. Bramkarz, który jest w stanie dokonać efektownej, a co najważniejsze efektywnej robinsonady z pewnością może być z siebie dumny przez całe piłkarskie życie.

W futbolu termin robinsonada został rozpowszechniony na początku XX wieku, a jego korzenie sięgają kolebki futbolu, czyli wysp bramkarskich. Bramkarska robinsonada została ponoć rozpowszechniona przez golkipera Derby County, Southampton oraz reprezentacji Anglii – Jacka… Robinsona!

Jak podają niektóre źródła, miał on być pierwszym golkiperem, który bronił za pomocą rąk. Dziś może się to wydawać dziwne, jednak pierwsi bramkarze części używali nóg niż dłoni. Robinsonada w piłce nożnej była zatem wymysłem pewnego ekstrawanckiego bramkarza, a nie czymś naturalnym.

Robinsonada i jej mistrzowie

Dziś wynalazek Jacka Robinsona jest aż nadto rozpowszechniony. Często możemy spotkać się z interwencjami “na notę”, w trakcie których bramkarze aż nadto efektownie chwytają lub odbijają piłkę. Robinsonada jest jednak niezbędna, gdy uderzona piłka zmierza w samo okienko. Wówczas każda drużyna chciałaby mieć na posterunku człowieka, dla którego robinsonada to bułka z masłem.

Aby wykonać prawidłową paradę niezbędna jest ogromna dynamika, siła nóg, gibkość i odwaga. Są bramkarze, którzy tę sztukę opanowali do perfekcji.

Marc Andre Ter Stegen

Golkiper Barcelony to mistrz w swoim fachu. Nie tylko fantastycznie gra nogami, ale także doskonale posługuje się rękoma. Jego parady z meczów Ligi Mistrzów i hiszpańskiej La Liga wielokrotnie zostały wspaniale uwiecznione na zdjęciach fotoreporterów i mogą służyć za wzór dla młodych bramkarzy.

Jan Oblak

Zawodnik Atletico to podstawowy element żelaznej defensywy ekipy prowadzonej przez Simeone. Robinsonada w wykonaniu Oblaka jest niczym wzorzec metra z Sevres – idealna.

Alisson Becker

Golkiper The Reds nie musi często wykazywać się swoimi umiejętnościami, gdyż ma przed sobą obrońców najwyższej klasy. O jego klasie świadczy jednak zdolność do utrzymania koncentracji i gotowości do interwencji w każdej sytuacji.

Wojciech Szczęsny

Polski bramkarz to jednym z czołowych zawodników świata na tej pozycji. Godny następca Buffona w bramce Juventusu często pokazuje, że robinsonada to w bramkarskim rzemiośle niezbędna umiejętność.


Producent odzieży sportowej PEHA poleca:


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.

Udostępnij