Środkowy w siatkówce – charakterystyka pozycji

Zazwyczaj są najwyżsi na boisku, a zatem gdy atakują środkowi punkt jest niemal pewny. Niemal, bo przecież po drugiej stronie siatki również występują środkowi, dla których blokowanie ataków przeciwnika to chleb powszedni. Gra na pozycji środkowego to tylko z pozoru – trzymając się kuchennych analogi – bułka z masłem.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 114,99 zł

Kto może zostać środkowym?

Profesjonalna siatkówka jest w tej kwestii nieubłagana – aby grać na pozycji środkowego trzeba się pochwalić naprawdę solidnymi warunkami fizycznymi. Minimum dwa metry wzrostu – bez tego ani rusz. Długi zasięg ramion to podstawa w grze środkowych. Potwierdzić mogą to zawodnicy występujący na tej pozycji w reprezentacji Polski.

Środkowi bloku reprezentacji Polski wczoraj i dziś

Marcin Możdżonek

Dwa metry jedenaście centymetrów – tyle przez lata na boisko wnosił popularny Możdżon. Choć na pierwszy rzut oka spokojny, to w szatni miał decydujący głos, dlatego pełnił rolę kapitana zespołu narodowego. Potężnie zbudowany, doskonały w ataku i w bloku.

Piotr Nowakowski

Kiedyś tworzył duet z Możdzonkiem, ale choć ten pierwszy jest już na sportowej emeryturze, to sympatyczny pan Piotr wciąż stanowi o sile reprezentacji. Dwa metry i sześć centymetrów stoickiego spokoju. Wyrafinowany i elegancki w grze ze swoją zabójczą siatkarską intuicją jest koszmarem dla atakujących, a jego zagrywka typu float sprawiła problem niejednemu przyjmującemu.

Karol Kłos

Dwa metry i jeden centymetr czystego siatkarskiego talentu. Choć ostatnio nieco rzadziej widywaliśmy go w kadrze, to jednak znacznie przyczynił się on do ogromnego sukcesu, jakim było mistrzostwo świata zdobyte na polskiej ziemi w 2014 roku.

Mateusz Bieniek

Kolejny dwumetrowiec – dokładnie 208 centymetrów. Mistrz świata z 2018 roku, który potrafi straszyć fenomenalną zagrywką. Doskonale spisuje się także w bloku i od lat stanowi o sile kadry.

Jakub Kochanowski

Jakby na zaprzeczenie naszej teorii o dwumetrowcach – Jakub Kochanowski ma „zaledwie” 199 centymetrów wzrostu. Delikatne braki we wzroście nadrabia jednak imponującą siłą nóg, wielką dynamiką, dobrym wyskokiem i świetnym timingiem. Potrafi posłać również atomową zagrywkę. Jego liczne zalety zauważył Vital Heynen, który uczynił z niego podstawowe ogniwo polskiej kadry.

O co chodzi na pozycji środkowego?

Środkowy praktycznie zawsze gra w linii ataku. Gdy powinien zająć pozycję w linii obrony, to jego miejsce w drugiej linii zajmuje libero. Oczywiście środkowy wykorzystuje swój wysoki wzrost w trakcie gry blokiem oraz w ataku. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów na temat gry środkowego.

Kiedy i jak atakują środkowi?

Środkowi, w przeciwieństwie do przyjmujących czy atakujących atakują wyłącznie na środku siatki i wyłącznie na z pierwszej linii. Popisowy atakiem zawodników występujących na pozycji środkowego jest tzw. krótka. Co to jest?

Krótka to atak z pierwszego tempa. Rozgrywający wystawia piłkę do środkowego, który znajduje się bardzo bliskiej odległości od niego. Ten atak jest bardzo skuteczny, ale możliwy tylko w przypadku bardzo dobrego przyjęcia. Oczywiście, czołowi rozgrywający i środkowi mogą wykonać tzw. przesuniętą krótką, rozgrywaną nieco dalej od siatki, często w większej odległości pomiędzy oboma graczami. Takie ataki są jednak niezwykle trudne i tylko najlepsze drużyny na świecie czy w europejskich pucharach decydują się w meczu na takie zagrania.

Podsumowując, atak z tak zwanej krótkiej to jeden z najważniejszych elementów siatkówki na wysokim poziomie. Skuteczna gra w ataku pod siatką to jedno z głównych zadań środkowego, a jego udane zagranie w akcji ofensywnej mogą przeprowadzić drużynę przez niejeden kryzys. Aby jednak wykonać dobrą krótką niezbędne jest dobre porozumienie pomiędzy środkowy a rozgrywającym.

Blokowanie ataków przeciwnika

Korzystając ze swojego wzrostu środkowi spełniają kluczową rolę w grze blokiem. W zależności od boiskowej sytuacji zawodnik grający na pozycji środkowego spełnia różne role w grze blokiem.

Gra jeden na jeden ze środkowym rywali

Jeśli środkowy czuje, że rozgrywający przeciwnika może zagrać krótką ze swoim środkowym, wówczas środkowy grający w defensywie gra jeden na jeden ze swoim vis a vis. Takie zagranie to spore ryzyko, ponieważ statystycznie gra w pierwszym tempie zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli jednak blokujący popisze się dobrym wyczuciem i poprawnie odczyta intencje rozgrywającego to ma duże szanse na efektowny i co najważniejsze efektywny blok siatkarski.

Podwójny lub potrójny blok na skrzydle

Gdy akcja toczy się w taki sposób, że rywale zagrywają piłkę na skrzydło, to zawodnikom drużyny broniącej przyświeca jeden cel – zablokować akcję. Wówczas ustawiają podwójny lub potrójny blok na skrzydle. Środkowy musi zatem przesunąć się wzdłuż siatki w lewą bądź prawą stronę i dołączyć do skrzydłowego. W tym elemencie ważne jest szybkie przesuwanie się krokiem dostawnym bądź krokiem skrzyżnym. W bloku podwójnym środkowy jest skrajnym zawodnikiem bloku, z kolei w bloku potrójnym znajduje się w środku. Takie ustawienie pozwala optymalnie zamknąć wymagane pola boiska, co ułatwia grę w obronie i stawia atakującego w bardzo trudnym położeniu.

Zmiany z libero

Jeśli na skutek rotacji jeden ze środkowych znajduje się w linii obrony, to w jego miejsce wchodzi libero. Jest to stały obrazek na siatkarskich boiskach, który pozwala na zoptymalizowanie gry w obronie. Środkowi nie są tak wygimnastykowani, gibcy i zręczni jak libero, dlatego nie sprawdzają się, gdy potrzebne jest bronienie potężnych ataków rywali. Libero przechodzi zatem w miejsce środkowego zawsze, gdy ten znajduje się w drugiej linii i nie wykonuje w tym momencie zagrywki. Środkowy nie uczestniczy zatem w grze w przyjęciu i z rzadka występuje jako gracz linii obrony.

Zagrywka

Środkowi najczęściej decydują się na zagrywkę z wyskoku. Niektórzy stosują mocne uderzenie podobne do ataku określanego mianem zbicia tenisowego. Równie często spotykamy jednak zagrywkę typu float, po której piłka nabiera dziwnej rotacji, która może spłatać figla przyjmującym. Serwis środkowych to ich mocna strona, ale często, w kluczowych momentach setów trener decyduje się na zmianę, a siatkarze występujący na tej pozycji są zmieniani przez przyjmujących bądź atakujących, których zagrywka siatkarska sieje jeszcze większe spustoszenie w szeregach rywali.

Środkowy w siatkówce

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.