Warszawa to największe polskie miasto, w którym mieszka blisko 2 miliony mieszkańców. Bogate tradycje sportowe miasta mają odzwierciedlenie w ilości klubów sportowych reprezentujący miasto w zawodach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jakie są kluby piłkarskie w Warszawie?

Spis treści:
Legia Warszawa: Najbardziej rozpoznawalny klub ze stolicą na piersi
Legia Warszawa to klub sportowy aktualnie występujący w Ekstraklasie. To jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich, zajmujący aktualnie 1. miejsce tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Odnosi też sukcesy na arenie międzynarodowej. To półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/1970 i Pucharu Zdobywców Pucharów 1990/1991, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów.
Legia Warszawa powstała w 1916 roku, co jest odniesieniem do powstania drużyny piłkarskiej Legionów Polskich na Wołyniu. Zrzeszała młodych wojskowych, którzy przed wybuchem pierwszej wojny światowej uprawiali futbol. Po zakończeniu działań wojennych, w 1918 roku, zespół działał tylko na poziomie amatorsko-towarzyskim. Klub został reaktywowany w 1920 i kilka lat później przystąpił do nowo powstałej Polskiej Ligi Piłki Nożnej. W 1930 roku otwarto przy ulicy Łazienkowskiej Stadion Wojska Polskiego. Pierwszy mecz na obiekcie zespół rozegrał z drużyną Europa Barcelona.
Po zakończeniu II wojny światowej klub reaktywowano i zgłoszono do rozgrywek ligowych. Pierwszym rokiem, który przyniósł sukces, był rok 1955. Legia zdobyła Puchar Polski oraz tytuł mistrzowski. Rok później drużyna powtórzyła swoje osiągnięcie. Kolejne tytuły mistrzowskie przyszły pod koniec lat 60. Legia dwukrotnie triumfowała w lidze. Później klub nie odnosił sukcesów aż do lat 90, kiedy do Legia została drużyną, która praktycznie w każdym sezonie liczy się w walce o tytuł.
W sumie Legia Warszawa 15-krotnie sięgała po tytuł mistrzowski, co jest rekordem w polskiej lidze. Ogółem na podium „Wojskowi” wspinali się aż 42 razy. W rozgrywkach Pucharu Polski Legioniści triumfowali 20-krotnie – wynik ten również nie ma sobie równych. Drużyna sięgała także po Puchar Ligi oraz (pięciokrotnie) po Superpuchar Polski.
W Legii grali tacy zawodnicy jak Kazimierz Deyna, Lucjan Brychczy, Jacek Zieliński, Artur Boruc, Wojciech Kowalczyk, Roman Kosecki, Andrzej Buncol czy Dariusz Dziekanowski.
Legia znana jest jeszcze ze swych fanatycznych kibiców, którzy prowadzą trening z trybuny zwanej „Żyletą”. Znani są z bardzo głośnego dopingu, który nie ustaje przez cały mecz. Kibice tworzą także fantastyczne oprawy meczowe – zdjęcia tych opraw oglądają kibice z całego świata. Zawodnicy i trenerzy drużyn przeciwnych – także zagranicznych – często mówią o niepowtarzalnej atmosferze stadionu przy ulicy Łazienkowskiej.
Polonia Warszawa: tradycje i pasja od ponad 100 lat
Polonia Warszawa to najstarszy istniejący klub piłkarski Warszawy – został założony w 1911 roku. Wywodzi się z organizacji Warszawskie Koło Sportowe, które swoją siedzibę miało na Agrykoli. W 1911 powstała drużyna nazwana Polonią. Polonia to łacińska nazwa Polski, więc nazwa ta – wobec panującego rosyjskiego zaboru – była aktem patriotyzmu i odwagi. Polonia to klub który jest współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiej Ligi Piłki nożnej. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy aktualnie zajmuje 14. miejsce. Drużyna nosi przydomek „czarne koszule”, bowiem od 1913 roku w takich koszulkach właśnie grali – kolor czarny wybrali z uwagi na żałobę po ojczyźnie, będącej wówczas pod zaborami. W latach 20. XX wieku Polonia trzykrotnie stawała na podium w wyścigu o mistrzostwo polski – dwa razy na 2. i raz na 3. miejscu. Warto wspomnieć że w tym trenerem warszawskiej ekipy był Anglik – George Kimpton, który prowadził także Cracovię, a w latach 30. był selekcjonerem reprezentacji Francji.
Po II wojnie, gdy wznowiono mecze ligowe, Polonia sięgnęła po swój pierwszy tytuł Mistrza Polski. 6 lat później piłkarze z Konwiktorskiej wznieśli także w górę Puchar Polski. Późniejsze lata, aż do początku lat 90. to okres posuchy – klub grał w II lub III lidze. W najwyższej klasie rozgrywkowej pojawili się znowu w sezonie 1992/93. Nie na długo, bowiem szybko spadli do drugiej ligi, ale w sezonie 1995/96 znowu wywalczyli awans. Zwieńczeniem dobrej organizacji prezesa Janusza Romanowskiego był tytuł mistrzowski w roku 2000. Następne lata to czas destabilizacji i spadku na drugi poziom rozgrywek. W roku 2008 prezes Józef Wojciechowski kupił drużynę Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, a licencję na grę w Ekstraklasie przeniósł właśnie na warszawski klub. Niestety kolejne lata to brak odpowiedniej organizacji, co zaowocowało brakiem przyznania klubowi licencji na grę w Ekstraklasie. Klub praktycznie się rozpadł i zosta zgłoszony do rozgrywek IV ligi. Od tamtej pory trwa proces odbudowy klubu. Obecnie Polonia Warszawa gra w I lidze.
Gwardia Warszawa: klub o wojskowych korzeniach i sportowych ambicjach
Kolejnym znanym stołecznym klubem piłkarskim jest Gwardia Warszawa. Klub został powołany do życia w 1948 jako część wielosekcyjnej organizacji. Klub szybko piął się w górę i już w sezonie 1953/54 sięgnął po Puchar Polski. Gwardziści nigdy nie zdobyli mistrzostwa Polski, choć raz – w 1957 roku byli wicemistrzami, a dwukrotnie – w roku 1959 i 1973 stawali na najniższym stopniu podium. W roku 1974 zagrali także w finale Pucharu Polski, ale decydujący mecz przegrali. Grali też w europejskich pucharach: w sezonie 1955/56 doszli do 1/8 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, a blisko 20 lat później dotarli do tej samej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów. Swoje mecze Gwardziści rozgrywali na stadionie piłkarsko-żużlowym przy ul. Racławickiej w Warszawie.
Ursus Warszawa: Lokalny klub z wieloma ambicjami i talentami
Wymieniając warszawskie kluby piłkarskie nie sposób nie wspomnieć o Ursusie. KS Ursus Warszawa powstał w 1935 roku jako klub wielosekcyjny na warszawskiej dzielnicy Ursus. W czasie II wojny światowej drużyna uczestniczyła w rozgrywkach konspiracyjnych. Po wznowieniu ligi, drużyna grała w niższych ligach, ale 1973 roku awansowała do II ligi, gdzie grała przez 4 kolejne sezony. Później klub grał w III lidze. W 1999 roku polski periodyk „Przegląd Sportowy” opublikował tabelę wszech czasów III ligi, w której Ursus zajął pierwsze miejsce, jako że ponad 20 lat grał na tym poziomie rozgrywkowym. Z klubem związani byli tacy piłkarze jak Krzysztof Nowak, Roman Kosecki czy Mateusz Możdżeń. W 2000 roku zespół został rozwiązany, ale po 5 latach odrodził się. W sezonie 2022/23 zajął ostatnie miejsce w swojej grupie III ligi i w sezonie 2023 / 24 rozpoczął rozgrywki szczebel niżej.
Lista klubów piłkarskich Warszawa
Inne znane kluby piłkarskie w Warszawie to: Hutnik Warszawa, Drukarz Warszawa, Olimpia Warszawa, Varsovia, Escola Varsovia, Okęcie Warszawa, Marymont Warszawa, Korona Warszawa, GKP Targówek, Świt Warszawa, Legion Warszawa, Coco Jambo Warszawa czy SEMP Ursynów.