Piłka ręczna jest uważana za bardzo kontaktowy i dynamiczny sport. Zasady gry w piłkę ręczną zmieniały się na przestrzeni lat (zobacz – Historia piłki ręcznej). Reguły gry określają każdy z aspektów z nią związanych – od strojów sportowych, poprzez wymiary boiska do piłki ręcznej, na przebiegu gry kończąc. Część z nich opisaliśmy już na naszym blogu – teraz nadeszła kolej na opisanie zasad gry, które obowiązują szczypiornistów.
Spis treści:
- Ogólne zasady gry w piłkę ręczną
- Najważniejsze zasady gry w piłkę ręczną
- Dozwolone interakcje z piłką
- Upomnienia i kary w piłce ręcznej
- Ile kroków można zrobić w piłce ręcznej?
- Ile można dokonać zmian w trakcie meczu w piłkę ręczną?
- Jaka piłka jest potrzebna do gry w piłkę ręczną?
- Ilu zawodników gra w piłkę ręczną?
- Jak rozpoczyna się mecz piłki ręcznej?
Ogólne zasady gry w piłkę ręczną
Piłka ręczna to gra zespołowa. Rozgrywana jest między dwiema drużynami, przy czym na boisku przebywać może minimalnie 5 i maksymalnie 7 zawodników. Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut i jest podzielony na dwie połowy (zobacz też – Ile trwa mecz piłki ręcznej?). Celem gry jest zdobycie jak największej liczby goli podczas meczu. Zwycięża drużyna, która zdobyła ich najwięcej. Za zdobycie gola uznaje się wrzucenie piłki do bramki – musi przekroczyć linię bramkową.
Najważniejsze zasady gry w piłkę ręczną
W piłce ręcznej obowiązuje wiele reguł, jednak z gąszczu przepisów można wyodrębnić najważniejsze, trzy zasady gry w piłkę ręczną. Są to:
* Zasada trzech sekund – gracz może być w posiadaniu piłki jedynie 3 sekundy, po tym czasie musi podać piłkę do innego zawodnika, lub oddać rzut do bramki;
* Zasady trzech kroków – zawodnik może wykonać maksymalnie 3 kroki z piłką;
* Zasada jednego kontaktu – raz złapana piłka nie może zostać przemieszczona do drugiej dłoni, można to robić wyłącznie wtedy gdy dotknie ona parkietu lub innego gracza.
Dozwolone interakcje z piłką
Liczne podania, kozłowanie, łapanie i rzuty – to tylko kilka możliwych zagrań, jakie wykonują szczypiorniści. Podczas meczu piłki ręcznej, piłka może być rzucana, łapana, kozłowana, uderzana, popychana i zatrzymywana. Nie można jej jednak dotykać nogą i podudziem – jest to uznawane za błąd uprawniający do rzutu wolnego dla drużyny przeciwnej.
Upomnienia i kary w piłce ręcznej
Sędzia czuwa nad przebiegiem gry. Ma w zanadrzu cały arsenał kar i upomnień, które może stosować przy zauważeniu naruszenia zasad gry. Do kar w piłce ręcznej zaliczane są: upomnienia, wykluczenia z gry (czasowe na 2 minuty), a nawet – w przypadku ciężkiego naruszenia zasad gry – dyskwalifikacja. Co ważne – po trzecim wykluczeniu czasowym, zawodnikowi grozi dyskwalifikacja. Szereg kar można otrzymać za niesportowe zachowanie, nieprzestrzeganie przepisów technicznych, ale również za agresywne zachowanie na boisku. Wymiar kary jest dopasowany do rangi popełnionego błędu.
Ile kroków można zrobić w piłce ręcznej?
Jedną z ważniejszych zasad podczas gry w piłkę ręczną zaraz po zastosowaniu zasady trzech sekund, jest zachowanie zasady trzech kroków. Oznacza ona, że zawodnik pozostający w posiadaniu piłki może wykonać z nią maksymalnie 3 kroki. Każdorazowe przekroczenie limitu kroków oznacza błąd odgwizdany przez sędziego. Piłka trafia do drużyny przeciwnej.
Ile można dokonać zmian w trakcie meczu w piłkę ręczną?
Ile zmian zawodników w piłce ręcznej przewidują przepisy? Zgodnie z zasadami ZPRP zawodnicy mogą się zmieniać w trakcie trwania meczu wiele razy. Jednak należy pamiętać, że aby w ogóle doszło do zamiany graczy (dotyczy to również bramkarzy) należy stosować zasadę tzw. linii zmian. Pierwszy zawodnik musi najpierw opuścić pole gry, aby drugi mógł na nie wkroczyć. Co ważne, każda nieprawidłowa zmiana oznacza błąd. Konsekwencją naruszenia zasad jest w tej sytuacji kara czasowa – 2 minuty zatrzymania gracza, który miał wejść na boisko w miejsce zawodnika, który je opuścił. W tym czasie zespół gra w osłabionym składzie.
Jaka piłka jest potrzebna do gry w piłkę ręczną?
Najlepsza piłka do gry w piłkę ręczną powinna spełniać szereg wymogów technicznych. Piłka musi być błyszcząca i śliska, wykonana z dobrej jakości skóry lub nowoczesnego tworzywa. Wielkość i waga piłki do piłki ręcznej jest uzależniona od kategorii wiekowej:
● IHF, rozmiar 3 – 58 do 60 cm obwodu i około 425 do 475 g – drużyny męskie od 16 roku życia.
● IHF rozmiar 2 – 54 do 56 cm obwodu i 325 – 375 g – drużyny żeńskie od 14 roku życia oraz drużyny chłopięce 12 do 16 lat.
● IHF rozmiar 1 – obwód 50- 52 cm, waga 290-330 gramów – dla drużyn dziewcząt w wieku 8-14 lat oraz chłopięcych 8-12 lat.
Ilu zawodników gra w piłkę ręczną?
Drużyna piłki ręcznej liczy sobie w maksymalnym składzie 16 zawodników, a ilu zawodników liczy drużyna piłki ręcznej przebywająca na boisku? Na boisku może brać czynny udział w grze na jednak tylko siedmiu zawodników . Zawodnicy rezerwowi mogą w sposób nielimitowany wymieniać się na boisku (w sytuacjach, w których taka wymiana jest dopuszczona).
Stroje sportowe zawodników składają się z dwóch elementów – koszulki sportowej z nadrukiem i numerem, a także spodenek. Cała drużyna musi mieć stroje w jednym, spójnym kolorze, oczywiście poza bramkarzami, którzy muszą się odróżniać na tle drużyny.
Jak rozpoczyna się mecz piłki ręcznej?
Za rozpoczęcie meczu piłki ręcznej uznaje się oddanie rzutu. Rzut rozpoczynający grę należy do tej drużyny, która w drodze losowania uzyskała do niego prawo (do wyboru jest albo wykonanie rzutu rozpoczynającego grę, albo wybór strony boiska). Jeżeli jedna z drużyn zdecyduje się na oddanie pierwszego rzutu, druga uzyskuje prawo do wyboru strony boiska.
Rzut rozpoczynający grę może być wykonany w dowolną stronę, ale zawsze musi być oddany ze środka boiska (jedna stopa musi mieć kontakt z linią środkową i pozostać w tej pozycji do czasu aż piłka nie straci kontaktu z dłonią oddającego rzut). Ważne jest, aby gracz oddał rzut w ciągu 3 sekund od gwizdka sędziego.
Zasady gry w piłkę ręczną są stosunkowo proste. Celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Pełny zbiór zasad gry w piłkę ręczną w Polsce znajdziesz na oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Bibliografia:
- Źródło internetowe: www.zprp.pl