Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Piłka ręczna jest uważana za bardzo kontaktowy i dynamiczny sport. Zasady gry w piłkę ręczną zmieniały się na przestrzeni lat (zobacz – Historia piłki ręcznej). Reguły gry określają każdy z aspektów z nią związanych – od strojów sportowych, poprzez wymiary boiska do piłki ręcznej, na przebiegu gry kończąc. Część z nich opisaliśmy już na naszym blogu – teraz nadeszła kolej na opisanie zasad gry, które obowiązują szczypiornistów.

Ogólne zasady gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna to gra zespołowa. Rozgrywana jest między dwiema drużynami, przy czym na boisku przebywać może minimalnie 5 i maksymalnie 7 zawodników. Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut i jest podzielony na dwie połowy (zobacz też – Ile trwa mecz piłki ręcznej?). Celem gry jest zdobycie jak największej liczby goli podczas meczu. Zwycięża drużyna, która zdobyła ich najwięcej. Za zdobycie gola uznaje się wrzucenie piłki do bramki – musi przekroczyć linię bramkową.

Najważniejsze zasady gry w piłkę ręczną

W piłce ręcznej obowiązuje wiele reguł, jednak z gąszczu przepisów można wyodrębnić najważniejsze, trzy zasady gry w piłkę ręczną. Są to:
* Zasada trzech sekund – gracz może być w posiadaniu piłki jedynie 3 sekundy, po tym czasie musi podać piłkę do innego zawodnika, lub oddać rzut do bramki
* Zasady trzech kroków – zawodnik może wykonać maksymalnie 3 kroki z piłką
* Zasada jednego kontaktu – raz złapana piłka nie może zostać przemieszczona do drugiej dłoni, można to robić wyłącznie wtedy gdy dotknie ona parkietu lub innego gracza.

Dozwolone interakcje z piłką

Liczne podania, kozłowanie, łapanie i rzuty – to tylko kilka możliwych zagrań, jakie wykonują szczypiorniści. Podczas meczu piłki ręcznej, piłka może być rzucana, łapana, kozłowana, uderzana, popychana i zatrzymywana. Nie można jej jednak dotykać nogą i podudziem – jest to uznawane za błąd uprawniający do rzutu wolnego dla drużyny przeciwnej.

Drużyna w piłce ręcznej

Drużyna piłki ręcznej liczy sobie w maksymalnym składzie 16 zawodników, jednak tylko siedmiu może brać czynny udział w grze na boisku. Zawodnicy rezerwowi mogą w sposób nielimitowany wymieniać się na boisku (w sytuacjach, w których taka wymiana jest dopuszczona).
Stroje sportowe zawodników składają się z dwóch elementów – koszulki sportowej z nadrukiem i numerem, a także spodenek. Cała drużyna musi mieć stroje w jednym, spójnym kolorze, oczywiście poza bramkarzami, którzy muszą się odróżniać na tle drużyny.

Upomnienia i kary w piłce ręcznej

Sędzia czuwa nad przebiegiem gry. Ma w zanadrzu cały arsenał kar i upomnień, które może stosować przy zauważeniu naruszenia zasad gry. Do kar w piłce ręcznej zaliczane są: upomnienia, wykluczenia z gry (czasowe na 2 minuty), a nawet – w przypadku ciężkiego naruszenia zasad gry – dyskwalifikacja. Co ważne – po trzecim wykluczeniu czasowym, zawodnikowi grozi dyskwalifikacja. Szereg kar można otrzymać za niesportowe zachowanie, nieprzestrzeganie przepisów technicznych, ale również za agresywne zachowanie na boisku. Wymiar kary jest dopasowany do rangi popełnionego błędu.
Zasady gry w piłkę ręczną są stosunkowo proste. Celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Pełny zbiór zasad gry w piłkę ręczną w Polsce znajdziesz na oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Zasady gry w piłkę ręczną


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.