Żółta i czerwona kartka w siatkówce – co oznaczają?

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, regulamin gry w siatkówkę przewiduje kilka sposobów na ukaranie zawodników. Gracz może otrzymać ustne upomnienie, żółtą i czerwoną kartkę. W przypadku ciężkiego naruszenia – zostanie wykluczony z gry lub zdyskwalifikowany. Co więcej, w siatkówce kary mogą być przyznawane nie tylko graczom, ale również trenerowi i członkom kadry. Co oznacza czerwona kartka w siatkówce? Kiedy zawodnik dostaje żółtą kartkę, a kiedy musi zejść z boiska?

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Upomnienia w siatkówce

Gra w siatkówkę nie jest ciągła, tak jak np. w piłka nożna, co daje arbitrom wystarczająco dużo czasu na proste ostrzeżenia słowne lub wykonane gestem (o sygnalizacji sędziów piszemy tutaj: pehasports.com/sygnalizacja-sedziowska-w-siatkowce). Sędzia upomina kapitana zespołu lub trenera przywołując go do siebie i bezpośrednio określa jakie zachowanie jest przedmiotem upomnienia. Sędzia daje upomnienie zwykle za błahe przewinienia, czyli zachowania które uznaje za niewłaściwe. Można zaliczyć do nich np.:

·        Dyskusje z sędziami na temat jego interpretacji akcji.

·        Stosowanie obraźliwych gestów lub słów wobec pozostałych zawodników, sędziego, lub kibiców.

·        Nadmierne wyrażanie ekscytacji związanej z wygraną akcją, kierowane jednoznacznie w stronę drużyny przegranej.

·        Umyślne opóźnianie gry.

·        Stosowanie tzw. zasłony, czyli utrudnianie przeciwnikom obserwowanie ruchów zagrywającego.

Co oznacza żółta kartka w siatkówce?

Żółta kartka w siatkówce, podobnie jak w przypadku piłki nożnej – jest oficjalnym upomnieniem, które od 2013 roku nie wiąże się już z utratą punktu. Zawodnik może zostać ukarany żółtą kartką za niesportowe zachowanie. I chociaż to szerokie pojęcie, żółta kartka może być pokazana, gdy uczestnicy meczu dopuszczają się do takich zachowań jak np.:

·        Kopanie piłki i szarpanie siatki, które sędzia interpretuje za objaw złości.

·        Odmawianie podania piłki drużynie przeciwnej.

·        Zaburzanie płynności gry, proszenie o trzecią przerwę na odpoczynek, stosowanie taktyki opóźniającej itp.

·        Dyskusje z sędzią, zachowanie obraźliwe, grubiańskie i agresywne.

·        Nieskuteczność upomnienia słownego i ponowienie niewłaściwego zachowania.

Co oznacza czerwona kartka w siatkówce?

Wiele osób zastanawia się co oznacza czerwony kartonik podczas meczu siatkarskiego i czy jest karą podobną do tej, która występuje np. w piłce nożnej. Czerwona kartka w siatkówce oznacza utratę punktu. Gracz lub trener może być ukarany czerwoną kartką, kiedy sędzia po raz kolejny jest zmuszony do upomnienia lub w przypadku poważnego naruszenia zasad gry w siatkówkę. Członek drużyny, któremu arbiter pokazuje czerwoną kartkę musi pamiętać, że oprócz utraty punktu, może być ostatnim ostrzeżeniem przed wykluczeniem z gry. Otrzymanie czerwonej kartki przez zawodnika nie jest jednak równoznaczne z opuszczeniem boiska do siatkówki. To właśnie jeden ze szczegółów, który odróżnia piłkę nożną i siatkarskie sędziowanie. Siatkówka przewiduje przyznanie czerwonej kartki, gdy członek drużyny:

·        Uporczywie używa wulgaryzmów i zachowuje się agresywnie, mimo wcześniejszych upomnień.

·        Wykazuje rażący brak szacunku do zasad gry.

·        Powiela błędy, które wcześniej były przedmiotem upomnienia i żółtej kartki.

Czerwona kartka w siatkówce - sędzia trzymający czerwoną kartkę

Żółta i czerwona kartka w siatkówce – wykluczenie z gry

Kiedy sędzia pokazuje jednocześnie żółtą i czerwoną kartkę oznacza to wykluczenie zawodnika z gry do czasu zakończenia seta. Co więcej, karę może otrzymać nawet trener. Wykluczony trener nie może udzielać wskazówek zawodnikom, do czasu zakończenia seta. Ukarany członek drużyny siada na tzw. pole kar, które mieści się za ławką. Obie kartki otrzymuje się, kiedy żadne z wyżej wymienionych sposobów pouczenia nie poskutkowały. Zawodnicy mogą wymienić wykluczonego gracza na innego zawodnika z ławki rezerwowych. Rażące niewłaściwe zachowanie, takie jak agresja fizyczna, słowne obelgi itp. mogą spowodować, że według sędziego, właściwą karą będzie żółta i czerwona kartka. Siatkówka przewiduje jednak jeszcze jeden typ kary w meczu.

Dyskwalifikacja w siatkówce

Dyskwalifikacja w siatkówce to najsurowsza kara. Zdyskwalifikowany gracz lub trener nie ma prawa do brania udziału w grze do końca trwania spotkania. Nie ma również prawa przebywać na boisku.

W przypadku siatkówki nie trzeba najpierw otrzymać żółtej kartki, żeby dostać czerwoną. Teoretycznie, w trakcie jednego seta zawodnik może dostać np. 3 żółte kartki. Siatkówka jest sportem, w którym czerwony kartonik lub, co gorsze – dyskwalifikacja, to raczej rzadkość. Z czerwoną kartką znacznie częściej można spotkać się np. w piłce nożnej.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.