Zwody piłkarskie nie są łatwe do nauczenia ale są bardzo skuteczne. Dobry drybling to jedna z podstaw którą trzeba opanować, by skutecznie działać na boisku piłkarskim. Zatem czym są kiwki piłkarskie oraz jaki jest ich podział znajdziesz w poniższym tekście.
Spis treści:
Czym są zwody piłkarskie i dlaczego warto się ich nauczyć?
Drybling piłkarski to coś, co kochają kibice. Wszyscy uwielbiamy skuteczne kiwki naszych ulubionych piłkarzy, które ośmieszają rywala i zawodnik – dzięki temu – ma swobodę działania na boisku. Co jest celem dryblingu? Zawodnik będący przy piłce ma zawsze kilka opcji działania. Może piłkę prowadzić – jeśli nie ma obrońcy w pobliżu – może podać, oddać strzał, ale gdy rywal jest blisko może też spróbować go minąć. Pierwszym i najważniejszym celem tego działania będzie zdobycie przestrzeni za plecami broniącego i przybliżenie się do jego bramki. Pamiętajmy, że gracz przy piłce zawsze ma przewagę, bowiem to on wykonuje działanie, na które musi zareagować obrońca. Warto więc się postarać – szybko myśleć i planować działania, by oszukać rywala. Niektórzy napastnicy często też wykonują dobre kiwki, by ominąć bramkarza w sytuacji sam na sam i skierować piłkę do pustej bramki. Tutaj również należy mieć plan, jaki ruch wykonać, by pokonać golkipera. Dobrze więc mieć spory arsenał i wykorzystywać tylko te skuteczne dryblingi piłkarskie.
Jak ćwiczyć drybling w piłce nożnej, aby doskonalić naszą technikę?
Ilu zwodów się więc uczyć? Odpowiedź jest prosta: jak najwięcej. Lepiej być gotowym na różne sytuacje boiskowe. Oczywiście prawdopodobnie każdy piłkarz będzie najczęściej używał jednego lub dwóch zwodów piłkarskich, które będą jego znakiem firmowym. Warto też urozmaicać swoje zagrania i uczyć się kolejnych oraz podpatrywać najlepszych – gwiazdy piłkarskie znane ze stosowania zwodów.
Jak robić zwody w piłce nożnej? To nie jest proste pytanie i zależy od ruchu. Większość z nich bazuje na balansie ciała i zmyleniu rywala informacją o kierunku działu. Np. markujemy, że chcemy zaatakować lewo, a gdy przeciwnik przesuwa się do tej strony, szybko stosujemy zwód piłkarski i idziemy w prawo.
Które gwiazdy piłkarskie śledzić? Historia piłki nożnej zna kilku znakomitych dryblerów: Johan Cruiff, Pele, Maradona, Ronaldo, Ronaldinho, Messi, Cristiano Ronaldo, Ibrahimovic i wielu innych.
Czym się różni drybling od zwodów piłkarskich?
Drybling to umiejętność utrzymywania się przy piłce w bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem, stanowiący odmianę prowadzenia piłki. Zawodnik ma na celu nie stracić piłki, dlatego powinien osłaniać ją tak, aby znajdował się między nią, a przeciwnikiem. Można przy tym używać siły fizycznej stosując ją zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną. Podsumowując drybling jest kompleksem ruchowym, który wykorzystuje kilka elementów techniki tj.: prowadzenie piłki, grę ciałem oraz zwody.
Natomiast zwód w piłce nożnej to określony ruch lub szereg ruchów mających na celu wprowadzenie przeciwnika w błąd. Zwody należą do trudniejszych elementów techniki piłki nożnej i związane są z fizycznymi i psychicznymi walorami zawodników. Repertuar zwodów jest kwestią indywidualną i zależny jest od własnej inwencji oraz zdolności improwizacji. W realizacji zwodów szczególne znaczenie mają czynniki takie, jak: wyobraźnia, szybkość reakcji, wysokość położenia środka ciężkości ciała oraz szybkość i ogólna sprawność fizyczna. Zwody stosujemy wtedy, gdy zawodnik napotyka ze strony przeciwnika przeszkodę w realizacji założonego zadania ruchowego.
Podział zwodów w piłce nożnej
Ze względu na rodzaje zwodów piłkarskich sklasyfikowano je następująco:
- zwody z piłką;
- zwody bez piłki.
„Zwód z piłką, to ruch lub szereg ruchów zawodnika posiadającego piłkę w celu wprowadzenia przeciwnika w błąd” (Talaga, 1996).
Zwody z piłką dzieli się na:
- zwody przy uderzeniach;
- zwody przy przyjęciach;
- zwody przy prowadzeniu.
Podziału zwodów z piłką dokonuje się również ze względu na miejsce, w którym znajduje się przeciwnik: z przodu, z tyłu, z boku. W ramach wymienionych wyżej grup zwodów istnieje ich bardzo szeroki wachlarz.
Zwody bez piłki mają swe zastosowanie w celach uwolnienia się od krycia przeciwnika, przez co stwarzana jest dogodna sytuacja do otrzymywania piłki. Gama zwodów bez piłki jest nieograniczona, począwszy od balansu ciałem, a skończywszy na przyspieszeniach biegu czy zmianie kierunku itp. W nauczaniu techniki nie stosuje się specyficznych ćwiczeń, natomiast wykorzystywany jest szereg działań o charakterze gier i zabaw.
Jakie są najlepsze zasoby do nauki i ćwiczenia zwodów piłkarskich?
Internet jest pełen różnego rodzaju poradników i filmów instruktażowych z różnymi kiwkami. Serwisy takie jak YouTube oferują mnóstwo tego typu materiałów, które zwykle są najlepsze, po pokazują dany ruch w sekwencji video. Oprócz tego mamy prasę i wydawnictwa fachowe, które także – poprzez materiały fotograficzne i opis – mogą posłużyć do poprawienia umiejętności. A co potem? Na boisko!
Bibliografia:
1. Talaga J., 1996; Piłka nożna. Program szkolenia dzieci i młodzieży. Centralny Ośrodek Sportu, Warszawa.
2. Talaga J., 1996; Technika piłki nożnej. Centralny Ośrodek Sportu – Resortowe Centrum Metodyczno – Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu, Warszawa.
3. PZPN, 2010; System organizacji szkolenia dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce – założenia metodyczne i organizacyjne. Wydział Szkolenia i Wydział Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN, Warszawa.