Agent piłkarski – jak zostać menadżerem?

Dobry menadżer piłkarski może zarabiać podobnie jak dobry piłkarz – czyli zdecydowanie zadowalająco. Nic zatem dziwnego, że wiele osób jest szczerze zainteresowana podjęciem takiego zawodu. Jednak przed rozpoczęciem poszukiwania ofert pracy musisz wiedzieć, jakie kwalifikacje musisz zdobyć, aby starać się o pracę na tym stanowisku. Ile zarabia agent piłkarski? Jakie są najbardziej prestiżowe agencje piłkarskie w Polsce i na świecie?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Agent piłkarski – zarobki, jak zostać?

Według oficjalnej nomenklatury wykorzystywanej przez FIFA, menadżer piłkarski to inaczej pośrednik transakcyjny. Agent reprezentuje interesy piłkarza i klubu, a także bierze udział w nierzadko wielomilionowych negocjacjach, chociażby w zakresie transferu piłkarskiego zawodnika do innego klubu. Zarobki agenta piłkarskiego są uzależnione od jego renomy i tego, z kim i dla kogo pracuje. Dobry agent piłkarski utrzymuje się z prowizji, które często przeciętnemu człowiekowi wystarczą nawet na kilka lat skromnego życia.

Agenci piłkarscy – co zrobić, aby zaistnieć na rynku współpracy?

Co zrobić aby nim zostać? Wystarczy zostać wpisanym do systemu rejestracyjnego pośredników transakcyjnych, a to jak nietrudno się domyślić, wcale takie proste nie jest. Praca agentów piłkarskich jest uregulowana  przez regulamin FIFA. Dotyczy on dokładnie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, a został wydany przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej 21 marca 2014 roku. W tym akcie jest dokładnie określone czym musi charakteryzować się osoba zajmująca stanowisko pośrednika transakcyjnego. Uogólniając musi to być kandydat o nieposzlakowanej opinii i z „czystymi rękami”, czyli brakiem powiązań kontraktowych ze środowiskiem FIFA, czy samym związkiem z ligą. Agent piłkarski otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości  około 3% do nawet 10% podstawowego wynagrodzenia zawodnika, co przy zarobkach polskich i zagranicznych piłkarzy może przynosić dosłownie bajońskie sumy. To, na ile opiewać będzie transfer lub kontrakt ma wpływ na zarobki agenta. Należy też pamiętać, że piłkarz piłkarzowi nierówny i umowy między agencją a klubami niższych lig nie zawsze gwarantują zarobki tego typu.

Agencje menadżerskie w Polsce – top 5

W Polsce prężnie działa wiele profesjonalnych agencji menadżerskich. Jednak do najlepszej piątki można zaliczyć, takie firmy jak np.:

1. Top Goal sports management – agencja menadżerska Marcina Kubackiego

2. box2box Football Agency – Rafała Szczypczyka

3. FairSport Agency – agencja polsko-słowacka

4. INNfootball – DanielA WeberA

5. „Samotny wilk”, bo takim określeniem może być nazwany menadżer

6. Jarosław Kołakowski, który działa w branży sam i to z ogromnymi sukcesami!

Największe agencje menedżerskie na świecie – top 5

Za granicą, podobnie jak w Polsce, działa wiele potęg – agencji menadżerskich, które pod swoimi skrzydłami mają takie legendy jak Ronaldo, Falcao, Bale, Pedro i wiele innych sław futbolu. Nietrudno się domyślić, jakimi obrotami mogą się pochwalić, skoro dosłownie – jeden zawodnik jest wyceniany na kilkaset milionów euro! Oto największe agencje menadżerskie na świecie, które dbają o interesy światowych sław piłki nożnej:

1.     Agencja Gestifute z Portugalii

2.     Angielska Stellar Football

3.     Base Soccer Agency – również z Wysp Brytyjskich

4.     Bahia Internacional z Hiszpanii

5.     Brazylijska agencja Europe Sports Group

Obecnie, na rynku działa wielu znanych i mniej znanych agentów piłkarskich. Nie da się ukryć, że każdy klub miał przynajmniej kilkukrotny kontakt z agencją, która jest zainteresowana pączkująca karierą młodego piłkarza. W dużej mierze to, w jakim klubie znajdzie się on za parę lat – może wynikać nie tylko z talentu piłkarza, ale nie mniejszych umiejętności negocjacyjnych jego agentów.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.