Każdy sport zespołowy ma inne zasady, przebieg i czas gry. Zakłada się, że wśród najpopularniejszych sportów: koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i nożnej, to właśnie ta ostatnia dyscyplina jest najdłuższa. Mecz piłki nożnej trwa zwykle około 90 minut. Ale czy zastanawiałeś się, ile trwa mecz piłki ręcznej? Na ile części jest podzielony? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu!
Spis treści:
- Piłka ręczna – jak podzielony jest mecz?
- Ile trwa mecz piłki ręcznej?
- Piłka ręczna czas gry w zespołach młodzieżowych
- Ile czasu trwa przerwa w meczu piłki ręcznej?
- Zatrzymanie meczu piłki ręcznej, a czas gry
- Mecz piłki ręcznej – inne kwestie związane z jego czasem
- Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?
- Czy w piłce ręcznej dolicza się czas gry?
- Ile trwa połowa w piłce ręcznej ?
Piłka ręczna – jak podzielony jest mecz?
Mecz piłki ręcznej podzielony jest na dwie równe połowy. W przebiegu gry możliwe jest jednak zatrzymanie meczu, a także jego wydłużenie – kiedy konieczna jest dogrywka. Można jednak uogólnić i stwierdzić, że każdy mecz piłki ręcznej ma dwie części, a między nimi jest przerwa dla zawodników na konsultację z trenerem, uzupełnienie płynów i krótki odpoczynek. Przerwa między dwiema połowami meczu piłki ręcznej trwa 10 minut.
Ile trwa mecz piłki ręcznej?
Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut z przerwą między połowami z możliwością zatrzymywania czasu. Na czas jego trwania składa się:
● 30 minut – pierwsza połowa meczu
● 30 minut – druga połowa meczu
Warto jednak zauważyć, że ogólny czas rozgrywki może ulec przedłużeniu ze względu na zatrzymywanie czasu podczas rozgrywki. To, ile trwa mecz piłki ręcznej, jest zatem uzależnione w głównej mierze od przebiegu gry.
Piłka ręczna czas gry w zespołach młodzieżowych
Czas trwania meczu piłki ręcznej w zawodach młodzików i juniorów jest nieznacznie krótszy. Przepisy stanowią, że każda połowa jest krótsza o 5 minut od meczu dla dorosłych. Oznacza to, że mecz piłki ręcznej dzieci trwa 50 minut i jest podzielony w następujący sposób:
● 1 połowa 25 minut
● 2 połowa 25 minut
Tutaj analogicznie – czas gry jest zatrzymywany podczas gry i puszczany w momencie jego wznowienia. Każdą połowę meczu piłki nożnej rozpoczyna i kończy gwizdek sędziego – to on jest odpowiedzialny za kontrolę przebiegu i czas gry.
Ile czasu trwa przerwa w meczu piłki ręcznej?
Przerwa w meczu piłki ręcznej trwa 10 minut i oddziela dwie połowy. Niezależnie czy bierzemy udział w meczu seniorów, czy juniorów przerwa trwa tyle samo. Podczas niej zawodnicy udają się do szatni.
Zatrzymanie meczu piłki ręcznej, a czas gry
Od tego, ile trwa mecz piłki ręcznej, jest uwarunkowany przebieg gry. Jeśli w trakcie rozgrywki dojdzie do jej zatrzymania – minuty są doliczane. Kiedy następuje zatrzymanie meczu piłki ręcznej? Najczęściej dochodzi do niego gdy:
● zawodnik złamał zasadę trzech metrów odległości podczas wznowienia gry
● zawodnik dokona faulu
● piłka przekroczy linię boczną boiska
● zawodnik wykona błąd techniczny.
Wymienione sytuacje skutkują rzutem wolnym. Zdarzają się również sytuacje, w których mecz zostaje zatrzymany w wyjątkowych, niestandardowych przypadkach np. z powodu omdlenia zawodnika, wtargnięcia osoby trzeciej na boisko itp. To sytuacje, w których czas meczu piłki ręcznej również jest wydłużony o okres od zatrzymania do wznowienia.
Mecz piłki ręcznej – inne kwestie związane z jego czasem
Mamy nadzieję, że wiesz już, ile trwa mecz piłki ręcznej. Dla zawodników czas ma również duże znaczenie w innych sytuacjach. Jeżeli któryś z zawodników zachował się niesportowo, może otrzymać od sędziego żółtą kartkę. Jeśli sędzia ponownie upomni zawodnika i da drugą żółtą kartkę – zawodnik będzie musiał zejść z boiska.
● Czas opuszczenia boiska po otrzymaniu drugiej, żółtej kartki trwa 2 minuty. W tym czasie zespół gra w osłabionym składzie.
W piłce ręcznej dopuszczalne są dwa wykluczenia. Trzecie oznacza czerwoną kartkę i trwałą dyskwalifikację z meczu.
Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?
Wielu początkujących zawodników i kibiców szacując wstępnie zakładany czas trwania meczu, może nie wiedzieć, ile trwa dogrywka w piłce ręcznej. A to dość istotna kwestia, ponieważ zakładając najdłuższy wariant – może wydłużyć całość rozgrywki o nawet 30 minut (dwie dogrywki plus rzuty karne).
Jeżeli mimo upływu regulaminowego czasu gry, mecz nie został rozstrzygnięty, sędzia decyduje o dogrywce. Rozgrywka rozpoczyna się po krótkiej, 5-minutowej przerwie, a czas dogrywki w piłce ręcznej wynosi 2 x 5 minut (dodatkowo 1 minuta przerwy między dwiema częściami dogrywki). Jeżeli mimo pierwszej dogrywki nadal brak zwycięzcy, sędzia zarządza kolejną dogrywkę. Zdarza się, że mimo dwóch dogrywek wynik meczu dalej pozostaje niejasny. W takiej sytuacji dochodzi do rzutów karnych. Drużyny wyłaniają 5 zawodników. Pierwszeństwo do oddania rzutów karnych wyłania losowanie.
Czy w piłce ręcznej dolicza się czas gry?
W piłce ręcznej nie dolicza się dodatkowych minut. Sędzia, zarządzając np. Time-out (odgwizduje go trzykrotnie) zatrzymuje oficjalny zegar. Po usunięciu przyczyn time-outu gra może zostać wznowiona – oficjalkny zegar rusza dalej. Finlanie – mecz piłki ręcznej może trwać dłużej, niemniej oficjalny zegar nie odmierza czasu przerwy w grze. Nie ma zatem mowy o doliczaniu dodatkowych minut do czasu gry.
Ile trwa połowa w piłce ręcznej ?
To ile trwa połowa w meczu piłki ręcznej, jest uzależnione od kategorii wiekowych drużyn.
● połowa meczu w drużynach od 16 roku życia wynosi 30 minut
● połowa meczu w drużynach 12- 16 roku życia wynosi 25 minut
● połowa meczu w drużynach 8 – 12 roku życia wynosi 20 minut.
Każdą połowę oddziela dziesięciominutowa przerwa. Czas time-outu może faktycznie wydłużyć czas trwania jednej połowy meczu, niemniej oficjalny zegar jest zatrzymywany tuż po jego odgwizdaniu i rusza dopiero po sygnale dźwiękowym.
Piłka ręczna jest sportem bardzo dynamicznym i wymagającym dużej aktywności fizycznej. Chociaż dwie połowy po 30 minut mogą nie wydawać się długie, dla zawodników wiążą się z ekstremalnym wysiłkiem. To właśnie dlatego, czas meczu piłki ręcznej u młodszych zawodników jest o 10 minut krótszy.