Kontuzje piłkarskie – jak zapobiegać?

Uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej kojarzy się z dobroczynnym wpływem dla naszego zdrowia. Zdarza się jednak, że zdrowym nawykom towarzyszą, także uporczywe kontuzje. Jak sobie z nimi radzą piłkarze, którzy reprezentują najpopularniejszą z dyscyplin sportowych? Czy potrafią im zapobiegać? I jakie są najczęstsze kontuzje piłkarskie?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Jak może dojść do kontuzji piłkarskiej?

Kontuzji może się nabawić każdy. Bez względu na swój wiek, płeć czy rodzaj uprawianego sportu. Dotykają nawet tych, którzy nie są aktywni fizycznie, a podczas zwykłego spaceru mogli np. źle stanąć i nabawić się w ten sposób urazu stawu skokowego. Czasami, więc nie sam sport predysponuje do złapania kontuzji, ale również zwykłe, codzienne życie. Niekiedy też brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej może być przyczyną wątłego organizmu i łapania kontuzji. W piłkarskim świecie takie ryzyko jest znacznie większe, a kontuzje bywają nieodłącznym jego elementem. Spędzają też sen z powiek selekcjonerom, którzy bardzo często nie mogą zrealizować zamierzonej taktyki z udziałem konkretnego zawodnika bo zdarza się, że nie jest on do dyspozycji trenera właśnie z powodu kontuzji.

Leczenie kontuzji piłkarskich

Współczesne kluby piłkarskie posiadają wysoko wykwalifikowane sztaby medyczne odpowiedzialne za to, żeby w razie kontuzji zawodnika – skutecznie ją wyleczyć, ale przede wszystkim, aby jej zapobiegać. Szkoleniowcy dobierają ćwiczenia wzmacniające stawy oraz mięśnie. O ile da się zaplanować:

  • zbilansowany styl życia zawodowych piłkarzy, przewidując w nim odpowiedni czas na regeneracje organizmu,
  • odpowiednią dietę dla piłkarza dostarczającą niezbędnych składniki odżywczych,
  • ucząc ich techniki i rozwijając umiejętności motoryczne,

o tyle urazów wywołanych przez kogoś np. podczas ostrych starć zawodników na boisku – nie sposób przewidzieć.

Kontuzje po faulu i innych sytuacji na boisku

Co do zasady, właśnie ten rodzaj kontuzji bywa najgorszy. Większość kontuzji w piłce nożnej dotyczy obszaru kończyn dolnych. Trzy z najczęściej spotykanych to:

  • uraz stawu skokowego,
  • uraz stawu kolanowego
  • oraz urazy w obszarze stawu biodrowego.

W przypadku stawu skokowego najczęściej skręceniu ulega kostka. W przypadku stawu kolanowego to zerwanie więzadeł krzyżowych przednich. Urazom stawu biodrowego najczęściej ulega, któryś ze znajdujących się w pobliżu mięśni (grzebieniowy, przywodziciel długi, przywodziciel krótki, przywodziciel wielki).

Kontuzje mają dla piłkarza, także aspekt psychologiczny. Długi okres powrotu do zdrowia wymaga od piłkarza dużej cierpliwości jak i wsparcia ze strony otoczenia. Na szczęście medycyna wciąż udoskonala swoje metody i pozwala skrócić czas naprawy negatywnych skutków wywołanych kontuzjami. Aby się ich wystrzec należy korzystać z wiedzy fachowców i stosować odpowiednie techniki treningowe. Uwzględniające prawidłowe postępy w sporcie i eliminowanie kontuzji.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.