Nadruki sublimacyjne na strojach sportowych. Prosty sposób na stworzenie oryginalnej identyfikacji drużyny.

Obecnie nawet amatorskie drużyny chcą wyróżniać się oryginalnym strojem sportowym. Hurtownie odzieży sportowej oferują nam jednolite komplety piłkarskie, siatkarskie, czy koszykarskie, jednak podobny kolor i grafika czasem nie wystarczy. Warto więc mieć coś, co sprawi, że nasza drużyna zostanie zapamiętana nie tylko z dobrej gry! Odpowiedzią jest nadruk – sublimacja – na odzież. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych technik nanoszenia nadruków, jednak większość z nich oferuje słabą jakość lub spiera się zaledwie po kilku tygodniach. Jedną z najskuteczniejszych i niedrogich metod jest sublimacja. Na czym polega i jak można ją wykorzystać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Sublimacja – co to jest?

Sublimacja to specjalny rodzaj znakowania odzieży – najczęściej sportowej, który pozwala uzyskać niezwykle trwałą grafikę odznaczającą się wyrazistymi konturami i głębokimi kolorami. Nazwa tej technologii wzięła się od znanego wszystkim jeszcze z czasów szkolnych procesu sublimacji, czyli przechodzenia ciała stałego w stan gazowy. W tym zjawisku tkwi też cała tajemnica skuteczności tej techniki zdobienia tkanin. Do stworzenia sublimowanego druku – grafiki wykorzystuje się wcześniej zaprojektowany i wydrukowany obraz, który drukuje się na specjalnym papierze transferowym, tusze sublimacyjne oraz specjalne prasy termiczne. Technika druku na koszulkach sportowych lub spodenkach powstaje poprzez przeniesienie obrazu, przygotowanego wcześniej na papierze na materiał. Całość zachodzi przy bardzo wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu, które zapewnia wykorzystanie odpowiedniej prasy. W efekcie tusz zmienia stan na gazowy, a włókna poliestrowe otwierają się, dzięki czemu atrament może wniknąć w strukturę tkaniny barwiąc ją na stałe.

Opisana wyżej technologia sprawia, że sublimacja na strojach sportowych jest odporny na większość czynników, które standardowo mogłyby mu zagrozić. Nie są mu więc straszne różnego typu otarcia, czy częste pranie. Dlatego odzież sublimacyjna jest tak popularna. Co więc może mu zaszkodzić? Przede wszystkim promienie UV – wielu producentów niweluje jednak to ryzyko tworząc druk sublimacyjny na poliestrze lub jego mieszankach, które cechują się wyższą odpornością na promienie słoneczne.

Nadruki sublimacyjne – wykorzystanie sublimacji

Warto podkreślić, że nadruk sublimacyjny to nie tylko poliester i odzież sportowa. Często stosuje się druk również na koszulkach reklamowych, a nawet pościeli, czy torbach wykonywanych z różnego rodzaju materiałów, w tym też naturalnych. Przeglądając Internet możemy się również spotkać z ofertą sublimacji na innych materiałach – np. druk na kubkach, czy plastikowych gadżetach reklamowych. W tym przypadku metoda przenoszenia druku bazuje wprawdzie na podobnych procesach chemicznych, jednak wykorzystuje się w niej nieco inne metody oraz sprzęt. Można więc śmiało stwierdzić, że technika sublimacji to uniwersalny sposób na stworzenie wyjątkowych i oryginalnych gadżetów, prezentów lub materiałów reklamowych, bez utraty jakości, który zyskuje coraz więcej zwolenników.

Nadruki sublimacyjny – realizacje w produkcji odzieży sportowej

Wróćmy jednak do sedna, czyli odzieży sportowej. W celu przedstawienia możliwości stworzenia spersonalizowanej identyfikacji warto przybliżyć, jak metoda sublimacji na strojach sportowych wygląda „od kuchni”. Najczęściej, gdy zamawiamy komplet piłkarski lub strój siatkarski z wybranym przez nas napisem – to niezależnie od wielkości jest on nanoszony od razu – z całą, pozostałą grafiką. Producent odzieży sportowej zamawia w tym celu gotowy materiał, na który następnie nanosi odpowiednio zaprojektowany druk. W efekcie większość dostawców jest nam w stanie zapewnić wręcz nieograniczone możliwości konfigurowania wzorów, kolorów, logotypów i napisów, które finalnie znajdą się na naszych koszulkach. Dzięki temu zamawiając własny, sublimowany nadruk możemy dopasować jego kolor do naszych barw klubowych, umieścić na nim herb miasta, logo sponsora, logo klubu, nazwę drużyny, numery, a nawet nazwiska poszczególnych zawodników. Co ciekawe wykonywany w tej technologii nadruk sublimacyjny na odzież sportowa, praktycznie w niczym nie ustępuje tej od znanych marek. Cała różnica może tkwić jedynie w materiale i jakości zastosowanego tuszu na tkaninach – jednak pod tym względem często mniejsze, dopiero wchodzące na rynek firmy mogą nas mile zaskoczyć (nasze realizacje można oglądać na naszych profilach społecznościowych).

Koszulki sportowe z nadrukiem sublimacyjnym

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.