Najwięcej występów w reprezentacji Polski piłki nożnej – lista 11 piłkarzy

Występy z orzełkiem na piersi są marzeniem każdego polskiego piłkarza. Przez lata tego zaszczytu dostąpiło blisko 1000 zawodników. Dziś przygotowaliśmy dla Was listę 10 piłkarzy z największą liczbą występów w reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Lista 11 piłkarzy z największą liczba występów w reprezentacji Polski według Polskiego Związku Piłki Nożnej (aktualizacja na 12.07.2023)

11. Kamil Grosicki – 88 meczów

Brak powołania do reprezentacji Polski na EURO 2021 dla Kamila Grosickiego odbił się szerokim echem w opinii publicznej. Czy słusznie to temat na inną dyskusję, nie da się jednak nie zauważyć, że popularny Grosik to jedna z najważniejszych postaci reprezentacji Polski w minionej dekadzie XXI wieku. Wraz z Robertem Lewandowskim stanowił o sile reprezentacji Polski Adama Nawałki, która zawojowała mecze EURO 2016. Przebojowy, dynamiczny, z wielkim sercem do gry z orzełkiem na piersi. Dobry duch szatni, ale przede wszystkim piłkarz, który jedną indywidulną akcją niejednokrotnie odmieniał losy meczu. Piłkarz zadebiutował reprezentacji Polski 2 lutego 2008 w meczu z Finlandią zmieniając w 80 minucie Marka Zieńczuka. Mamy nadzieję, że Kamil powróci do dobrej formy, a licznik nie zatrzyma się na liczbie 83 meczów.

10. Władysław Żmuda – 91 meczów

Z reprezentacją Polski wystąpił na aż czterech Mistrzostwach Świata FIFA (1974, 1978, 1982, 1986) oraz na Igrzyskach Olimpijskich (1976). Na mundialach zagrał w 21 spotkaniach reprezentacji, co jest rekordem jeśli chodzi o naszą kadrę narodową i szóstym wynikiem w światowej historii. Przez lata stanowił o sile polskiego bloku defensywnego za kadencji aż trzech legendarnych selekcjonerów – Kazimierza Górskiego, Jacka Gmocha i Antoniego Piechniczka. W reprezentacji Polski zdobył dwa medale Mistrzostw Świata (1974 i 1982), a także medal na Igrzyskach. Wśród piłkarzy cieszył się olbrzymim poważaniem i szacunkiem.

9. Jacek Krzynówek – 96 meczów

Krzynówek z lewej nogi… Aaaa i gol! – tak krzyczał Dariusz Szpakowski podczas meczu z Portugalią w eliminacjach do EURO 2008. Jacek Krzynówek był szczególną postacią reprezentacji Polski w pierwszej dekadzie XXI wieku. Obdarzony niesamowitym uderzeniem z lewej nogi był postrachem bramkarzy, a w swojej karierze zaskakiwał m.in. Ikera Casillasa w meczach Ligi Mistrzów. Wracając jednak do jego reprezentacyjnej kariery – zadebiutował 10 listopada 1998 w meczu ze Słowacją wygranym 3:1, następnie był członkiem kadry Jerzego Engela, która po 16 latach przerwy wywalczyła awans na mundial FIFA w Korei i Japonii. W kolejnych latach stanowił o sile reprezentacji Polski prowadzonych przez Pawła Janasa i Leo Benhakeera. Nie ulega wątpliwości, że Krzynówek był najjaśniejszą postacią kadry narodowej w czasach, gdy nie mogliśmy mówić o jej wielkich sukcesach.

8. Jacek Bąk – 96 meczów

Ex aequo z Jackiem Krzynówkiem szóstą pozycję zajmuje jego wieloletni kolega z reprezentacji Polski, Jacek Bąk. Choć jego szczególny sposób bycia – niecodzienny sposób ubierania się czy pikantne wypowiedzi – mogły niektórych odstraszyć od jego postaci, to Bąk bez dwóch zdań był obrońcą co się zowie. W reprezentacji Polski zadebiutował w 1993 roku za kadencji selekcjonera Andrzeja Strejlaua i był jej ważną postacią aż do 2008 roku – zakończył karierę reprezentacyjną po Mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii. Przez lata występował w Ligue 1 dla Olympique Lyon czy RC Lens.

7. Kazimierz Deyna – 97 meczów

Wielu uważa go za najlepszego rozgrywającego w historii polskiej reprezentacji. W kadrze Kazimierza Górskiego odgrywał pierwsze skrzypce. Jego słynne kółeczka z piłką, będące jego znakiem rozpoznawczym, nie tylko frustrowały rywali, ale także pozwalały na dyktowanie odpowiedniego tempa gry podczas meczu. Obdarzony fantastycznym uderzeniem z dystansu Deyna był gwiazdą krajowej i światowej piłki, o czym najlepiej świadczy fakt, że wystąpił – obok m.in. Pelego czy Bobby’ego Moore’a – w filmie ”Ucieczka do zwycięstwa”. W reprezentacji Polski zadebiutował 24 maja 1968 w wygranym 8:0 meczu przeciwko Turcji. Z pewnością jeden z najbardziej zasłużonych reprezentantów Polski w historii. Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich 1972 z Monachium, srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu oraz laureat III miejsca na mundialu w 1974. Legenda Legii Warszawa, przed stadionem Wojskowych przy Łazienkowskiej 3 możemy oglądać jego imponujący pomnik. Grał także dla Manchesteru City i klubów MLS.

6. Grzegorz Krychowiak – 98 meczów

Grzegorz Krychowiak stał się ważnym ogniwem polskiej drużyny narodowej. Jego umiejętności i zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia wielu sukcesów przez polską reprezentację. Wiele razy udowodnił, że jest nieodłącznym elementem środka pola, dostarczając kibicom wielu emocji i radości podczas ważnych spotkań. Grzegorz Krychowiak rozegrał łącznie 98 meczów w narodowych barwach. Dołączył do reprezentacji Polski w 2008 roku i od tego czasu był zawodnikiem kadry w najważniejszych imprezach piłkarskich, takich jak Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy. Mimo że niektóre kontuzje i decyzje trenerskie czasem ograniczały jego udział w niektórych meczach, to nadal pozostaje ważnym i cenionym zawodnikiem dla polskiej reprezentacji.

5. Grzegorz Lato – 100 meczów

Kolejny „Orzeł Górskiego”. Do medali, które zdobył wspólnie z Deyną dorzucił jeszcze medal za III miejsce na mundialu w 1982 roku. Król strzelców Mistrzostw Świata FIFA z 1974, autor słynnej bramki z Brazylią w meczu o trzecie miejsce tamtego mundialu. Szybki jak wiatr, niezwykle przebojowy napastnik. Dziś, jesteśmy tego pewni, stawialibyśmy go na równi z najlepszymi skrzydłowymi świata. Zadebiutował w 1971 roku, z kolei ostatni mecz zagrał 13 lat później i jako pierwszy polski piłkarz w historii osiągnął 100 występów w reprezentacji narodowej. Po karierze spełniał się jako trener i działacz, był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, choć ta działalność nie przyniosła mu chluby w przeciwieństwie do jego boiskowych dokonań w reprezentacji.

4. Michał Żewłakow – 102 mecze

Kapitan, na którego można było liczyć. Choć w jego karierze reprezentacyjnej nie brakowało wzlotów i upadków, to zawsze można było liczyć na jego 100% zaangażowania. Doskonały i niezwykle uniwersalny obrońca, z powodzeniem występował zarówno na bokach defensywy, jak i na pozycji stopera. Przez 12 lat (1999-2011) był kluczową postacią kadry narodowej, z którą wystąpił na dwóch mundialach FIFA oraz na EURO 2008. W kontrowersyjnych okolicznościach został wykluczony z kadry Franciszka Smudy przed EURO 2012. Jego brak dał się odczuć na turnieju, podczas którego defensywa była jedną z wielu bolączek ówczesnej kadry.

3. Kamil Glik – 103 mecze

Filar polskiej defensywy w kadrach Waldemara Fornalika, Adama Nawałki, Jerzego Brzęczka i Paulo Sousy. Często mówi się o nim, że wkłada głowę tam, gdzie inni boją się włożyć nogę. Niezwykle twardo grający obrońca reprezentacji Polski, którego moglibyśmy nazwać defensorem „w starym stylu”. Potężnie zbudowany, nieustępliwy i co najważniejsze grający z ogromnym zaangażowaniem. W reprezentacji Polski zadebiutował w 2010 roku i do dziś stanowi jej bardzo ważny element. Bardzo możliwe, że jako jeden z nielicznych zanotuje 100 występów w narodowych barwach. W karierze klubowej występował m.in. w AS Monaco czy Torino FC.

2. Jakub Błaszczykowski – 109 meczów

Takiego skrzydłowego nie było w kraju od lat. Gdy Jakub Błaszczykowski objawił się piłkarskiej Polsce, wszyscy zachwycali się jego niezwykła przebojowością, umiejętnością gry jeden na jeden oraz fenomenalnym przygotowaniem fizycznym. Świetny technicznie i zostawiający serce na boisku w każdym meczu. Gdyby nie kontuzje, które nękały go przez lata – przez urazy nie zagrał na mundialu FIFA w 2006 roku i na Mistrzostwach Europy w 2008 – z pewnością liczba meczów w kadrze byłaby o wiele większa. Był kapitanem reprezentacji podczas europejskiego czempionatu w Polsce i na Ukrainie w 2012 i mimo niepowodzenia kadry narodowej, zapisał się pozytywnie zdobywając piękną bramkę przeciwko Rosji. Do udanych może zaliczyć z kolei Mistrzostwa Europy w 2016, na którym był ważnym członkiem reprezentacji Polski prowadzonej przez trenera Adama Nawałkę. Zdobył bramki w meczach z Ukrainą i Szwajcarią, ale – niestety – nie wykorzystał rzutu karnego w serii jedenastek w ćwierćfinałowym starciu z Portugalią. Ostatnie lata to ciągła walka z kontuzjami, które po raz kolejny uniemożliwiły mu występy na najwyższym poziomie. Wiele wskazuje na to, że Błaszczykowski i kadra to już historia zamknięta, być może popularny Błaszczu może jeszcze liczyć na mecz pożegnalny i mecz numer 109 w kadrze narodowej.

1. Robert Lewandowski – 142 mecze

Najlepszy piłkarz świata 2020. Wielokrotny król strzelców Bundesligi (pobił rekord Gerda Mullera – 41 bramek), zdobywca Ligi Mistrzów… tytuły zdobywane przez Lewego moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Jednak, co najważniejsze dla polskiego kibica, niekwestionowany lider polskiej reprezentacji, w której zadebiutował w 2008 roku. Napastnik i kapitan biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy 2016 i na mundialu FIFA w 2018 roku. Rekordzista pod względem liczby goli zdobytych w reprezentacji Polski – pobił rekord 66 bramek. Dodatkowo rekordzista pod względem ilości meczów w reprezentacji. Robert Lewandowski zadebiutował w reprezentacji Polski w piłce nożnej 10 września 2008 w meczu przeciwko San Marino zmieniając w 59 minucie Marka Saganowskiego. W tym samym meczu, w 67 minucie strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji dobijając strzał Euzebiusza Smolarka – ustalając wynik 2:0.Patrząc na formę Roberta Lewandowskiego jeszcze długo będziemy go oglądać w meczach drużyny narodowej. I dobrze, bo obserwowanie gry takiego piłkarza to czysta przyjemność!

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.