Największe stadiony na świecie

Największe stadiony świata

Największe stadiony na świecie

Główną funkcją jaką pełnią największe stadiony świata, jest umożliwienie zorganizowania zawodów z różnych dyscyplin sportowych w komfortowych warunkach. Dzięki ich przestronności mogą pomieścić naprawdę sporą widownię. Dzięki temu potencjałowi, największe stadiony świata powstają głównie z uwagi na organizację ogólnoświatowych zawodów i mistrzostw świata. Nie sposób nie wspomnieć również, że to właśnie największe stadiony na świecie były i są miejscem, w którym odbywają się historyczne widowiska artystyczne gwiazd światowego formatu.

Największe stadiony świata

Stroje piłkarskieSalt Lake Stadium
Czołówkę sportowych hal – gigantów do 2011 roku otwierał indyjski stadion Salt Lake Stadium, który na swojej powierzchni mógł pomieścić 120 000 widzów! Po jego renowacji, która miała miejsce w 2011 roku, miejsca na trybunach zostały ograniczone do 80 000. Stadion Salt Lake mieści się w Kolkacie, a powstał w 1984 roku.

1 Maja
Opisując wielkie stadiony świata, warto wspomnieć o stadionie mieszczącym się w Korei Północnej, który według oficjalnych podań mieści nawet 150 000 widzów. Na hali odbywają się parady, pokazy i mecze reprezentacji Korei Północnej. Niestety z uwagi na ustrój panujący w Korei i oficjalną niechęć wielu państw do sytuacji politycznej tam panującej, stadion 1 maja w Pjongjangu, mimo swojej wielkości, nie był jeszcze miejscem, w którym odbywały się igrzyska olimpijskie. Według nowych doniesień, zarówno Korea Północna, jak i Południowa zgłosiły swoją kandydaturę jako organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w 2032 roku.

Stadion Azteca
Obecnie, za jeden z największych stadionów świata można uznać meksykański Stadio Azteca, który już dwukrotnie był miejscem, w którym odbywały się mistrzostwa świata. Podobnie jak w przypadku opisanego wyżej poprzednika – stadion Azteków powstał dość dawno. Docelowo stworzono go na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1968 roku, ale użytkowany był już dwa lata wcześniej. Aktualnie, Stadio Azteca jest przygotowany na przyjęcie ponad 114 000 widzów.

Największy stadion piłkarskie w Europie – Camp Nou
Największy stadion piłkarski w Europie to niezwykle popularny i znany chyba każdemu fanowi piłki nożnej hiszpański Camp Nou. Stadion FC Barcelony obecnie mieści niespełna 100 000 widzów. To również miejsce rozgrywek legendarnej FC Barcelony. Camp Nou może również poszczycić się aż pięcioma gwiazdkami UEFA. Oznacza to, że organizacja uznała, że Camp Nou spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe stawiane przez UEFA.
Kolejne wielkie stadiony mieszczą średnio od ok. 93 000 do 95 000 widzów, a zaliczają się do nich obiekty w Teheranie, Johanesburgu i Pasadenie.

Stadion piłkarski FC Barcelony - Camp Noe

Stadion legenda – Wembley
Omawiając największy stadion piłkarski w Europie nie sposób pominąć legendy – stadiony Wembley. To tu, oprócz ważnych rozgrywek piłkarskich i igrzysk olimpijskich odbywały się najgłośniejsze koncerty legend muzyki, o których pamięta cały świat. Wielkość stadionu określają również liczby. Sama widownia Wembley pomieści 90 000 osób, a koszt jego inwestycji wyniósł, bagatela, 760 milionów funtów! Z uwagi na tak gigantyczne kwoty – stadion Wembley, mimo że nie jest największy pozostaje najdroższym obiektem sportowym na całym świecie.

Największe stadiony na świecie zadziwiają swoją wielkością. Osoby, którym ciężko sobie wyobrazić ich powierzchnię może pomóc wskazówka. Mianowicie Stadion Narodowy w Warszawie mieści niespełna 58 000 widzów, a największe stadiony są dwukrotnie od niego większe! Trzeba przyznać, że robi to wrażenie.


Producent odzieży sportowej PEHA poleca:


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.

 

[Głosów: 4   Average: 5/5]
Udostępnij