Piłka ręczna plażowa – historia, przepisy oraz wymiary boiska

Piłka ręczna plażowa jest sportem, który stale zdobywa nowych entuzjastów. Z uwagi na brak konieczności zorganizowania licznej drużyny (wystarczą 4 osoby) – w ręczną piłkę plażową gra coraz więcej osób. Część traktuje ją jako ciekawostkę, dla innych jest ścieżką kariery sportowej. Jak przebiega mecz plażowej piłki ręcznej? Czy jest to sport z długą historią? O tym dowiesz się z naszego tekstu!

Historia plażowej piłki ręcznej

Piłka ręczna plażowa jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży w Ponza. Ta data uznana została jednocześnie za początek historii plażowej piłki ręcznej na świecie. Chociaż gra początkowo miała wyłącznie na celu połączenie rozrywki na świeżym powietrzu i sportu – w 1994 roku ustanowiono oficjalne przepisy regulujące przebieg gry. Kontrolę nad przebiegiem rozgrywek plażowej piłki ręcznej sprawuje Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej.

Zasady gry w plażową piłkę ręczną

Przebieg gry w plażową piłkę ręczną jest zbliżony do zasad klasycznej piłki ręcznej. Rozgrywka toczy się między dwoma zespołami. Każdy z nich składa się łącznie z czterech zawodników – 3 graczy i jeden bramkarz. Mecz plażowej piłki ręcznej liczy dwie połowy, a każda z nich trwa 10 minut.

Wygraną można zdobyć przewagą punktową. Zwykła bramka liczona jest jako 1 punkt, a wyjątkowo/spektakularna liczy sobie 2 punkty. W przypadku remisu przewidywane są dogrywki. Odbywają się one w systemie shoot-out.

Boisko do gry w piłkę ręczną plażową

W trakcie gry używa się rąk, zakazane jest np. kopanie piłki. Boisko do gry w plażową piłkę ręczną jest mniejsze od tego do piłki halowej. Nawierzchnia składa się z piasku (co sprawia, że niemożliwe jest np. kozłowanie). Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 27 x 12 metrów.

Piłka ręczna plażowa w Polsce

W Polsce pieczę nad rozgrywkami w plażową piłkę ręczną sprawuje ZPR (Związek Piłki Ręcznej. Polskie drużyny składają się zarówno z mężczyzn, jak i kobiet. W kraju cyklicznie organizowane są Puchary Polski i Mistrzostwa Polski. Do znanych, odnoszących sukcesy zespołów w Polsce można zaliczyć np. BHT Auto Forum Petra Płock (mężczyźni), BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski (drużyna kobieca).

Plażowa piłka ręczna nie jest jeszcze bardzo popularnym sportem. Dla wielu jest to po prostu sposób na przyjemną rekreację na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że w Polsce i na arenie międzynarodowej nie ma profesjonalnych zespołów. Zawodowa gra w plażową piłkę ręczną jest traktowana obecnie z taką samą powagą jak halowa piłka ręczna.

 

Bibliografia

● Jolanta Diaczuk, Marek Góralczyk, Plażowa piłka ręczna – poznaj przepisy gry, AWF Katowice, Katowice 2004
● Źródło internetowe: www.zprp.pl

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.