Piłka nożna to dyscyplina sportowa, która uprawiane jest przez największą liczbę osób na świecie. By zwiększyć swoje szanse na skuteczne działania na boisku piłkarskim, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a najważniejsza jego część to buty. Piłkarskie obuwie różni się od siebie, jako że piłkę nożną można uprawiać na różnych nawierzchniach. Zatem jak dopasować odpowiednie rodzaje butów piłkarskich do nawierzchni boiska?

Spis treści:
- Różnorodność rodzajów butów piłkarskich na rynku – jak wybrać odpowiednie buty do danej murawy czy innej nawierzchni boiska?
- Rodzaje butów piłkarskich na podstawie nawierzchni boiska i warunków atmosferycznych
- Korki piłkarskie: Idealne obuwie do gry na trawie
- Buty halowe: Doskonałe do gry w piłkę w hali i sztucznych nawierzchniach
- Buty turfowe: Optymalne dla boisk ze sztuczną trawą (np. boiska typu orlik) i kortów tenisowych
Różnorodność rodzajów butów piłkarskich na rynku – jak wybrać odpowiednie buty do danej murawy czy innej nawierzchni boiska?
Do najpopularniejszych rodzajów butów do piłki nożnej należą lanki, wkręty, turfy i halówki. Żeby jeszcze lepiej rozróżnić i sklasyfikować obuwie wprowadzono specjalistyczne oznaczenia:
FG lub FG/AG – to oznaczenia butów, które przeznaczone są do suchej trawy;
SG – w ten sposób oznacza się buty, w których można grać na mokrej trawie;
IC, IN, CT – to oznaczanie halówek, czyli butów do grania na boiskach wewnętrznych;
1/Elite – to buty przeznaczone dla profesjonalnych piłkarzy;
Pro/2 – to również buty dla zawodowców, które jednak zostały stworzone z bardziej ekonomicznych materiałów;
Academy/3 – to oznaczenia butów przeznaczonych dla osób, które często grają w piłkę, jednak robią to amatorsko;
Club/4 – w ten sposób oznacza się obuwie piłkarskie dla początkujących lub dla osób, które w piłkę grają bardzo rzadko.
Rodzaje butów piłkarskich na podstawie nawierzchni boiska i warunków atmosferycznych
Nawierzchnia boiska i pogoda to najważniejsze czynniki doboru odpowiednich butów piłkarskich. Do gry na boiskach naturalnych służą przede wszystkim lanki i wkręty. Kiedy wybrać lanki? Przede wszystkim wtedy, kiedy jest ładna pogoda. Lanki to buty posiadające korki, ale stanowią one część podeszwy. Korki oczywiście zapewniają dobrą przyczepność na murawie. Jednak kiedy warunki są złe, pada deszcz lub śnieg, najlepszym i zapewniającym największy komfort rozwiązaniem będą wkręty. Te buty również posiadają korki, ale są one wkręcane w podeszwę. Korki mogą być plastikowe, metalowe, posiadają także różną długość. Wszystko po to, by dopasować ich rodzaj i długość do stanu podłoża na którym rozgrywany będzie mecz. Korki dłuższe zapewnią świetną przyczepność na bardzo grząskich murawach. Mecze rozgrywane mogą być także na sztucznej murawie. Tutaj najlepsze będą tzw. turfy – buty przystosowany do gry na sztucznych nawierzchniach. One także posiadają korki, ale jest ich znacznie więcej i są malutkie, by zapewnić dobrą przyczepność do podłoża. W końcu gra na hali – w ostatnich latach bardzo popularny stał się futsal czyli halowa odmiana piłki nożnej. Oczywiste jest, że na hali nie będziemy grać ani w korkach, ani w turfach – niechybnie skończyłoby się to kontuzją i uszkodzeniem nawierzchni. Tutaj najlepsze będą halówki, czyli obuwie bez korków – z płaską podeszwą wykonaną z gumy lub kauczuku, dla jak najlepszej przyczepności.
Korki piłkarskie: Idealne obuwie do gry na trawie
Najczęściej spotykaną nawierzchnią piłkarską jest murawa trawiasta. Jak wspomniano wyżej, najlepsze buty na tą powierzchnię to lanki. Ich zadanie to zwiększenie przyczepności stóp zawodnika do trawiastego podłoża. Lanki będą też dobrym wyborem na twardych, „udeptanych” nawierzchniach. Korki, które są stały elementem obuwie są wtopione w podeszwę. Najczęstszy materiał „odlewu” to guma lub plastik. Te obuwie oznaczone jest skrótem FG (z ang. „firm ground” – twarda nawierzchnia) przy nazwie modelu. Producenci tych butów – najpopularniejsze marki to Adidas i Nike – prześcigają się w formie odlewów, by zapewnić jak najlepszą przyczepność, komfort gry. Odpowiednio profilowana cholewka buta również ma wielkie znaczenie.
Innym rodzajem korków piłkarskich są wkręty. Te tradycyjne buty piłkarskie to obowiązkowy element wyposażenie piłkarza grającego na naturalnych boiskach na naszej szerokości geograficznej. Najwięcej meczów odbywa się podczas jesieni i na wiosnę, gdy warunki atmosferyczne są zmienne i wybór butów piłkarskich musi być większy niż np. w krajach Europy Południowej. Wkręty będą wówczas najlepszym wyborem. Ten rodzaj obuwia dedykowany jest osobom, które grają w piłkę profesjonalnie. W większości tego rodzaju butów piłkarskich na podeszwie znajduje się dokładnie sześć kołków, które wykonane są ze stali lub aluminium lub tworzywa sztucznego. Ten typ obuwia świetnie nadaje się zarówno do gry na mokrej i śliskiej murawie, jak i w całkowicie dobrych warunkach atmosferycznych. Oznaczenie to SG (z angielskiego „soft ground” – miękka nawierzchnia).
Buty halowe: Doskonałe do gry w piłkę w hali i sztucznych nawierzchniach
Halówki są oczywiście przeznaczone do gry na halach sportowych, choć niektórzy grają też w nich na sztucznych boiskach. Podeszwa tych butów to zazwyczaj materiał syntetyczny, gumowy lub kauczukowy, który zapewnia odpowiednią zwrotność podczas meczu. Nie nadają się jednak do grania na naturalnej trawie lub sztucznej murawie – powierzchnie te wymagają bowiem o wiele lepszej przyczepności, którą zapewnią lanki lub wkręty. Halówki oznaczane są skrótem IN (z ang. „indoor” – nawierzchnia wewnętrzna).
Buty turfowe: Optymalne dla boisk ze sztuczną trawą (np. boiska typu orlik) i kortów tenisowych
Turfy to buty o niewielkich korkach umieszczonych blisko siebie. Korki te są też znacznie krótsze i zwykle są zrobione z gumy. Zapewniają wysoki komfort gry oraz dobrą przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą. Doskonale sprawdzają się również na zmrożonym podłożu. Ich oznaczenie to TT/TF.