Jakie są rodzaje podań w piłce ręcznej?

Piłka ręczna jest sportem drużynowym, który cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Celem meczu piłki ręcznej jest zdobycie jak największej liczby bramek. Wygrywa drużyna, która podczas całego meczu zdobyła najwięcej punktów. Zawodników obowiązują określone przepisy gry. Jednak zdecydowana większość zasad dotyczy podań i chwytów. Czy wiesz jakie podania i chwyty w piłce ręcznej są wyszczególnione? Zachęcamy do lektury!

Jakie są podania w piłce ręcznej?

Każde podanie w piłce ręcznej powinno być dokładne i szybkie. Za podanie uważa się przekazanie piłki od zawodnika do zawodnika (oczywiście tej samej drużyny). W piłce ręcznej dozwolone są podania w biegu, podczas wyskoku, z doskokiem i w miejscu. To, które okaże się najlepsze w danej sytuacji, wynika z przebiegu gry i taktyki zawodników.
Podania w piłce ręcznej można wykonywać oburącz lub jedną ręką. Piłkę można podać, wykonując: podanie sytuacyjne, podanie z wysokości biodra, podanie dolne, górne i półgórne. Aby jednak dobrze skategoryzować podania w piłce ręcznej, warto zastosować taki schemat:
Podania oburącz – dolne, półgórne, górne, a także sytuacyjne
Podania jednorącz – dolne, z biodra, górne, półgórne.

Chwyty w piłce ręcznej – rodzaje

Są podania to i muszą być chwyty! Zawodnik, który podaje piłkę do zawodnika ze swojej drużyny, musi rzucić ją tak, aby ten bez problemu ją uchwycił. I tak jak w przypadku podań dzieli się je na wykonywanie jedną ręką lub oburącz — analogicznie sytuacja wygląda przy chwytaniu piłki.
Chwyty w piłce ręcznej, podobnie jak podania, muszą być dokładne, dobre technicznie i precyzyjnie. Piłka ręczna polega bowiem na szybkiej i dokładnej wymianie podań i chwytów. Dobry chwyt w piłce ręcznej musi być pewny, szybki i miękki. Aby prawidłowo wykonać chwyt, zawodnik musi ustawić się w pozycji frontalnej do piłki, ale też dozwolone jest ustawienie boczne, czy lekko tylne. Chwyty w piłce ręcznej dzieli się na:
● chwytanie piłki górne – złapanie piłki, która leci powyżej głowy zawodnika. Dzieli się go na dosiężny i skoczny.
● chwytanie piłki półgórne – wykonuje się je – od bioder do głowy.
● chwyt dolny – chwyt dolny, który odbywa się poniżej linii bioder.
● chwytanie piłki z podłoża – chwyt piłki leżącej lub toczącej się od zawodnika i do zawodnika
● chwyt z dochwytwem – przyjęcie piłki jedna ręką i przytrzymanie jej drugą
● chwytanie piłki jednorącz – chwyt piłki jedną dłonią
● gaszenie piłki – ściągający piłkę na ziemię. Sprawdza się przy chwytach niedokładnych i zbyt mocnych.
Chwyty w piłce ręcznej mogą odbywać się z powietrza i po koźle. W każdym przypadku są one jednym z ważniejszych elementów gry. Młodzi sportowcy muszą szczególną uwagę przyłożyć do techniki ich wykonywania.
Mamy nadzieję, że wiesz już, co to są i jak ważne są chwyty i podania w piłce ręcznej. Bardzo istotnym elementem gry jest przestrzegania nie tylko określonych linii na boisku, ale również dbanie o to, aby stosować się do zasady trzech kroków. Każdy krok więcej z piłką w dłoniach będzie odgwizdany przez sędziego, a to kolejna szansa dla przeciwników.

Rodzaje podań w piłce ręcznej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.