Piłka ręczna jest grą zespołową, która w dużym stopniu opiera się na wymianie podań. Rzuty w piłce ręcznej są zatem jedna z nieodłącznych części gry. Wyróżnia się kilka sytuacji uprawniających do ich wykonywania – każdą z nich postanowiliśmy opisać w tekście. Czy wiesz, jakie są rzuty w piłce ręcznej?
Spis treści:
Rzut rozpoczynający grę w piłce ręcznej
Rzut rozpoczynający grę – jak sama nazwa wskazuje – jest pierwszą z aktywności, które inicjują rozpoczęcie meczu. Mecz piłki ręcznej rozpoczyna drużyna, która wygrała losowanie. Losowanie polega na obstawieniu jednej z opcji “strona boiska”, lub “piłka”. W drugiej połowie meczu drużyna rozpoczynającą grę jest zawsze drużyna przeciwna do tej, która rozpoczęła
Rzut rozpoczynający zawsze odbywa się w centralnej części boiska, stopa zawodnika musi, chociaż niewielką częścią, dotykać linii środkowej. Po sygnale, w ciągu 3 sekund gracz musi wykonać podanie. Pozostali zawodnicy nie mogą przekroczyć linii, dopóki gracz nie wykona rzutu rozpoczynającego.
Rzut z linii bocznej w piłce ręcznej
Po każdym aucie zawodnik powinien wykonać rzut z linii bocznej. Ważne jest to, że gracz wykonuje go sam – sędzia nie musi ogłosić tego gwizdkiem. Zawodnik wykonujący rzut boczny musi chociaż jedną stopą stać na linii bocznej boiska (przeczytaj też – jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej), dopiero po oddaniu rzutu z linii bocznej, stopa zawodnika może opuścić obszar linii. Źle wykonany rzut boczny może być na wniosek sędziego wykonany ponownie. Podczas oddawania rzutu z linii bocznej, zawodnicy muszą stać w odległości wynoszącej co najmniej 3 metry od gracza rzucającego.
Rzut od bramki w piłce ręcznej
Rzut od bramki wykonuje bramkarz. Można go oddać, gdy piłka znajdzie się za linią końcową boiska, lub znajduje się w polu bramkowym. Rzut od bramki wykonywany jest automatycznie – sędzia nie musi go odgwizdywać. To, co ważne – bramkarz może ponownie mieć kontakt z piłką po rzucie od bramki wyłącznie w sytuacji, w której dotknęła już ona innego zawodnika na boisku.
Rzut wolny w piłce ręcznej
Rzut wolny oddawany jest w sytuacji, w której zespół dopuścił się naruszenia zasad gry. Błąd przed rzutem wolnym jest zawsze sygnalizowany przez sędziego. Do sytuacji, w których przeciwnicy będą mogli wykonać rzut wolny, zalicza się np. grę na czas, niesportowe zachowanie – nie granie fair play, błędy techniczne, błąd podczas zmiany zawodników, celowe wykonanie rzutu piłki poza linię końcową lub boczną, niesportowe zachowanie zawodników itp. Rzut wolny oddaje się zazwyczaj z miejsca, w którym doszło do naruszenia zasad gry. Rzut wolny oddaje zawodnik z drużyny przeciwnej.
Rzut karny w piłce ręcznej
Rzut karny jest sygnalizowany przez sędziego i wynika z naruszenia zasad gry. Rzuty karne dla przeciwników mogą być efektem zagrania piłki do swojego bramkarza, wejścia z piłką do własnego pola bramkowego, utrudniania zdobycia bramki poprzez wchodzenie broniącego w pole bramkowe itp. Rzuty karne oddaje się sprzed linii rzutów karnych. W ciągu 3 sekund zawodnik musi wykonać rzut. Jeśli rzut karny zakończy się np. dotknięciem słupka, bramkarza lub poprzeczki – można ponownie zagrać piłką. Podczas oddawania rzutu karnego, inni zawodnicy muszą stać w określonym dystansie od rzucającego – odległość powinna wynosić przynajmniej 3 metry
Podział rzutów ze względu na technikę
Rzuty w piłce ręcznej są podstawowym elementem gry, które w zasadniczy sposób wpływają na przebieg i rezultat meczu. Podczas rzutów maksymalnie wykorzystywane są mięśnie kończyn górnych i dolnych oraz brzucha i bioder. Biorąc pod uwagę analizę techniki rzutów to są one odpowiednikiem podań z tym, że popartą silniejszą pracą tułowia i ramienia. „O sile rzutu decyduje droga i czas działania ręki na piłkę. Im dłuższą drogę w określonej jednostce czasu pokona ręka z piłką, tym siła rzutu będzie większa. Nazwy rzutów pochodzą od sposobu poruszania się zawodnika po boisku oraz ułożenia ciała w stosunku do podłoża”.
W piłce ręcznej wyróżniamy rodzaje rzutów:
– rzut z biegu,
– rzut z przeskoku,
– rzut z wyskoku,
– rzut z padem,
– rzut z miejsca,
– rzut z odchylenia,
– rzut sytuacyjny.
Jak widzisz, jest kilka rodzajów rzutów w piłce ręcznej. Każdy z nich następuje w innej sytuacji i jest oddawany z innego miejsca na boisku. Zarówno początkujący, jak i doświadczony zawodnik zasady oddawania rzutów karnych ma opanowane do perfekcji – to jeden z podstawowych elementów gry!
Bibliografia:
* Czerwiński J., 1990: Charakterystyka piłki ręcznej. Gdańsk.
* Paterka S., 1998: Piłka ręczna, cz. I i II. Poznań.
* Paterka S., 2001: Piłka ręczna. Poznań.