Czym powinny się wyróżniać stroje siatkarskie damskie?

Trudno wyobrazić sobie profesjonalną grę bez odpowiedniego stroju siatkarskiego. O ile do pewnego momentu wystarczą nam zwyczajne spodenki i koszulka siatkarska, to jednak na pewnym etapie każda drużyna musi zadbać o dobrej jakości, spójny wizualnie zestaw strojów do siatkówki. Dzisiaj przedstawimy Wam najważniejsze właściwości, jakimi powinny się wyróżniać dobre stroje siatkarskie damskie!

Stroje siatkarskie, czyli tak naprawdę co?

Pod pojęciem stroju siatkarskiego każdy może rozumieć inny zestaw. Niektórzy za strój uważają tylko koszulki siatkarskie, a inni również spodenki, nakolanniki, buty, a nawet bieliznę. My jednak nie będziemy sięgać, aż tak daleko i skupimy się na najważniejszych cechach, jakie powinny posiadać stroje siatkarskie damskie. Bielizna oraz buty najczęściej nie są integralną częścią takich zestawów, a ich wybór – przynajmniej do pewnego etapu – należy wyłącznie do zawodnika.

Stroje siatkarskie damskie – najważniejsza jest swoboda ruchów!

Siatkówka jest sportem w którym wszyscy zawodnicy są w ruchu przez cały mecz. Dlatego kluczową kwestią jest odpowiedni krój stroju oraz dobre dopasowanie rozmiarów. Trudno wyobrazić sobie mecz w krępującej lub obcierającej koszulce albo notorycznie opadających spodenkach. Dlatego przygotowując zamówienie na stroje siatkarskie damskie dla siebie, a tym bardziej dla całej drużyny warto dobrze rozeznać się w tabeli rozmiarów. Jest to szczególnie istotne przy wyborze damskich strojów do „siatki”, ponieważ często musza być one znacznie dokładniej uszyte i uwzględniać więcej parametrów, niż ich męskie odpowiedniki. Dobrym pomysłem jest też postawienie na tkaniny zapewniające wyższą elastyczność – o tym jednak będziemy pisać dalej.

Kolejna kwestia to krój. Tutaj nie warto eksperymentować i lepiej postawić na klasyczne, sprawdzone wzory. Większość koszulek sportowych, a także spodenek – niezależnie od producenta – szyta jest według podobnych szablonów. Tak więc zarówno reprezentacja Polski, jak i szkolny klub sportowy mogą korzystać z niemal identycznych krojów strojów do siatkówki. Pewne szczegóły stroju do „siatki” zawsze możemy dopasować do swoich potrzeb. W efekcie dostawca najczęściej daje nam wybór między koszulkami z rękawkami lub bezrękawnikami – niektórzy producenci mogą nam też oferować opcję kołnierzyka, której nie polecamy ze względu na ryzyko podrażnień podczas długich i wyczerpujących meczy. Podsumowując – im prościej, tym lepiej.

Stroje siatkarskie damskie

Stroje siatkarskie na zamówienie? Pamiętaj, by zapytać o materiał!

Kupując stroje siatkarskie na zamówienie dla siebie lub zamawiając cały zestaw dla drużyny należy pamiętać o materiale. Większość uznanych drużyn bazuje na wysokiej jakości splotach włókien poliestrowych oraz mieszankach poliestru z elastanem. Gwarantują one wysoką wytrzymałość, są odporne na detergenty używane podczas prania, lecz przede wszystkim zapewniają naszemu ciału doskonałą wentylację chroniąc przed przegrzaniem. Dodatkowo poliester wzbogacony elastanem zapewnia większą elastyczność, dzięki czemu nasze stroje do siatkówki stają się znacznie bardziej „uniwersalne” w zakresie rozmiarówki, a także lepiej dopasowują się do anatomii naszego ciała. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków włókien, a także kilka technik splotu – przed wyborem kompletu siatkarskiego dla naszej drużyny warto więc dopytać o tą kwestię sprzedawcę lub producenta odzieży sportowej.

Stroje siatkarskie z własnym nadrukiem? Teraz to już standard!

Każda drużyna chce się wyróżniać na boisku nie tylko grą, lecz też unikalną identyfikacja. Obecnie stroje siatkarskie z nadrukiem zaprojektowanym przez zamawiającego są standardem na rynku, a producenci coraz częściej dodają je, jako opcje „gratis”. Dzięki temu nawet amatorskie zespoły mogą pozwolić sobie na umieszczenie na koszulce lub spodenkach nazwy drużyny, numeru, nazwiska zawodnika, loga lub dowolnego innego elementu graficznego. Zaawansowany nadruk sublimacyjny pozwala na ich wierne odtworzenie, a przede wszystkim zapewnia trwałość i odporność napisów nawet na wielokrotne pranie. Możliwość zaprojektowania własnych nadruków w zestawieniu z szerokim wyborem opcji kolorystycznych pozwala stworzyć naprawdę wyjątkowe damskie stroje, które podkreślą charakter drużyny! Często może to być też dobry sposób na pozyskanie sponsora, który na strojach będzie chciał umieścić swoje logo.

Podsumowując – przy wyborze strojów siatkarskich damskich warto wziąć pod uwagę nie tylko dostępność rozmiarów, lecz również sposób wykonania, możliwości wyboru materiału lub naniesienia własnej identyfikacji. Dzięki temu możemy maksymalnie dopasować strój do naszych potrzeb zwiększając nie tylko poziom estetyki, lecz również komfort gry, który czasem może przesądzić o sukcesie.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.