Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej?

W pierwszej dekadzie XX wieku w Polsce zapanował prawdziwy boom na piłkę ręczną! Dzięki sukcesom reprezentacji narodowej w szczypiorniaka grało się niemal wszędzie. Choć aktualnie ten sport jest w defensywie, to liczymy, że wkrótce wrócą dobre czasy dla piłki ręcznej. A wówczas warto wiedzieć, jakie wymiary boiska do piłki ręcznej są światowym standardem!

Boisko do piłki ręcznej – wymiary

Boisko do piłki ręcznej to prostokąt o wymiarach 40m długości i 20m szerokości. Po obu stronach linii środkowej wyróżnia się dwie połowy boiska. Na parkiecie nakreślone są różnego rodzaju linie i strefy, o których więcej poniżej!

Linie boiska do piłki ręcznej

Linia końcowa

Piłka, po opuszczeniu linii końcowej, przyznawana jest drużynie przeciwnej do tej, której zawodnik jako ostatni dotknął piłki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bramkarz odbije rzut, a piłka wyjdzie poza linię końcową. Wówczas gra jest wznawiana przez golkipera, który obronił strzał.

Częścią linii końcowej jest linia bramkowa, na której ustawiona jest… tak, macie rację, bramka!

Kilka słów o linii bramkowej i bramce

Część linii końcowej znajdująca się pomiędzy słupkami bramki to linia bramkowa, której szerokość wynosi 8 cm. Szerokość bramki to 3m, a wysokość 2 m. Poprzeczki oraz słupki bramkowe są z drewna o przekroju 8 cm. Naokoło nich widoczne są poprzeczne pasy o szerokości 20 cm, mają mieć dwa kontrastowe kolory. Bramka posiada siatka, która luźno wisi. Krawędź słupków bramki znajduje się 8 metrów i 42 centymetry od krawędzi linii końcowej.

Oczywiście, gdy piłka przekroczy linię bramkową, mówimy o zdobytej bramce.

Linia pola bramkowego

W odległości 6 metrów od linii bramkowej wytyczona jest linia pola bramkowego, która wytyczona jest po łuku. Linia pola bramkowego styka się z linią końcową w takim miejscu, że dzieli ją trzy metry od linii bocznej.

Pole bramkowe jest „świątynią bramkarza”. Jest on jedynym zawodnikiem, który może przebywać w tym polu, niezależnie od tego, czy ma piłkę w rękach, czy też nie. Bramkarz nie może jednak opuszczać pola bramkowego trzymając piłkę w dłoniach.

Zawodnik atakujący ma prawo odbić się sprzed linii szóstego metra i w powietrzu „wpaść” w pole bramkowe. Nie może jednak postawić kroku w polu bramkowym mając piłkę w rękach.

Przekroczenie pola bramkowego przez zawodnika atakującego jest karane rzutem wolnym dla ekipy broniącej. Jeśli jednak to gracz defensywny przekroczy tę linię, to zespół będący w defensywie otrzymuje rzut karny. A skoro o rzucie karnym mowa…

Linia rzutów karnych

Usytuowana jest metr za linią pola bramkowego, a więc siedem metrów od linii bramkowej. Wytyczona jest na wprost bramki. Z tego miejsca wykonywane są rzuty karne.

Miejsce maksymalnego wyjścia golkipera

Cztery metry od linii bramkowej wytyczona jest linia maksymalnego wyjścia golkipera przy rzucie karnym. Gdy bramkarz staje przed wyzwaniem obronienia tego stałego fragmentu gry, może stanąć w tym miejscu, utrudniając, zgodnie z przepisami, zadanie strzelca.

Linia rzutów wolnych

Trzy metry za linią pola bramkowego, w odległości 9 metrów od bramki, wytyczona jest przerywana linia, będąca linią rzutów wolnych. Również jest ona narysowana „po łuku”. Z tego miejsca wykonywane są rzuty wolne dyktowane po defensywnych przewinieniach, które miały miejsce pomiędzy szóstym a dziewiątym metrem boiska.

Wymiary boiska do piłki ręcznej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.