Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?

Piłka nożna nie byłaby sportem, jaki znamy, gdyby nie bramki. Często mawia się, że sztuką jest nie trafić do piłkarskiej bramki. Przecież taka duża, ślepiec by strzelił. Ale jakie, tak naprawdę, są wymiary bramki do piłki nożnej? Jak szeroka i jak wysoka jest bramka piłkarska? Dziś odpowiemy Wam na to pytanie i wskażemy rozmiar bramki do piłki nożnej!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Czym jest bramka piłkarska?

Bramka jest obiektem westchnień napastników, którzy starają się umieścić w niej futbolówkę. Bramka do piłki nożnej składa się z dwóch pionowych słupków i łączącej je poprzeczki. Bezpośrednio pod poprzeczką, na ziemi, wymalowana jest linia bramkowa. Jeśli piłka przekroczy linię całym obwodem to powoduje zdobycie gola. Z tyłu bramki doczepiona jest siatka służąca do zatrzymywania piłki po golu, zwykle uwidacznia tym samym jego zdobycie.

Jakie są rozmiary bramki w piłce nożnej?

Standardowy rozmiar bramki do piłki nożnej to 2,44 m wysokości i 7,32 m szerokości. Oznacza to, że słupki są oddalone od siebie o 7,32 m i są wysokie na 2,44 m. Taka bramka do piłki nożnej używana jest na pełnowymiarowym boisku, podczas gry 11 na 11. Wymiary bramek piłkarskich są ściśle określone przez FIFA – mniejsze bramki nie są dopuszczane do rozgrywek międzynarodowych.

Na boiskach pełnowymiarowych często można spotkać właściwych rozmiarów bramki treningowe. Nie są one na stałe umieszczone w podłożu i są wyposażone w kółka lub są bardzo lekkie, dzięki czemu w mgnieniu oka można je przetransportować w dowolne miejsce boiska. Taka bramka treningowa zapewnia sporą wygodę dla piłkarzy i trenerów.

Wymiary bramki do piłki nożnej

Rozmiary bramki do piłki nożnej sześcioosobowej

Zajmując się piłką nożną sześcioosobową należy pamiętać, że mecze w tym formacie rozgrywane są na mniejszych boiskach. Murawy są węższe, szersze, pole karne jest znacznie mniejsze, a co za tym idzie mniejsze muszą być także bramki, które mają wówczas wymiary 5 metrów szerokości na 2 metry wysokości. Często można je spotkać podczas szkolnych turniejów, na orlikach czy na większości mniejszych boisk. Wykonywane są z lekkich materiałów, najczęściej z aluminium, dzięki czemu są proste w transporcie.

Jakie są wymiary bramki do futsalu?

Futsal, czyli piłka nożna halowa, również charakteryzuje się mniejszym polem gry, a co za tym idzie w tej dyscyplinie używane są bramki o mniejszych wymiarach. Bramki do futsalu ma 3 metry szerokości i 2 metry wysokości.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.