Jakie są wymiary bramki w piłce ręcznej?

Piłka ręczna jest jednym z popularniejszych sportów zespołowych, w Polsce znanych również pod nazwą szczypiorniak (pochodzi od nazwy miejscowości, w której zorganizowano rozgrywki sportowe). Historia piłki ręcznej jest bardzo interesująca – pisaliśmy o niej w poprzednim artykule. Zasady gry są stosunkowo proste – piłka ręczna polega na zdobyciu punktu za pomocą wrzucenia piłki do bramki drużyny przeciwnej. Bramka w piłce ręcznej ma stałe wymiary określone przepisami. Czy wiesz, jakie są wymiary bramki w piłce ręcznej? Jak powinna wyglądać i z czego jest wykonana? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Jakie są wymiary bramki do piłki ręcznej?

Bramki do piłki ręcznej są takie same w przypadku piłki ręcznej kobiet i mężczyzn. Celem gry jest wrzucenie za pomocą dłoni piłki do bramki. Bramki do piłki ręcznej są dwie – ustawione naprzeciw siebie po dwóch stronach boiska. Bramka do piłki ręcznej ma kształt prostokąta.

Wymiary bramki do piłki ręcznej wynoszą 3 x 2 metry (3 metry długości i 2 metry wysokości). Głębokość bramki do piłki ręcznej wynosi 80/100 cm (góra/dół).

Z czego zbudowana jest bramka do piłki ręcznej?

Przepisowa, spełniająca kryteria normy jakościowej PN-EN 749-2006 bramka do piłki ręcznej ma stalowy profil malowany proszkowo dla jeszcze lepszej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zmienne czynniki środowiskowe. Słupki bramki do piłki ręcznej montowane są zazwyczaj w dedykowanych tulejach.

Siatka umieszczona wewnątrz bramki, wykonana jest z kwadratowych, gęsto tkanych oczek. Producenci najczęściej wykonują ją z polipropylenu. Siatkę mocuje się do profilu z wykorzystaniem metalowych haczyków. Pałąki podtrzymujące siatkę montowane są na stałe. Przed każdym oficjalnym meczem sędziowie mogą sprawdzić, czy bramka do piłki ręcznej spełnia wymagania określone w przepisach.

Jak wygląda bramka do piłki ręcznej? Przepisy IHF

Dokładne parametry bramki do piłki ręcznej określone są w przepisach IHF. Głębokość bramki do piłki ręcznej, chociaż została w nich opisana, nie ma bardzo istotnego znaczenia z punktu widzenia zawodników. To, co ważne – zarówno słupki bramki do piłki ręcznej, jak i zamontowana do nich siatka, muszą być pomalowane na dwa kontrastujące ze sobą kolory. Najczęściej siatka jest biała, a słupki mają inny kolor (mogą być pomalowane na pasy np. biało-niebieskie, biało-czerwone).
Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie wymiary ma bramka do piłki ręcznej, Zachęcamy do przeczytania również innych artykułów na temat piłki ręcznej – znajdziesz je na naszym firmowym blogu.

Wymiary bramki w piłce ręcznej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.