Coolmax – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Intensywny trening to, niezależnie od warunków atmosferycznych, ogromny wysiłek dla organizmu. Aby osiągać jak najlepsze wyniki potrzebne są nie tylko wysokie umiejętności, dyscyplina i determinacja, ale także najwyższej jakości sprzęt w tym odzież termoaktywna wykonana przy użyciu włókna coolmax.

Czym są włókna coolmax?

Coolmax to poliestrowe włókna stosowane do produkcji bielizny termoaktywnej oraz dzianina na odzież sportową. Włókno Coolmax posiada przekrój złożony z czterech lub sześciu okręgów, pomiędzy którymi znajdują się przewężenia. Taka budowa włókna zapewnia znacznie lepszą, w porównaniu do włókien naturalnych (np. bawełny), oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała.

Materiał Coolmax dzieli się na dwie kategorie ze względu na ilość włókien w dzianinie:

  • splotu gęstego (jersey)

Tkaniny stosowane do bielizny termoaktywnej, którą cechuje duża wytrzymałość na ścieranie, rozciąganie czy inne obciążenia mechaniczne

  • splotu rzadkiego (mesh).

Przeznaczone są do produkcji odzieży lekkiej i przewiewnej.

Włókno to, w odróżnieniu od niektórych starszych tkanin termoaktywnych (np. Rhovylu), cechuje duża odporność na promienie UV, dzięki czemu nie rozkłada się ono stopniowo na słońcu i nie wydziela przykrego zapachu. Koszulki sportowe oddychające wykonane z dzianiny Coolmax zapewniają uczucie suchości i chłodzenia ciała. Jest jeszcze druga strona medalu – te oddychające koszulki są bardzo lekkie i nie ograniczają ruchów! Siłownia, boisko piłkarskie, lekkoatletyczna bieżnia, tenisowy kort – w tych miejscach odzież z coolmax sprawdzi się doskonale!

Koszulka oddychająca Coolmax – odprowadzanie wilgoci

Ten materiał zapewnia dobrą wentylację ciała i skuteczne odprowadzenie wilgoci. Dzięki temu podczas treningu możemy cieszyć się pełnym komfortem i nie zwracać uwagi na krople potu zalegające na naszej skórze. Odpowiedni sprzęt do treningu to absolutny niezbędnik, o którym nikt nie powinien zapominać. Sprzętowa lista życzeń sportowców, tak początkujących, jak i profesjonalnych, bez wątpienia powinna zawierać produkty wykonane z włókna coolmax.

Dzianina coolmax – jak to działa?

Sposób funkcjonowania produktów wyposażonych w coolmax jest prosty.

Przede wszystkim należy pamiętać, że pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, który w ten sposób broni się przed przegrzaniem i utrzymuje właściwą temperaturę. Podczas intensywnego treningu ciepłota ciała wzrasta, co wzbudza wzmożona potliwość.

Gdy podczas treningu nasze ciało zaczyna się pocić ostatnim czego potrzebujemy, jest koszulka wykonana np. z bawełny. Ten materiał fatalnie sprawdza się przy dużej ilości potu, a dane pokazują, że w czasie wysiłku organizm produkuje nawet 1,5 litra potu w ciągu godziny! Bawełna nasiąka potem i nie pozwala mu odparować, co znacznie ogranicza swobodę ruchów.

Dlatego podczas treningu należy wykorzystywać produkty z włókna coolmax jak np. koszulki oddychające męskie czy koszulki oddychające damskie, które doskonale odprowadzają wilgoć z naszej skóry, pozostawiając ją suchą i gotową do wysiłku. Dzięki temu możemy skupić się na wysiłku, a nie przejmować się dyskomfortem czy złym wyglądem odzieży.

Koszulka Coolmax – must have podczas intensywnego treningu

Każdy, kto choć raz trenował bardzo intensywnie wie, o ile łatwiej radzić sobie z trudnymi warunkami przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Zapomnienie o bieliźnie termoaktywnej z coolmax byłoby niczym – jak mawia samozwańczy klasyk – pomylenie odwagi z odważnikiem. Koszulka termoaktywna z długiem rękawem czy odpowiednie spodnie pozwolą ochronić ciało przed niskimi temperaturami. Trening w takich warunkach nie jest łatwy, ale z odpowiednim ekwipunkiem może stać się o wiele prostszy. Tak wyposażony sportowiec może utrzymać optymalną temperaturę ciała, przy której osiąganie wymarzonych wyników jest możliwe. Bielizna termoaktywna z coolmax to jednak nie tylko produkt, który pozwala utrzymać ciepłotę ciała, a przede wszystkim zapewnia świetną cyrkulację powietrza i odprowadza wilgoć. Mówiąc kolokwialnie – pozwala skórze oddychać. Osoby, które na treningu chcą wylewać „siódme poty” i chcą zmierzać w stronę stuprocentowego komfortu nie mogą o niej zapomnieć!

Coolmax

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.