Przeciętny piłkarz podczas jednego, 90-minutowego meczu pokonuje dystans wynoszący co najmniej 10 kilometrów ! To tylko obrazowe przedstawienie wielkości, które ma boisko piłkarskie. Jakie są zatem dokładne wymiary boiska piłkarskiego? Czy wymiary boiska są zawsze są jednakowe? Czy wymiar bramki do piłki nożnej również podlega przepisowej regulacji? Jakie wymiary boiska do piłki nożnej obowiązywały wieki temu?
Spis treści:
- Jak wygląda boisko do piłki nożnej?
- Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?
- Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?
- Boisko piłkarskie – wymiary pola karnego i pola bramkowego
- Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej typu “Orlik”?
- Wymiary boiska do piłki nożnej w starożytności
- Wymiar boisk do piłki nożnej w Europie od średniowiecza do współczesności
Jak wygląda boisko do piłki nożnej?
Boisko piłkarskie ma kształt prostokąta i jest wyznaczone przez białe linie. Po obu stronach boiska znajdują się bramki, a przed nimi znajdują się odpowiednio pole karne i pole bramkowe. Na środku boiska znajduje się okrąg o promieniu 9,15 m i punkt z którego sędzia piłkarski rozpoczyna mecz.
Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?
W meczach międzynarodowych wymiary boisk do piłki nożnej i ich pola są ściślej ograniczone. Niewątpliwie boisko piłkarskie, niezależnie od swojej długości i szerokości zawsze ma prostokątny kształt. Ile metrów ma boisko do piłki nożnej? W marcu 2008 r. IFAB (International Football Association Board) ustalił oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej na 105 metrów długości i 68 metrów szerokości (105 m x 68 m). Łącznie daje to obszar ponad 7000 metrów kwadratowych, po których poruszają się piłkarze.
Wymiary boiska do piłki nożnej wyznaczają białe, wyraźne linie o grubości nieprzekraczającej 12 cm. Dłuższe boki boiska do piłki nożnej nazywane są liniami bocznymi, a pozostałe przeciwne strony boiska nazywane są liniami bramkowymi. Szerokość linii boiska piłkarskiego nie powinna być większa niż 12 centymetrów. Narożniki boiska wyznaczają narożne flagi.
Stare wymiary piłkarskiego boiska wynoszą między 90, a 120 m długości oraz między 45, a 90 m szerokości i posiada je wiele spośród największych stadionów świata.

Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?
Każde boisko do piłki nożnej ma na swojej powierzchni dwie bramki piłkarskie. Wymiary bramki do piłki nożnej również podlegają ścisłej regulacji. Bezpośrednio w środkowej części linii bramkowych boiska ustawione są dwie bramki umieszczone na dwóch przeciwległych końcach boiska. Wymiary bramki do piłki nożnej wynoszą 7,32 metrów szerokości i 2,44 cm wysokości. Jeśli chodzi o grubość elementów, z których wykonana jest bramka – one również podlegają przepisom. Regulaminowe słupki bramki piłkarskiej powinny mieć szerokość maksymalnie 12 cm – tak jak linie boczne boiska do piłki nożnej. Do słupków bramki i podłoża doczepiona jest siatka, która zatrzymuje piłkę, kiedy ta wpada do bramki.
W przypadku bramki dla dzieci, częściej spotyka się nieco inne wymiary bramek. Piłka nożna to sport, w którym nie za bardzo liczy się wzrost. Jednak w przypadku dzieci, piłkarskie bramki z oczywistych względów są mniejsze. Wymiary bramki dla dzieci wymagane dla rozgrywek żaków 7-8 lat zatwierdzone przez Polski Związek Piłki Nożnej wynoszą 3 m x 1,55 m. Dla starszych dzieci piłkarskie bramki mają wymiar 5 m x 2 m. Grają na nich młodzi zawodnicy do momentu aż nie zaczną grać na pełnowymiarowym boisku wtedy bramki mają przepisowy rozmiar.
Boisko piłkarskie – wymiary pola karnego i pola bramkowego
Boisko do piłki nożnej, które jest zgodne z aktualnymi przepisami, musi mieć również wyraźnie wyznaczone pole karne. Obszar nieopodal boiska do piłki nożnej jest bardzo istotny dla przebiegu gry – to tutaj mieści się pole karne boiska. W odległości 5,5 metrów od słupków bramkowych powinny znaleźć się dwie linie umieszczone prostopadle do linii bramkowej boiska do piłki nożnej. Ich końce złączone są z kolei linią równoległą do linii bramkowej – w ten sposób powstaje tzw. pole bramkowe. Na liniach bramkowych, w odległości 16,5 metrów od słupków, w stronę narożników boiska, wyznacza się dwie, prostopadłe do linii bramkowej, linie długości 16, 5 metrów, których końce łączy się linią równoległą do bramkowej boiska do piłki nożnej. Tak utworzony obszar boiska nazywa się polem karnym, które również ma prostokątny kształt. Na 11 metrze od środka linii bramkowej boiska do piłki nożnej wyznacza się stały fragment gry – rzut karny. W tym miejscu widoczny jest również łuk o promieniu 9,15 metrów skierowany w stronę środka boiska do piłki nożnej (linia w kształcie półkola).
Podsumowując wymiary pola karnego wynoszą 16,5 m długości i 40,32 szerokości (16,5 m x 40,32 m), a pola bramkowego 5,50 m szerokości i 18,32 m długości (5,50 m x 18,32 m).
Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej typu “Orlik”?
Warto również pamiętać, że podane wymiary są określone przepisami gry, które regulują stadionowe wymiary boiska do piłki nożnej, na którym mogą odbywać się oficjalne mecze. W przypadku gry młodzików i treningów piłkarskich dzieci, trenerzy bardzo często tworzą mini boisko, który ma zastosowanie przy małej liczebności dziecięcej drużyny i pozwala na bardziej indywidualne podejście treningowe do początkujących piłkarzy. Jeśli natomiast chodzi o rozgrywki młodzieży, to wymiary Orlika wynoszą 62 metry długości i 30 metrów szerokości (62 m x 30 m), a bramki wynoszą 5 m x 2m lub dla mniejszych kategorii wiekowych bramki typu Żak 3 m x 1,55 m. W przypadku boiska wielofunkcyjnego typu tartan wymiary wynoszą 20 metrów szerokości, 30 metrów długości.
Wymiary boiska do piłki nożnej w starożytności
Wymiary boiska piłkarskiego zmieniały się na przestrzeni lat. Ciężko się temu dziwić, ponieważ historia piłki nożnej sięga 2500 lat p.n.e. Z czegoś co można nazwać pierwowzorem boiska do piłki nożnej korzystali już Grecy, Egipcjanie i Chińczycy! Co prawda ówczesne wymiary boiska do piłki nożnej były, jak zresztą jego podział, linie, długość i szerokość znacznie odbiegały od boiska piłkarskiego, z którego korzystają obecni sportowcy, ale sam sens gry był bardzo podobny. Na przykład wymiary boiska do piłki nożnej w Rzymie były mniejsze od nowoczesnego boiska do piłki nożnej.
Rzymska gra w Harpastum była oparta na przewadze posiadania piłki – każda ze stron starała się jak najdłużej ja utrzymać z pomocą nóg. Z kolei boisko do gry podobnej do piłki nożnej starożytnych Greków umożliwiało grę w Episkyros, które co prawda bardziej przypominało rugby, ale włączało również elementy współczesnej piłki nożnej.
Opisując dawne wymiary boiska do piłki nożnej, warto dłużej zatrzymać się na charakterystyce chińskiego boiska piłkarskiego. Chińska gra Tsu’Chu („kopanie piłki”) była prawdopodobnie rodzajem treningu i rozrywki dla chińskich żołnierzy w czasach dynastii Han. Chociaż trzeba przyznać, że nie było to typowe boisko do piłki nożnej, już wtedy miało narzuconą określoną długość, szerokość i wyznaczone linie i pole do gry. Gra Tsu’Chu polegała na poruszaniu się graczy na powierzchni boiska i kopnięciu małej skórzanej piłki w siatkę przewiązaną między dwoma bambusowymi masztami (prototyp ówczesnej bramki). Boisko piłkarskie do Tsu’Chu miało dwie bramki umieszczone po przeciwległych końcach boiska, które ograniczyły linie. Używanie rąk nie było dozwolone, ale gracze mogli używać stóp i innych części ciała. Główną różnicą między Tsu’Chu a piłką nożną były wysokości i szerokości bramek, których górna część znajdowała się około 9 metrów na powierzchnią boiska. Wymiary boiska do piłki nożnej nie były wówczas ściśle uregulowane konkretnymi przepisami, które odnosiłyby się do wyznaczenia dokładnej wysokości bramki, według zapisów odnosiły się do parametrów takich jak długości boiska, jego linie, pole gry etc. Chociaż rozmiary boiska piłkarskiego i jego pole były do siebie zbliżone – nikt przed grą nie weryfikował wymiarów boiska do piłki nożnej, czyli Tsu’Chu.
Wymiar boisk do piłki nożnej w Europie od średniowiecza do współczesności
Wymiary boisk do piłki nożnej nie zawsze miały takie same długości, szerokości, linie i pole. Wysokości i wymiary bramek również zmieniały się na przestrzeni lat. Zanim ujednolicono wymiary boisk na całym świecie minęło sporo czasu. Piłka nożna zaczęła ewoluować we współczesnej Europie mniej więcej od okresu średniowiecza. Około IX wieku popularnym sportem w Anglii było kopanie po powierzchni ówczesnych boisk, piłki wykonanej ze świńskiego pęcherza z jednego punktu na powierzchni boiska do piłki nożnej do drugiego. Podobne mecze piłkarskie były zarezerwowane głównie dla młodych ludzi i budziły kontrowersje.
Na przestrzeni lat rozgrywane były różne formy podobnych sportów, które rozgrywały się na wielu typach boisk, a każdy z nich miał na celu wprowadzenie piłki w bramkę przeciwnika. Podobnie jak jednolite wymiary boisk, konkretne zasady gry nie były egzekwowane. Oprócz nieuregulowanej szerokości i długości boisk do piłki nożnej, a także braku określenia wysokości bramek, prawie wszystko było dozwolone. Jak zatem udało się oznaczyć określone wymiary boiska do piłki nożnej i wytypować jego pole?
Wymiary boiska, które zostały pierwszy raz skodyfikowane w zbiorze przepisów, pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Na ówczesnych powierzchniach angielskich boisk do piłki nożnej stawiano dwie bramki, którego pola strzegli bramkarze. Jednak zasady piłki nożnej nadal pozostawały bardzo zróżnicowane. Ograniczenia przestrzeni i wyznaczenie określenie jakie są wymiary boiska do piłki nożnej (wyznaczenie długości, szerokości i obszaru jakim jest pole piłkarskie gry) znacząco pomogło w zachowaniu porządku i ładu podczas gry. Przepisy określające wymiary boiska do piłki nożnej, jak i zasady gry ewoluowały i do 1800 roku zaczęły pojawiać się pierwsze dedykowane kluby piłkarskie w angielskich szkołach. Z biegiem lat, wymiary boiska do piłki nożnej zostały uregulowane, chociaż na przestrzeni lat dopasowywały się do zmiennych zasad gry.
Jak widać wymiary boiska do piłki nożnej nie zawsze były identyczne. Poszczególne powierzchnie służące do gry miały inny wymiar, czyli długość, inne szerokości i wysokości bramki. Chociaż zasada obowiązywała jedna – uzyskanie punktu poprzez kopnięcie piłki do bramki – długo trzeba było czekać na zmianę zasad piłki nożnej. Aktualne wymiary boiska do piłki nożnej nie zmieniają się już od dłuższego czasu i wszystko wskazuje na to, że wymiar piłkarskiego boiska pozostanie już bez zmian. Nowoczesne boiska do piłki są pokryte murawą, a linie boisk są namalowane specjalną farbą. Boiska do piłki nożnej wymagają również częstej pielęgnacji i regularnej konserwacji, dzięki czemu spełniają dobrze swoją rolę.