Hattrick co to ?

Strzelenie trzech goli w jednym meczu to nie lada wyczyn. Wyczyn, który zasługuje na szczególną nazwę, która podkreśli wyjątkowość takiego zdarzenia. Właśnie dlatego w żargonie, nie tylko piłkarskim, często stosuje się określenie hat trick, które w świadomości kibiców i zawodników jest czymś wyjątkowym!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Co to hat trick?

Ten termin po raz pierwszy pojawił się w 1858 roku i co ciekawe dotyczył rywalizacji w krykiecie. Wówczas to H.H. Stephenson trzema kolejnymi rzutami zdobył tzw. wicketa, czyli wyeliminował trzech batsmanów rywali. W mediach po raz pierwszy to określenie pojawiło się w 1865 roku w gazecie Chelmsford Chronicle. Hat trick nie jest rzecz jasna zarezerwowany tylko dla krykieta. Ten termin często używany jest w futbolu, hokeju oraz w Formule 1.

Hattrick w piłce nożnej

W futbolu hat tricki to zdobycie co najmniej trzech goli w jednym meczu przez jednego zawodnika. Nie musi ich zdobywać z rzędu, jeśli pomiędzy drugą, a trzecią bramką danego zawodnika na listę strzelców wpisze się jego partner, to wciąż możemy mówić o hat tricku.

O hat tricku możemy mówić, gdy piłkarz strzeli trzy gole w ciągu całego meczu. Jeśli zawodnik zaliczy dwa trafienia w 90 minutach, a trzecie dorzuci w dogrywce, to wciąż należy zaliczyć mu hattricka. Jeśli jednak gracz zdobędzie dwie bramki w ciągu regulaminowego czasu gry, a trzeciego gola strzeli w serii rzutów karnych, to wówczas nie ma mowy o hat tricku.

Hat tricki są z całą pewnością marzeniem każdego piłkarza, jednak nie każdemu udaje się zaliczyć choć jeden z nich. Warto jednak powiedzieć więcej o różnych rodzajach hat tricków, które sprawią, że strzelenie trzech goli w jednym meczu staje się jeszcze bardziej wyjątkowe.

Na niemal każdym mundialu, z wyjątkiem tego w 2006 roku, strzelano hat trick. W historii mistrzostwa świata w piłce nożnej ta sztuka udała się jak dotąd 52. piłkarzom, a w tym gronie jest aż trzech Polaków: Ernest Wilimowski (cztery gole wbite Brazylii w 1938 roku) , Andrzej Szarmach (trzy trafienia przeciwko Haiti w 1974) i Zbigniew Boniek (hat trick przeciwko Belgom w 1982). Najmłodszym strzelcem hat tricka na mundialu, który w 1958, mając zaledwie 17 lat niemal w pojedynkę rozprawił się z Francuzami.

Co to jest klasyczny hat trick?

O klasycznym hat tricku mówi się, wówczas, gdy piłkarz zdobędzie trzy gole w ciągu jednej połowy. Niektórzy, których moglibyśmy określić mianem hattrickowych purystów, twierdzą, że o klasycznym hat tricku możemy mówić tylko wtedy, gdy:

  • piłkarz zdobędzie trzy bramki w jednej połowie
  • jego bramki nie zostaną przedzielone trafieniem żadnego innego piłkarza

Utarło się jednak, że trzy gole strzelone w jednej połowie – nieistotne, czy są przedzielone trafieniami innego zawodnika – kwalifikuje się jako klasyczny hattrick.

Co nazywamy perfekcyjnym hat trickiem?

Zdobyłeś trzy bramki w jednym meczu – jedną prawą nogą, drugą lewą, a trzecią głową? Gratulacje, właśnie zaliczyłeś perfekcyjnego hattricka!

Najszybsze hat tricki w historii piłki nożnej

Najszybszy hat-trick w historii piłki nożnej został osiągnięty przez Tommy’ego Rossa. W dniu 5 lutego 1964 roku, podczas meczu między drużynami Ross County i Nairn County w ramach Pucharu Szkocji, Ross zdobył trzy bramki w zaledwie 90 sekund. To osiągnięcie uznane zostało przez Księgę Rekordów Guinnessa za najkrótszy czas zdobycia hat-tricka w historii futbolu.

Jeśli mowa o nieco bardziej renomowanych rozgrywkach, to rekord Premier League dzierży Sadio Mane, który w 2015 roku, reprezentując barwy Southampton strzelił trzy gole w jednym meczu przeciwko Aston Villi. Potrzebował na to jedynie 176 sekund, czyli 2 minut i 56 sekund!

Hattrick w hokeju

Strzelenie trzech goli w meczu hokejowym również nazywamy hattrickiem. Jego celebracja przez kibiców jest jednak niezwykle ciekawa – fani, w momencie zdobycia trzeciej bramki przez jednego zawodnika, rzucają na taflę lodowiska… czapki. Ten nietypowy sposób okazywania radości rozpropagowali kanadyjscy sympatycy NHL.

Najwięcej hat tricków w historii NHL – 50 – zaliczył legendarny Wayne Gretzky. Z kolei zdobyciem najszybszego „trójpaka” może szczycić się Bill Mosienko, który w 1952 roku reprezentował barwy Chicago Blackhawks. Na strzelenie trzech goli potrzebował tylko 21 sekund!

Hattrick w sportach motorowych

O hat tricku możemy mówić także w kontekście motorsportu. Hat trickiem może pochwalić się kierowca, który:

  • zwycięży w trzech wyścigach z rzędu, lub,
  • wygra te same zawody trzykrotnie z rzędu,
  • zaliczy pole position, najszybsze okrążenie lub triumf w tych samych zawodach

Jak widzicie hattrick to pojęcie niezwykle szerokie i choć najczęściej można o nim usłyszeć w piłkarskim kontekście, to nie warto tego terminu zawężać wyłącznie do futbolu.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.