Co to jest InStat?

Platforma InStat dostarcza bardzo cennych, analitycznych informacji na temat statystyk piłkarskich. Instat to zbiór danych, które mogą wykorzystać zarówno selekcjonerzy, sportowcy, trenerzy piłki nożnej, ale też bukmacherzy. Co to dokładnie jest InStat i w jaki sposób zbiera i przetwarza dane na temat piłkarzy? Jaki ma wpływ na skauting?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Skąd wiadomo, ile przebiegł piłkarz w trakcie meczu?

Wiele osób zastanawia się skąd wiadomo, ile kilometrów przebiegł dany zawodnik w trakcie meczu. Taka informacja, właśnie dzięki InStat często wyświetla się zaraz po jego zejściu z boiska, ale mało kto analizuje – kto i w jaki sposób zmierzył przebyty przez niego dystans. Informacje o dystansie i liczbie podań analizowane później przez Instat Scout są przetwarzane przez kamery lub nadajniki GPS. Warto również nadmienić, że podczas meczu na bieżąco analizowane są też szczegółowe parametry ruchów danego piłkarza. To praca analityczna, która wymaga nie tylko użycia maszyn i techniki, ale również wiedzy i pracy człowieka.

Praktyczne dane z InStat

Platforma InStat wspiera polskie kluby, ale też kluby z Champions League, pomaga selekcjonerom i trenerom w sprawdzaniu mocnych i słabych stron zawodników. Jest w stanie obliczyć i podać ile dany piłkarz wykonał podań w trakcie meczu, ile przebiegł kilometrów itp. Nietrudno się domyślić, że aktywność danego zawodnika podczas meczu ma realny wpływ na jego wynik. Niestety korzystanie z informacji oferowanych przez InStat nie jest bardzo intuicyjne – niezbędna jest wiedza, jak je czytać i jak je wykorzystać w praktyce. Nie da się ukryć, że InStat  pomaga również w prowadzeniu informacji na temat zawodników, czyli tzw. skautingu (tzw. scout).

Platforma InStat Index w Polsce

InStat działa na całym świecie, gdzie zbiera informacje i gromadzi dane statystyczne o niemalże wszystkich klubach sportowych. Przedstawicielem InStat Index z Polski jest Łukasz Krupa. W Polsce, InStat analizuje rodzime mecze i zbiera informacje odnośnie polskich zawodników.

Chociaż piłka nożna coraz częściej sprowadza jest do cyferek i statystyk, pamiętajmy, że jest to sport dynamiczny i nieprzewidywalny. Statystyki InStat nie kłamią, jednak nieumiejętne korzystanie z danych oferowanych przez InStat może sprawić, że któryś z zawodników zostanie oceniony niesprawiedliwie. Nie da się bowiem zrównać pomocnika defensywnego do atakującego. Czy można zatem sugerować się „gołą” statystyką InStat bez obejrzenia meczu? Zdecydowanie nie!

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.