Jakie są testy piłkarskie i do czego służą?

Testy piłkarskie mają głównie za zadanie sprawdzić technikę i możliwości piłkarskie zawodników. Można i zaleca się wykonywać je sukcesywnie – w określonych odstępach czasu, co daje realny obraz rozwoju zawodników i postępów, które wykonują. Przeprowadzenie testów piłkarskich jest obecnie jednym z obowiązkowych elementów warunkujących nabór do profesjonalnych klubów piłkarskich. Wykonuje się je zarówno w przypadku tzw. trampkarzy, jak i dorosłych graczy. Jakie są najpopularniejsze testy piłkarskie?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co dają i co oceniają testy piłkarskie?

Testy piłkarskie są w stanie dokładnie zobrazować aktualne, ale również przyszłe możliwości piłkarza. Co więcej, często dzięki nim, można wyłonić prawdziwe, dobrze zapowiadające się i rokujące talenty piłkarskie. Poza badaniem sprawności zawodników, testy mogą również pomóc w ustaleniu, na jakiej pozycji najlepiej będzie rozwijał się dany gracz. Testy piłkarskie pozwalają również na opracowanie określonego, indywidualnego planu treningowego.

Testy piłkarskie dla młodzieży rekomendowane przez PZPN

Test piłkarski dla dzieci i młodzieży jest ściśle opisany w rekomendacji PZPN. Testy dla młodych piłkarzy wykonywane są zwykle na boisku/orliku i mają za zadanie ocenić:

  • Szybkość
  • Próbę mocy – jest to dokładnie skok w dal z miejsca, bez rozbiegi
  • Prowadzenie piłki – element techniki specjalnej
  • Strzał – element techniki specjalnej
  • Ocena zawodników podczas gry – obserwacja umiejętności gry w zakresie taktyki, techniki i mobilności
  • Testy obejmują również ocenę zaangażowania w grę i decyzyjności
  • Beep Test – czyli test  wydolnościowy cardio

Każdy z testów różni się nieco parametrami w zależności od wieku. Wyżej opisane testy piłkarskie przeprowadza się w szkole podstawowej i w liceum. Przebieg testów nadzorują min. 3 osoby, a ocena zdolności piłkarskich jest ujmowana w skali punktowej. Wyniki testów są w stanie ocenić umiejętności i predyspozycje przyszłych graczy, a nierzadko są w stanie wyłonić prawdziwy talent piłkarski. Każdy poważny klub przeprowadza tego rodzaju testy dla przyszłych (ale również obecnych) piłkarzy. Każdy zawodnik może być testowany kilka razy – pozwala to na monitorowanie jego rozwoju sportowego i postępów.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.