Komentatorzy piłki nożnej – top 10 najlepszych w Polsce

W Polsce setki tysięcy młodych fanów piłki nożnej marzy o tym, by kiedyś pracować jako komentator piłkarski. Udaje się to tylko nielicznym, ale trzeba przyznać, że dziennikarzy specjalizujących się w futbolu naprawdę nie musimy się wstydzić. Dziś przedstawiamy ranking TOP 10 komentatorów piłkarskich w Polsce!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Najlepsi komentatorzy piłkarscy w Polsce – ranking TOP 10

Warto zaznaczyć, że wybór jest czysto subiektywny, a cała najlepsza dziesiątka to absolutna czołówka wśród polskich komentatorów.

10. Rafał Wolski

Przez lata stanowił o sile Canal+ Sport. Specjalizował się w lidze hiszpańskiej, ale bez problemu odnajdywał się także w komentowaniu rodzimej ekstraklasy. Komentował też mecze Ligi Mistrzów, miał na swoim koncie wielki finał tych rozgrywek. Pod koniec 2020 roku rozstał się ze stacją w dość kontrowersyjnych okolicznościach i „wymianie uprzejmości” z dyrektorem Canal+ Sport, Michałem Kołodziejczykiem. Obecnie pozostaje bez pracy, ale wróbelki ćwierkają, że wkrótce wróci przed sitko i z pewnością będzie sporym wzmocnieniem stacji, z którą rozpocznie współpracę.

9. Piotr Dumanowski

Jeden z najlepszych fachowców od Serie A TIM w Polsce. Doskonale przygotowany i obeznany w świecie calcio. Aktualnie pracuje w stacji ELEVEN SPORTS, ale swoją karierę rozpoczynał jako dziennikarz nieistniejącego już Orange Sport. Świetny zarówno w pojedynkę, jak i w duecie z Dominikiem Guziakiem. Jedna z największych gwiazd stacji, który niskim głosem i ogromną wiedzą przekonał do siebie mnóstwo kibiców włoskiego futbolu.

8. Dariusz Szpakowski

Legenda polskiego dziennikarstwa. Jego głos towarzyszył pokoleniom Polaków. Komentował zarówno wielkie sukcesy, jak i spektakularne klęski polskich klubów czy reprezentacji biało-czerwonych. Fantastyczny głos, niezwykła umiejętność budowania napięcia. Niestety, przez lata coraz częściej zaczął popełniać błędy, przez co stał się obiektem drwin internautów. Nie sposób jednak nie umieścić go w gronie 10 najlepszych komentatorów. EURO 2020 będzie najprawdopodobniej jego ostatnim turniejem w karierze.

7. Sebastian Chabiniak

Kolejny „młody-gniewny” przedstawiciel stacji ELEVEN SPORTS. Jego początki w stacji było niezwykle trudne, ale w miarę upływu czasu oswoił się ze swoją rolą i zaczął robić wyraźne postępy. Dziś jest jedną z czołowych postaci stacji, a na swoim koncie ma m in El Classico, czy Der Klassiker. Docenił go sam Mateusz Borek w jednym ze swoich programów w Kanale Sportowym.

6. Tomasz Smokowski

Przez lata był twarzą stacji Canal+ Sport, który współtworzył praktycznie od momentu powstania tej telewizji w Polsce. Niekwestionowany autorytet w kwestii ligi francuskiej, a także polskiej. Zasłynął z prowadzenia wraz z Andrzejem Twarowski, legendarnego już programu Liga+ Extra. Choć nie może pochwalić się niezwykłymi warunkami głosowymi, to jego barwne opisy i odpowiednie tempo sprawiły, że pokochały go miliony.

5. Tomasz Ćwiąkała

Najlepsza „dwójka” w Polsce, a więc komentator, który wchodzi raczej w rolę eksperta i nie jest głównym narratorem w trakcie transmisji. Zawsze doskonale przygotowany merytorycznie, bez wątpienia najwybitniejszy w kraju ekspert od ligi hiszpańskiej. Nie zamyka się jednak tylko i wyłącznie na Półwyspie Iberyjskim – doskonale radzi sobie zarówno komentując Premier League, jak i rodzimą Ekstraklasę. Swoją karierę zaczynał w Weszło.com, budował redakcję stacji ELEVEN SPORTS, a dziś jest pracownikiem Canal+ Sport.

4. Andrzej Twarowski

„Siadamy głęboko w fotelach, zapinamy pasy i startujemy!” – to hasło na dobre wpisało się w transmisje Premier League na antenach stacji Canal+ Sport. Andrzej Twarowski, który jest autorem wyżej wspomnianego zdania, to legenda tej stacji. Jego barwne, często niezwykle zabawne, ale i merytoryczne komentarze, to powód, dla którego tysiące ludzi śledzą rozgrywki ligi angielskiej w polskiej telewizji. Do historii przejdą jego niezwykłe emocje przy okazji bramki Kuna Aguero, dającej mistrzostwo Anglii Manchesterowi City, czy słynna przewrotka Wayne’a Rooneya w derbach piłkarskich Manchesteru.

3. Mateusz Święcicki

Choć sam o sobie mówi, że został dziennikarzem sportowym, bo nie potrafi robić nic innego, to jednak przemawia przez niego nieuzasadniona skromność. Kolejny na liście przedstawiciel stacji ELEVEN SPORTS i bez wątpienia największa gwiazda tej stacji. Z wzajemnością zakochany w Serie A TIM, a także w hiszpańskiej La Liga. Komentuje największe mecze transmitowane w ELEVEN, na czele z El Clasico. Entuzjasta mediów społecznościowych, co sprawia, że jego sposób komentowania doskonale trafia do młodych ludzi. Autor doskonałych wywiadów.

2. Jacek Laskowski

Jeden z najlepszych komentatorów sportowych w Polsce. Do historii przejdzie jego „Mundial w 4k”, czyli słynne słowa wypowiedziane po blamażu reprezentacji biało-czerwonych w meczu z Kolumbią na mistrzostwach świata w Rosji. Specjalizuje się w futbolu, ale nie ma żadnego problemu z komentarzem innych dyscyplin. Jego duet z Robertem Podolińskim to jedna z najlepszych rzeczy, jaka spotkała TVP w ostatnich latach. Świetny głos, wspaniałą umiejętność budowania napięcia i wielka dynamika – Jacek Laskowski to bez wątpienia ścisła czołówka komentatorów piłkarskich w Polsce.

Piłka nożna – kto jest najlepszym komentatorem w Polsce?

1. Mateusz Borek

U niego zgadza się wszystko. Ton i barwa głosu. Umiejętność budowania napięcia. Przygotowanie, zarówno merytoryczne, jak i leksykalne. Przez lata gwiazda stacji Polsat, w którym okrzepł i komentował mecze Ligi Mistrzów, finały Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Dziś współzałożyciel Kanału Sportowego, a także wolny strzelec w Eurosporcie, TVP i Canal+ Sport. Bez wątpienia najlepszy komentator piłki nożnej w Polsce.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.