Koszulki z własnym nadrukiem – jakie techniki są popularne? Która najlepiej się sprawdza?

Koszulki z nadrukiem własnym to jeden z podstawowych sposobów na zapewnienie drużynie oficjalnych ubrań meczowych. Na koszulki z nadrukiem na zamówienie nanosi się zazwyczaj numer zawodnika, jego nazwisko/imię/pseudonim, nazwę klubu/szkoły, herb drużyny lub gminy i opcjonalnie – logotypy sponsorów. Jednak sam wybór nadruku na koszulki nie jest prosty – jego rodzaj warunkuje planowany projekt, który planuje się przenieść na dzianinę. Z pewnością niektóre z dostępnych metod nadruku na koszulki na zamówienie stawiają przed zamawiającym pewne ograniczenia techniczne. Zatem jaką technikę wybrać i jak zrobić nadruk na koszulce? Co najlepiej sprawdzi się w przypadku skomplikowanego projektu, a na co zdecydować się przy prostych realizacjach.

Sublimacja – koszulki z własnym nadrukiem od PEHA

Koszulki sportowe z nadrukiem PEHA, czyli piłkarskie, siatkarskie i do koszykówki najlepiej prezentują się przy personalizacji wykonanej metodą sublimacji. Z pewnością sublimacja pozwala na trwałe naniesienie na materiał dowolnego nadruku. Nadruk sublimacyjny może być wykonany wyłącznie na materiałach poliestrowych, które zresztą najlepiej sprawdzają się w sporcie. Co więcej sublimacja to proces, który wykorzystuje trwałość specjalnych tuszy sublimacyjnych i działanie wysokiej temperatury. Podczas personalizacji wykonywanej tą metodą, nadruk na koszulki na zamówienie z własnym nadrukiem zostaje wtopiony głęboko we włókna dzianiny – efektem czego jest ostry i trwały nadruk – tak samo elastyczny jak dzianina, na której został nadrukowany.

Nadruki na koszulki – temotransfer

Termotransfer to kolejny sposób na wykonanie swojej indywidualnej i wyjątkowej koszulki na zamówienie. Nadruk w formie termotransferu to ogólnie – wykorzystanie papieru transferowego, drukarki i prasy, które emituje ciepło. Jest kilka metod, które umożliwiają wykonanie takiego nadruku, ale warto pamiętać, że tylko sublimacja nie zaburza nawet w najmniejszym stopniu właściwości oddychających dzianiny. Co ważne nadrukowane, „naklejone” elementy są zawsze kolejną warstwą na dzianinie, stąd też przepływ powietrza w miejscach nadruku może być niższy. Istnieje kilka popularnych technik tej metody. Zalicza się do nich:

  • Flockowy nadruk na koszulki
  • Nadruk wykonany metodą Subli-flock
  • Koszulki na zamówienie z folią Flex
  • Koszulki z nadrukiem Subli – flex

Warto jednak pamiętać, o tym, że metody termotransferowe stawiają często ograniczenia w postaci np. kolorystyki i charakterystyki nadruku. W wielu przypadkach, najlepiej aby wybrany projekt na koszulki był jedno, maksymalnie dwukolorowy i nie miał dodatkowych cieniowań i innych efektów graficznych, których nie da się przenieść z wykorzystaniem wyżej opisanej technologii.
Którą z metod nadruków na koszulki wybrać? Z pewnością technologia sublimacji pozostawia zarówno większe pole do popisu względem możliwości realizacji wymyślonych projektów, jak i nie wpływa na naturalne właściwości sportowej odzieży funkcyjnej. Osoby, którym zależy na umieszczeniu tylko prostego napisu lub numeru mogą skorzystać jednak z obu metod – zarówno trwałej sublimacji, jak i opisanych wyżej technik termotransferowych.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.