Jakie są najwyższe siatkarki na świecie?

Specyfika sportu jakim jest siatkówka, wymaga od zawodniczek ponadprzeciętnie wysokiego wzrostu. Co prawda, w historii siatkówki kobiet można było spotkać siatkarki z nieco niższym od przeciętnego wzrostem, ale średni wzrost kobiet zawodowo zajmujących się siatkówką wynosiłby zapewne około 180 cm i więcej. Chociaż liczba centymetrów na miarce nie jest gwarantem sukcesu w tym sporcie, jest kilka najwyższych zawodniczek na świecie, które proporcjonalnie do wzrostu odniosły spory sukces.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Najwyższe siatkarki na świecie – siatkarka Aliszewa

Podobnie jak w przypadku jednych z najwyższych siatkarzy na świecie, pierwsze miejsce w kategorii najwyższa siatkarka świata zajmuje obecnie również Rosjanka, Nelli Aliszewa, która mierzy aż 206 cm wzrostu! Niestety, mimo doskonałych predyspozycji nie osiągnęła zawrotnego sukcesu w siatkówce. Gra na pozycji środkowej w rosyjskiej drużynie Omiczka Omsk – nie grała nigdy w reprezentacji.

3 kolejne miejsca dla siatkarek z Rosji i Włoch

Na drugim miejscu można uplasować kolejną Rosjankę. Jest nią mierząca 202 cm Ekaterina Gamowa. Gamowa wysoki wzrost ma w genach i jak się okazuje określenie niedaleko pada jabłko od jabłoni jest w jej wypadku prawdziwe. Jej ciotka i matka były bardzo wysokie, a pierwsza grała nawet w reprezentacji. Ex aequo na drugim miejscu znajdują się: kolejna Rosjanka (koleżanka Gamowej z drużyny), która również mierzy 2 metry i 2 centymetry, Julia Merkulowa (zawodniczka reprezentacji Rosji) i Włoszka grająca na środkowej pozycji w bloku Floriana Bertone. Bertone może poszczyć się z kolei nie tylko wysokim wzrostem, ale również złotem na Mistrzostwach Świata Juniorów. Jak widać, najwyższe siatkarki świata nie zawsze pochodzą z Europy – większość najwyższych siatkarzy i siatkarek świata pochodzi z Rosji.

Polska najwyższa siatkarka

Opisując najwyższe siatkarki pochodzące z Europy, warto zatrzymać się na Polsce. Najwyższa jak dotąd polska zawodniczka mierzy 203 centymetry wzrostu. Jest nią Magdalena Stysiak, która grała wcześniej w Mistrzostwach (reprezentacja polski w mistrzostwach Europy Juniorek). Obecnie gra we Włoszech. Dzięki przeszło 324 centymetrach w zasięgu ataku, jest aktualnie nie tylko najwyższą zawodniczką we Włoszech, ale również jedną z lepszych.

Wysoki wzrost sprzyja w grze w siatkówkę. Chociaż średni wzrost siatkarek z racji fizjonomii obu płci jest niższy niż średnia wzrostu mężczyzn grających w siatkówkę – część z zawodniczek przewyższa siatkarzy wzrostem (i nierzadko umiejętnościami). Niezależnie od wysokości ciała to ciężka praca na treningach i naturalny talent najczęściej determinują to, co uważa się za sportowy sukces.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.