Uczestnictwo w obozach piłkarskich jest praktycznie normą wśród zawodowych piłkarzy i okazją do zintensyfikowania treningu dla klubów amatorskich. Obozy piłkarskie dla dorosłych organizowane są zwykle w ośrodkach sportowych w wielu miejscach polski. Dzięki temu każda drużyna, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, może dowolnie decydować o tym, gdzie spędzi najbliższy turnus treningowy. Poza naciskiem na poprawę kondycji, obozy sportowe są świetnym pomysłem na wypełnienie luki między rozgrywkami i między sezonem. Dla drużyny jest to również okazja do zacieśnienia więzi, a nawet zdobycia nowych kontaktów.
Plan obozów nastawiony jest głównie na intensywne szkolenie piłkarskie z trenerem prowadzącym drużynę. Dzięki dużej ilości czasu, podczas treningów można skupić się nie tylko na opracowywaniu strategii gry, ale również doskonaleniu indywidualnych umiejętności każdego z członków drużyny. Obecność trenerów piłkarskich prowadzących podczas obozów jest również okazją na integrację z drużyną i jeszcze lepsze, bardziej ukierunkowane na jednostkę treningi.
Nowoczesne ośrodki na obozy sportowe w Polsce oferują nie tylko komfortowe warunki pobytu, kryte hale i boiska pod balonem (idealne na obozy zimowe dla piłkarzy). Ośrodki sportowe na obozy mają również właśnie siłownie do dyspozycji piłkarzy, a także inne udogodnienia, takie jak np. telefony w pokoju, codzienny serwis sprzątający, klimatyzacji itp. Dzięki temu, obóz piłkarski nie musi być organizowany w nieatrakcyjnych i dość niekomfortowych warunkach (tak jak jeszcze kilkanaście lat temu).
Spis treści:
Obozy piłkarskie dla dzieci
Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Przyjęto jednak, że dobrym momentem na coś więcej niż zabawę w piłką nożną jest zapisanie lub kontynuowanie treningów piłkarskich przez dzieci wieku od 7 lat. Jeśli dziecko wyraża gotowość na samodzielny pobyt z dala od rodziców, można również rozważyć wysłanie go na obóz piłkarski dla dzieci. Obozy piłkarskie dla dzieci są organizowane dla młodych sportowców w różnych kategoriach wiekowych, czyli od 7 do nawet 18 lat. Od 16 roku życia, mowa jest już jednak o piłkarskich obozach młodzieżowych. Jakie korzyści poza trenowaniem swoich umiejętności może z niego wynieść? Tak naprawdę dziecko nigdy nie jest za małe, aby oswajać się ze sportem, jest jednak mniej i bardziej odpowiedni czas na to, aby zaczęło poznawać zasady gry rządzące piłką i rozumieć dobrze polecenia trenera. To właśnie dlatego za optymalny wiek do rozpoczęcia prawdziwego treningu piłki nożnej można uznać 7-9 lat. To również czas, w którym można zastanowić się nad wysłaniem dziecka na obozy dla dzieci ukierunkowane na trening piłki nożnej. Regularny trening (jakiegokolwiek sportu) jest bardzo ważną rzeczą, którą ma realny wpływ na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Obóz rozwija w młodych sportowcach nie tylko umiejętności motoryczne, ale uczy również współpracy w grupie i zasad fair-play. Większość obozów piłkarskich dla dzieci w swoim programie przewiduje czas na treningi, zabawy ruchowe z piłką, gimnastykę i czas wolny, w którym dzieci maja okazję lepiej się poznać i zacieśnić swoje więzi. Obóz sportowy – niekoniecznie piłkarski, może być świetnym rozwiązaniem na poprawę formy dla dzieci z nadwagą. Trening w komfortowych i bezpiecznych warunkach pod okiem czujnych i profesjonalnych opiekunów to również dobry pomysł na zerwanie z wielogodzinnym siedzeniem dziecka przed ekranem.
Obozy piłkarskie w Polsce– baza ofert dla najmłodszych
Wiele szkółek i klubów oferuje regularne, cykliczne wyjazdy na obóz piłkarski. Grupy dzielone są na drużyny w określonej kategorii wiekowej, dzięki czemu dzieci mają okazję ćwiczyć z rówieśnikami o podobnych predyspozycjach motorycznych. Jeśli nie ma się pewności, do którego ośrodka sportowego wysłać dziecko, można zapoznać się ze stroną internetową, która gromadzi spis wszystkich miejsc na ośrodki sportowe w Polsce. Poznanie warunków, jakimi dysponuje kilka wybranych placówek może pomóc organizatorom i opiekunom dzieci podjąć właściwą decyzję.
Co zabrać na obóz piłkarski?
Wyjazd na obóz piłkarski wiąże się z kilku, a nawet czasem kilkunastodniową nieobecnością w domu. Warto zatem zabrać wszystkie niezbędne rzeczy. Chodzi tu nie tylko o osobistą, codzienną odzież, ale głównie akcesoria piłkarskie, bez których nie będzie możliwe uczestniczenie w zajęciach. Do najważniejszych rzeczy można zaliczyć:
- oficjalne stroje piłkarskie z nadrukiem,
- getry piłkarskie,
- ochraniacze,
- buty do gry na hali i opcjonalnie korki, jeśli treningi mają odbywać się na murawie,’
- kilka par sportowych skarpet piłkarskich na zmianę.
Niezbędna może być też czapka i rękawice do treningów zewnętrznych w chłodniejsze dni i klubowe dresy piłkarskie, które można nosić zarówno na co dzień, jak i wykorzystywać je podczas rozgrzewki i treningów outdoorowych. Koszulki piłkarskie z nadrukiem są na szczęście łatwe w konserwacji i szybkoschnące. Dzięki temu, po każdym treningu można szybko wyprać komplet piłkarski, tak aby był gotowy na następny dzień obozu. Można mieć ze sobą również maść rozgrzewającą na kontuzje i podręczną apteczkę, chociaż w przypadku wyjazdów z klubem, nierzadko w obozie uczestniczy również rehabilitant/medyk.
Niezależnie od tego, czy dziecko lub dorosły piłkarz zdecydują się grać w piłkę nożną profesjonalnie, czy też nie, obozy sportowe są świetnym sposobem na podniesienie poczucia własnej wartości i naukę samodyscypliny. To również dobry pomysł na profesjonale przygotowanie drużyny aspirującej do przejścia na wyższą ligę, przed kolejnym sezonem rozgrywek.