Co zabrać ze sobą na obozy piłkarskie dla dorosłych i dla dzieci?

Uczestnictwo w obozach piłkarskich jest praktycznie normą wśród zawodowych piłkarzy i okazją do zintensyfikowania treningu dla klubów amatorskich. Obozy piłkarskie dla dorosłych organizowane są zwykle w ośrodkach sportowych w wielu miejscach polski. Dzięki temu każda drużyna, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, może dowolnie decydować o tym, gdzie spędzi najbliższy turnus treningowy. Poza naciskiem na poprawę kondycji, obozy sportowe są świetnym pomysłem na wypełnienie luki między rozgrywkami i między sezonem. Dla drużyny jest to również okazja do zacieśnienia więzi, a nawet zdobycia nowych kontaktów.

Plan obozów nastawiony jest głównie na intensywne szkolenie piłkarskie z trenerem prowadzącym drużynę. Dzięki dużej ilości czasu, podczas treningów można skupić się nie tylko na opracowywaniu strategii gry, ale również doskonaleniu indywidualnych umiejętności każdego z członków drużyny. Obecność trenerów piłkarskich prowadzących podczas obozów jest również okazją na integrację z drużyną i jeszcze lepsze, bardziej ukierunkowane na jednostkę treningi.

Nowoczesne ośrodki na obozy sportowe w Polsce oferują nie tylko komfortowe warunki pobytu, kryte hale i boiska pod balonem (idealne na obozy zimowe dla piłkarzy). Ośrodki sportowe na obozy mają również właśnie siłownie do dyspozycji piłkarzy, a także inne udogodnienia, takie jak np. telefony w pokoju, codzienny serwis sprzątający, klimatyzacji itp. Dzięki temu, obóz piłkarski nie musi być organizowany w nieatrakcyjnych i dość niekomfortowych warunkach (tak jak jeszcze kilkanaście lat temu).

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Obozy piłkarskie dla dzieci

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Przyjęto jednak, że dobrym momentem na coś więcej niż zabawę w piłką nożną jest zapisanie lub kontynuowanie treningów piłkarskich przez dzieci wieku od 7 lat. Jeśli dziecko wyraża gotowość na samodzielny pobyt z dala od rodziców, można również rozważyć wysłanie go na obóz piłkarski dla dzieci. Obozy piłkarskie dla dzieci są organizowane dla młodych sportowców w różnych kategoriach wiekowych, czyli od 7 do nawet 18 lat. Od 16 roku życia, mowa jest już jednak o piłkarskich obozach młodzieżowych. Jakie korzyści poza trenowaniem swoich umiejętności może z niego wynieść? Tak naprawdę dziecko nigdy nie jest za małe, aby oswajać się ze sportem, jest jednak mniej i bardziej odpowiedni czas na to, aby zaczęło poznawać zasady gry rządzące piłką i rozumieć dobrze polecenia trenera. To właśnie dlatego za optymalny wiek do rozpoczęcia prawdziwego treningu piłki nożnej można uznać 7-9 lat. To również czas, w którym można zastanowić się nad wysłaniem dziecka na obozy dla dzieci ukierunkowane na trening piłki nożnej. Regularny trening (jakiegokolwiek sportu) jest bardzo ważną rzeczą, którą ma realny wpływ na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Obóz rozwija w młodych sportowcach nie tylko umiejętności motoryczne, ale uczy również współpracy w grupie i zasad fair-play. Większość obozów piłkarskich dla dzieci w swoim programie przewiduje czas na treningi, zabawy ruchowe z piłką, gimnastykę i czas wolny, w którym dzieci maja okazję lepiej się poznać i zacieśnić swoje więzi. Obóz sportowy – niekoniecznie piłkarski, może być świetnym rozwiązaniem na poprawę formy dla dzieci z nadwagą. Trening w komfortowych i bezpiecznych warunkach pod okiem czujnych i profesjonalnych opiekunów to również dobry pomysł na zerwanie z wielogodzinnym siedzeniem dziecka przed ekranem.

Obozy piłkarskie w Polsce– baza ofert dla najmłodszych

Wiele szkółek i klubów oferuje regularne, cykliczne wyjazdy na obóz piłkarski. Grupy dzielone są na drużyny w określonej kategorii wiekowej, dzięki czemu dzieci mają okazję ćwiczyć z rówieśnikami o podobnych predyspozycjach motorycznych. Jeśli nie ma się pewności, do którego ośrodka sportowego wysłać dziecko, można zapoznać się ze stroną internetową, która gromadzi spis wszystkich miejsc na ośrodki sportowe w Polsce. Poznanie warunków, jakimi dysponuje kilka wybranych placówek może pomóc organizatorom i opiekunom dzieci podjąć właściwą decyzję.

Co zabrać na obóz piłkarski?

Wyjazd na obóz piłkarski wiąże się z kilku, a nawet czasem kilkunastodniową nieobecnością w domu. Warto zatem zabrać wszystkie niezbędne rzeczy. Chodzi tu nie tylko o osobistą, codzienną odzież, ale głównie akcesoria piłkarskie, bez których nie będzie możliwe uczestniczenie w zajęciach. Do najważniejszych rzeczy można zaliczyć:

Niezbędna może być też czapka i rękawice do treningów zewnętrznych w chłodniejsze dni i klubowe dresy piłkarskie, które można nosić zarówno na co dzień, jak i wykorzystywać je podczas rozgrzewki i treningów outdoorowych. Koszulki piłkarskie z nadrukiem są na szczęście łatwe w konserwacji i szybkoschnące. Dzięki temu, po każdym treningu można szybko wyprać komplet piłkarski, tak aby był gotowy na następny dzień obozu. Można mieć ze sobą również maść rozgrzewającą na kontuzje i podręczną apteczkę, chociaż w przypadku wyjazdów z klubem, nierzadko w obozie uczestniczy również rehabilitant/medyk.

Niezależnie od tego, czy dziecko lub dorosły piłkarz zdecydują się grać w piłkę nożną profesjonalnie, czy też nie, obozy sportowe są świetnym sposobem na podniesienie poczucia własnej wartości i naukę samodyscypliny. To również dobry pomysł na profesjonale przygotowanie drużyny aspirującej do przejścia na wyższą ligę, przed kolejnym sezonem rozgrywek.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.