Co to jest rabona?

Są w futbolu uderzenia zarezerwowane dla tych, którzy technicznie znajdują się o kilka półek wyżej od rywali. Jednym z nich bez wątpienia jest rabona, której wykonanie jest niezwykle efektowne, ale również ekstremalnie trudne!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Czym jest rabona?

Rabona lub jak zwykło mówić się w Polsce krzyżak bądź krzyżaczek to zagranie piłki polegające na kopnięciu piłki nogą za nogą stojącą.

Powodów, dla których zawodnicy decydują się na zagranie jest wiele. Podstawowym jest niechęć do używania słabszej nogi: np. lewonożny zawodnik ma okazję do dośrodkowania spod końcowej linii, ale piłka znajduje się bliżej jego prawej nogi. Wówczas ten zawodnik układa swoją lewą nogę w taki sposób, by jej goleń znajdował się za łydką prawej kończyny i dynamicznym ruchem kopie piłkę lewą stopą.

Zagrania raboną niemal do perfekcji opanowali tacy zawodnicy jak Diego Maradona, Ricardo Quaresma czy Erik Lamela. Niemniej żadnego z nich nie uznaje się za kogoś, kto rozpropagował to kopnięcie. Piłkarzem, który wprowadził rabonę na salony był Giovanni Roccotelli. Piłkarz ten w latach 70′ XX wieku występował we włoskiej Ascoli Calcio. Włoski skrzydłowy słynął ze swojej kreatywności, doskonałej techniki i wybornego dryblingu. Rabona służyła mu nie tylko do prostych zagrań czy popisów na treningu piłkarskim – ponoć przy jej użyciu wykonywał precyzyjne dośrodkowania, a nawet wykonywał rzuty wolne czy karne!

Ciekawostką jest jednak fakt, że pierwszą raboną, którą zarejestrowano na taśmie filmowej, popisał się legenda piłki nożnej Brazylijczyk Pele. Miało to miejsce w 1957 roku podczas mistrzostw dystryktu Sao Paulo w Kraju Kawy.

Jak zrobić rabone?

Wyobraź sobie, że znajdujecie się szesnaście metrów od bramki rywala, nieco z lewej strony pola karnego. Piłka zagrana przez kolegę lub odbita od przeciwnika toczy się w kierunku Twojej prawej nogi. Futbolówka porusza się z idealną szybkością, nic tylko huknąć prawą nogą i zerwać siatkę w bramce rywali. No właśnie… prawą nogą – przecież Twoją wiodącą nogą jest lewa. Możesz uderzyć z całej siły swoją słabszą stopą, ale ryzyko, że wyślesz piłkę z dala od bramki jest ogromne. Możesz też uderzyć raboną! Ale jak? Dzięki naszym radom zagrasz krzyżakiem!

Skrzyżuj nogi – lewą ułóż tak, by znalazła się za prawą. Stopa lewej nogi powinna znajdować się po prawej strony prawej stopy. Wykonaj zamach, choć w tej pozycji nie będzie to łatwe. Piłkę postaraj się trafić prostym podbiciem, możliwie jak najdokładniej. Dodaj do tego siłę, by piłka poleciała w stronę bramki z odpowiednią mocą. Pamiętaj, jeśli nie wyjdzie Ci za pierwszym, nie zrażaj się! Rabona wymaga wielu godzin treningu, cierpliwości, ale i odrobiny szczęścia. Gwarantujemy jednak, że jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasy na szlifowanie tej umiejętności to w końcu uda Ci się zdobyć spektakularną bramkę!

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.