Strój piłkarza. Z czego składa się profesjonalny strój piłkarski?

Piłka nożna jest sportem kontaktowym, który najczęściej odbywa się na świeżym powietrzu. Praktycznie od samego początku jej uprawiania, graczy obowiązywał jednolity strój piłkarski, który pozwalał na identyfikację zawodników i definiował przynależność do drużyny. Jeszcze około 1870 roku, strój piłkarza składał się z długich spodni i bluzy z długim rękawem – wszystkie elementy garderoby każdego z zawodników były jednak takie same. Dzięki temu, podobnie jak dziś, zawodnicy byli łatwo rozpoznawalni na boisku nawet z dużej odległości. Na przestrzeni lat, oficjalny strój piłkarski stopniowo ulegał zmianom. Jego obecny wygląd jednak utrzymuje się już od kilku dekad. Co zatem składa się obecnie na obowiązkowy strój piłkarski?

Kompletny strój piłkarski to koszulka, spodenki getry i inne akcesoria – odpowiednie buty, ochraniacze na piszczele (przytrzymują je getry) i ewentualnie rękawice bramkarza. Koszulka, spodenki i getry są wykonane zwykle z lekkiej, oddychającej dzianiny, która wpływa na komfort zawodników podczas gry. Warto jeszcze dodać, że podczas oficjalnych meczów koszulka, spodenki mają krótki rękaw, a getry są długie – prawie sięgające kolan. Dla wielu zawodników stroje piłkarskie i pozostałe akcesoria niezbędne do gry stanowią podstawę wyposażenia garderoby treningowej. Strój piłkarski musi mieć odpowiedni, idealnie dopasowany rozmiar, a jego cena powinna być przystępna. Warto jeszcze dodać, że strój piłkarski powinien tworzyć dopasowany estetycznie komplet. Strój polskiego producenta odzieży sportowej PEHA, spełnia wszystkie opisane wyżej kryteria, a dodatkowo wykorzystuje wyłącznie polskie, funkcjonalne dzianiny, które w jakości, wygodzie i funkcjonalności spokojnie mogą konkurować z wiodącymi markami sportowymi, takimi jak Nike, Adidas itp. Polska marka charakteryzuje się dbałością o detale i szczegóły wykonania każdego oferowanego produktu. Jeśli więc stawiasz na strój piłkarski  i odzież sportową najwyższej jakości – zobacz propozycje sklepu PEHA.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Koszulki piłkarskie

Ciężko sobie wyobrazić strój piłkarski bez produktu, jakim jest koszulka. Dzięki nowoczesnym technikom, a mowa tu o sublimacji, można nanieść na nią dowolny napis, numer, logo sponsora i herb klubu. Odzież sublimowana charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia nadruku, który jest częścią dzianiny i jest tak samo jako ona elastyczny. Nie odkleja się i nie pęka. Producent odzieży sportowej PEHA, do zamówionych koszulek oferuje usługę sublimacji gratis! Ma to znaczenie nie tylko dla profesjonalnych drużyn, amatorskich zespołów i dla trenujących piłkę dzieci, które muszą na koszulce mieć umieszczony numer i nazwisko. Na koszulce można bowiem nanieść dowolny napis, niekoniecznie własne nazwisko – oznacza to świetny pomysł na prezent dla fana piłki, który dzięki sublimacji może nosić koszulkę z nazwiskiem takich sław jak: Lewandowski, Piątek, lub innych znanych i lubianych piłkarzy z zagranicznych drużyn (np. FC Barcelona, Juventus, AC Milan, czy też  Real Madryt). Koszulka piłkarska z nazwiskiem idola (np. Messi, Lewandowski) może być doskonałym prezentem dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z piłka nożną, lub są biernymi fanami tego sportu.

Oficjalna koszulka, która składa się na strój piłkarski, ma krótki rękaw, musi być oznaczona numerem zawodnika, herbem klubu, nazwiskiem i logotypem sponsorów (jeśli tacy są) i jeśli zawodnik gra w reprezentacji – godłem lub flagą narodową. Jeśli chodzi o godło, to obecnie może być umieszczone w  alternatywnej do oficjalnej formie graficznej, co doskonale obrazuje przykład z „aferą” z polskim orłem, który był nadrukowany na strój piłkarski naszej reprezentacji. Numer na koszulce jest przypisany do zawodnika i teoretycznie nie ma większego znaczenia, chociaż na przestrzeni lat, można zaobserwować zbiegi okoliczności, w których jedni z najlepszych piłkarzy, często mają koszulki oznaczone numerami 7 (Beckham, Ronaldo, Villa, Ribery), 9 (Lewandowski i znów Ronaldo) i 10 (legendy takie jak Maradona, Pele czy Deyna). Jak widać, niektóre oznaczenia piłkarzy na boisku przechodzą do historii, inne stają się legendarne jeszcze za życia piłkarzy.

Ważnym elementem koszulki, która składa się na strój piłkarski jest jej budowa i rodzaj dzianiny, z której została wykonana. W tym wypadku niezwykle ważna jest komfortowa przewiewność. Strój piłkarski PEHA został wykonany z przewiewnej, funkcjonalnej dzianiny CoolMax, która charakteryzuje się doskonałą absorpcją wilgoci, a dzięki czterokanałowej budowie przędzy poliestrowej, zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Podczas meczów piłkarze przebiegają spory dystans, właściwa funkcjonalność produktu, jakim jest koszulka piłkarska, zapobiega przegrzaniu ciała i gwarantuje przyjemny chłód i komfort.

Spodenki piłkarskie

Strój piłkarski składa się również z krótkich spodenek, które nie krępują ruchów, i pozwalają na swobodne, spontaniczne ruchy ciała podczas gry. W asortymencie sklepu PEHA, można znaleźć zarówno spodenki piłkarskie męskie, jak i te dedykowane dla dzieci. Ważne jest aby dobrze dopasować ich rozmiar do budowy i obwodu swojego ciała. Zbyt luźne i zbyt ciasne – utrudnią trening piłkarski i swobodne samopoczucie podczas gry (podobnie jak getry). Sporo modeli spodenek, zarówno tych dla dorosłych, jak i dzieci są wzmocnione dodatkowo wygodnymi wewnętrznymi spodenkami z siateczki, które podwyższają komfort i funkcjonalność, którą musi odznaczać się strój piłkarski. Wiele wiodących marek, takich jak zagraniczny Nike i polska PEHA, wykorzystuje podobny krój dolnej części spodenek do piłki nożnej, czyli szerszą nogawkę i dobrze przylegającą do bioder, elastyczną część. Przy wyborze spodenek, warto zwrócić najwyższą uwagę na ich rozmiar. Podczas gdy koszulka piłkarska może być nieco większa, spodenki po prostu muszą być idealnie dopasowane do ciała. Kolejnym aspektem godnym uwagi jest ich wykończenie, wygląd i cena. Strój piłkarski i wszystkie niezbędne akcesoria mogą pochłonąć niemałą sumę. Dlatego też,  osoby, które cenią jakość i dbają o zasobność swojego portfela mogą skorzystać z oferty, którą proponuje producent odzieży sportowej PEHA i postawić na komplet. Strój piłkarski PEHA w niczym nie ustępuje zagranicznym markom takim jak np. Nike, a jego jakość nierzadko przewyższa światowe marki, które coraz częściej opierają swoją produkcję wyłącznie na nazwie i logo marki. Strój piłkarski dla dzieci, składa się z tych samych elementów co odzież sportowa dla dorosłych. Spodenki i inne akcesoria dla dzieci są po prostu mini wersją tradycyjnych, dużych kompletów, z tym, że mają mniejszy rozmiar. W zależności od wyboru modelu, spodnie piłkarskie mogą być wykończone elastycznym ściągaczem lub mieć dwa troczki do zawiązywania. Według wielu opinii, połączona wersja obu rozwiązań jest bardziej komfortowa dla piłkarzy i taką właśnie posiada strój piłkarski PEHA.

Getry piłkarskie – czym muszą charakteryzować się dobre getry?

Getry to nieodłączna część garderoby, bez której strój piłkarski nie byłby kompletny. Getry piłkarskie są dostępne w dwóch wersjach dla dzieci i dla dorosłych. Getry PEHA mają anatomiczny krój, który doskonale dopasowuje się do stopy. Mieszkanka materiałów, z których zostały wykonane getry zapobiega otarciom stopy nawet podczas wysokiej aktywności na boisku. Getry mają również wygodny, nieuciskający ściągacz na górnej części i blisko łydki, co zapobiega ich zsuwaniu i utrzymuje w miejscu ochraniacze. Getry dla dzieci maja taką samą budowę, i dostępne są również w kilku kolorach. Getry PEHA mogą mieć praktycznie dowolny kolor, którego wybór może być dopasowany do barw klubu lub w przypadku wersji dla dzieci – herbu szkoły lub flagi miasta. Właściwy rozmiar getrów jest równie ważny. Getry muszą być doskonale dopasowane do rozmiaru stopy. Górna część jest natomiast na tyle elastyczna, że będzie idealnie przylegać do ciała, niezależnie od tego jaki stopa gracza ma rozmiar. Podczas treningów gracz może spokojnie założyć skarpety piłkarskie, ale getry są nieodłącznym elementem, którym musi charakteryzować się oficjalny strój. Getry w intensywnym kolorze, są również doskonałym sposobem na rozróżnienie zawodników obu drużyn o podobnej kolorystyce strojów.

Stroje piłkarskie PEHA na zawodnikach MSS Klonówka Masłów podczas meczu V ligi świętokrzyskiej w piłkę nożną

Dresy piłkarskie

Strój piłkarski to nie tylko getry, koszulka i spodnie piłkarskie. Podczas oczekiwania na ławce rezerwowych i na treningi w chłodniejsze dni lub tylko podczas rozgrzewki, każdy piłkarz – musi wyposażyć się również w dresy piłkarskie. Dresowy komplet PEHA, oferuje wiele opcji w zakresie wykończenia bluzy. Każda z nich ma inną funkcjonalność. Bluza rozpinana po całej długości z pojemnymi kieszeniami to idealne rozwiązanie, jeśli dresy piłkarskie mają być nałożone na oficjalny strój piłkarski przed meczem.  W razie innych preferencji, kołnierz może być rozpinany  krótkim suwakiem, który ułatwia ściągnie bluzy przez głowę, lub mieć tradycyjną, prostą formę z  prostym wykończeniem przy szyi. DresPEHA jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, które można dopasować do barwy klubu lub flagi,  jak np. reprezentacja polska. Strój dresowy musi być wygodny i przewiewny. Spodnie piłkarskie powinny mieć lekko zwężaną nogawkę i komfortowy ściągacz, który umożliwia swobodny kontakt nogi z piłką. Dresy piłkarskie dla dzieci, dostępne są zwykle w takim samym kroju i kolorystyce jak dresy dla dorosłych, z tym, że mają po prostu mniejszy rozmiar. Jeśli więc w domu rośnie Ci mały Lewandowski, Piątek lub przyszły zawodnik klubów takich jak Juventus, AC Milan lub FC Barcelona – podczas kompletowania wyprawki swoich dzieci nie zapomnij wzbogacić je o takie produkty jak dresy piłkarskie, które i tak prawdopodobnie będą wymagana w większości szkółek piłkarskich. Dres sportowy dla dzieci jest doskonałym uzupełnieniem podstawy jaką stanowi strój piłkarski z nadrukiem, getry i buty. Dres musi być mieć dobrze dobrany rozmiar i być wygodny. A spodnie tak zaprojektowany, aby pod materiałem bez trudu zmieściły getry.

Bielizna termoaktywna

Podczas treningów w chłodniejsze dni, nowoczesnym gadżetem, który pomaga w regulacji temperatury ciała jest bielizna termoaktywna. Podczas zimowych treningów można zakładać ją bezpośrednio pod strój piłkarski. Koszulka termiczna może mieć długi lub krótki rękaw, dodatkowo można również zaopatrzyć się w obcisłe spodenki termiczne z długimi lub krótkimi nogawkami. Można sprawić, że bielizna termoaktywna będzie wystawać poza strój piłkarski lub mieć krój, który zagwarantuje jej niewidoczność. Bielizna termoaktywna utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, co sprawia, że trening w chłodne dni jest komfortowym, a ciało zawodnika pozostaje suche.  Każdy znany sportowiec (Piątek, Lewandowski i zagraniczni piłkarze światowej sławy) korzystają na co dzień z takiego rozwiązania.  W ofercie sklepów sportowych znajduje się również bielizna termoaktywna dla dzieci i młodzieży.

Kurtka piłkarska, czapka, szalik

Nie tylko strój piłkarski musi być jednolity dla wszystkich zawodników. Przy bardziej profesjonalnej grze, zespół może zainwestować w takie same kurtki, czapki i szaliki. Analogicznie – jeśli jest to reprezentacja polska, strój piłkarski, kurtka i inne elementy garderoby  piłkarzy powinny mieć odpowiedni nadruk i elementy nawiązujące do flagi i herbu kraju. To samo dotyczy innych, bardziej profesjonalnych klubów. W przypadku wyjazdów zimowych drużyn amatorskich, nie ma określonych wytycznych co do kurtki, czapki i innych elementów odzieży wierzchniej. Ważne aby miały sportowy krój, były wygodne i komfortowe – dedykowane do uprawiania sportu.

Strój piłkarski składa się z wielu elementów. Włącza się w niego buty treningowe, korki na murawę, getry, koszulkę i spodenki. Podczas kompletowania swojej garderoby, warto uzupełnić ją o skarpety treningowe, dresy piłkarskie, bieliznę termoaktywną, kurtkę, czapkę i szalik. Piłkarz musi trenować regularnie, czasami trening i mecz odbywają się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – strój  musi być zatem funkcjonalny, wygodny i estetyczny. Te same kryteria dotyczą odzieży sportowej dla dzieci.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.