Trening dla siatkarzy – na czym się skupić?

Siatkówka to widowiskowy i bardzo dynamiczny sport. Podczas meczu siatkarze wykonują wielopłaszczyznowe ruchy. Niezwykle istotna jest tu praca nie tylko górnej, ale i dolnej części ciała. Każdy zawodnik, aby osiągnąć sukces musi być więc doskonale przygotowany. Dlatego też, regularny trening to podstawa sukcesu drużyny i inwestycja w umiejętności siatkarza. Trening, talent, determinacja – to właściwa hierarchia w drodze do podium.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Trening dla siatkarzy – ważne aspekty

Podczas treningu siatkarskiego, należy skupić się przede wszystkim na aspekcie kondycyjnym i siłowym. Pozwoli to zmaksymalizować moc podczas budowania siły funkcjonalnej. Dobre przygotowanie fizyczne w tym sporcie ma wymiar holistyczny – ćwiczy się praktycznie każdą z możliwych partii ciała. Siatkarze muszą skupić się na technice i sile uderzenia, mechanice skoków i lądowań. Szybkość, prawidłowa praca rąk i nóg, to podstawowe cechy dobrego siatkarza. Każde uderzenie w piłkę, wbrew pozorom nie skupia siły wyłącznie w ręce lecz koncentruje ją w górnej części pleców. Trenowanie siły mięśni grzbietu jest więc wyjątkowo istotne. Skoki i szybkie poruszanie się na boisku jest z kolei główna zasługa dolnej części ciała. Trening nóg będzie więc równie ważny.

Im wcześniej tym lepiej?

W każdym sporcie, wczesny trening jest istotny w szybkim wdrożeniu dobrych nawyków i prawidłowej techniki w podstawowych ruchach. To wszystko ma wpływ na dobre przygotowanie podstawy siły funkcjonalnej. Początkującym siatkarzom zaleca się zwykle rozpoczynać trening wykorzystujący własną masę ciała. Dzięki temu, młodzi sportowcy będą mogli wypracować doskonały stosunek własnej siły do masy i nauczyć się kontrolować swoje ciało we wszystkich płaszczyznach ruchu. To ma wpływ na wydajność i efektywność na boisku. Początkujący siatkarz powinien nauczyć się wykonywać doskonałe technicznie przysiady, które pozwolą mu na rozwój siły względnej. Rozwijanie siły funkcjonalnej jest głównym elementem treningu w piłce siatkowej, ponieważ wiąże się to z połączeniem mocy i szybkości ruchów. Aby przygotować organizm do takiego sportowego zapotrzebowania, dobry trening dla siatkówki powinien uwzględniać ćwiczenia równowagi, stabilności, wzmocnienie mięśni pleców itp. Ćwiczenia, które naśladują siatkarskie ruchy w praktyce, są również skutecznymi sposobami wzmocnienia mięśni poza polem gry. Ćwiczenia celujące w poprawę stabilności w biodrach, kolanach i kotkach – zminimalizują ryzyko kontuzji. Dzięki dostosowanemu treningowi siłowemu, siatkarze mogą skupić się na rozwijaniu mięśni, które wykorzystają do zwiększenia mocy skoków, zasięgu ruchu i siły uderzenia.

Przygotowanie do treningu – stroje siatkarskie

Komfort podczas treningu siatkówki jest równie ważny jak wygoda zawodnika podczas meczu. Wygodna, dobrej jakości odzież do siatkówki powinna więc stanowić priorytet każdego sportowca. W zależności od charakteru treningu i miejsca, w którym się odbywa – strój siatkarski musi być odpowiednio dostosowany. Na chłodniejsze dni lub podczas treningu w terenie sprawdzą się dresy siatkarskie. Idealny model powinien mieć prostą nogawkę z możliwością wyregulowania jej suwakiem. Z kolei w innych przypadkach, komfortową odzieżą na trening może okazać się klasyczny strój siatkarski z nadrukiem sublimacyjnym – ten sam, który siatkarz założy potem na oficjalnym meczu. Oprócz wygodnego kroju, komfort zapewnić powinna dzianina, z której wykonana jest odzież do siatkówki. W tym sporcie najlepiej sprawdzają się włókna poliestrowe, które szybko schną, są lekkie i przeciwdziałają przegrzaniu. Jako jeden z nielicznych polskich producentów odzieży sportowej, możemy zaproponować aż dwa rodzaje dzianin, które sprawdzą się nie tylko na boisku, ale i podczas treningu. Pierwszą jest CoolMax ze 100% przewiewnego poliestru oraz GigaElastic, czyli 92% poliestru wzbogaconego 8% obecnością elastanu. Kobiety mają u nas specjalne prawa – mogą wybrać aż 3 różne wykończenia rękawów strojów do siatkówki – bezrękawnik, skrzydełka lub krótki rękaw. Identyfikacja zawodników jest ważna nie tylko podczas meczów, ale również podczas treningów. Sklep sportowy PEHA oferuje bezpłatną usługę sublimacji na wybranych, kompletnych strojach siatkarskich lub samych koszulkach do siatkówki.
Na sukces siatkarza ma największy wpływ ciężka praca, ale i nie bez znaczenia okazują się wszystkie kwestie około treningowe. Dobre, wygodne buty sportowe i profesjonalna odzież do siatkówki również mają swoje 3 grosze w każdym z osiągnięć sportowca.

Trening siatkarski

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.