Akademie piłkarskie w Polsce – top 5

Piłka nożna jest bez dwóch zdań najbardziej popularnym sportem w Polsce, a na przestrzeni ostatnich lat w polskim środowisku piłkarskim możemy zaobserwować boom na akademie i szkółki piłkarskie. Często tworzone są przez byłych piłkarzy, zajmują się szkoleniem dzieci i młodzieży. Wzorem akademii piłkarskich są jednak kluby, które uczestniczą w seniorskich rozgrywkach na wysokim poziomie. Najlepsze akademie piłkarskie w Polsce są ściśle powiązane z czołowymi zespołami z kraju.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Program certyfikacji szkółek piłkarskich

Wprowadzony przez PZPN program certyfikacji szkółek piłkarskich ma za zadanie podniesienie poziomu szkolenia w zakresie piłki nożnej w każdej akademii piłkarskiej w Polsce. Spełnienie przez szkółki szeregu kryteriów jest gwarancją odpowiedniego nauczania młodzieży w każdym z certyfikowanych klubów.

Głównym założeniem programu certyfikacji szkółek piłkarskich jest podniesienie i ujednolicenie systemu szkolenia. Każda akademia piłkarska uwzględniona w innowacyjnym programie PZPN może zagwarantować treningi i szkolenie młodych piłkarzy na bardzo wysokim poziomie. Dzięki kursom i programom instruktażowym trenerzy i kadra zarządzająca może zadbać o rozwój kadry szkółki piłkarskiej w możliwie najlepszych warunkach.

Gwiazdki za szkolenie dzieci i młodzieży

W programie certyfikacji akademii wzięło, jak do tej pory, udział 544 szkółki. Każda z nich została gruntownie sprawdzona pod kątem realizacji założeń programu szkolenia PZPN. Tak przebadaną szkółkę piłkarską klasyfikuje się poprzez przyznawanie gwiazdek. Każda akademia piłkarska, która wzięła udział w programie, została odpowiednio sklasyfikowana.

Najlepsze akademie na terenie całej Polski zostały nagrodzone złotymi gwiazdkami. W 110 szkółkach piłkarskie szkolenie zostało uznane za wzorowe. 123 kluby zostały nagrodzone srebrnymi gwiazdkami, a 311 brązowymi. Wszystkie szkółki piłkarskie mogą liczyć na wiele benefitów i gratyfikacji ze strony PZPN. Klub, który pozytywnie przeszedł przez proces certyfikacji może pochwalić się wysoką jakością w prowadzaniu treningów dla dzieci.

Jak funkcjonuje akademia piłkarska?

Większość szkółek na terenie Polski organizuje kilka treningów w tygodniu – najczęściej od 3 do 5. W weekendy organizowane są rozgrywki – ligi lub zawody. Każdy udział w turnieju to dla dzieci nie lada gratka. Szkółka piłkarska jest zatem nie tylko doskonałym sposobem na piłkarski trening, ale także na spędzanie wolnego czasu. Sport, a zwłaszcza trening piłkarski to również idealne narzędzie do hartowania charakteru i wpajania uniwersalnych zasad wśród młodych.

Ranking akademii piłkarskich w Polsce

Trudno o jeden, nie budzący kontrowersji ranking szkółek piłkarskich w Polsce. Bez wątpienia młodzież ma doskonałe warunki do rozwoju w akademiach, których seniorskie drużyny należą do najlepszych w kraju. Poziom sportowy sekcji seniorskich bez wątpienia przekłada się na jakość szkolenia dzieci i młodzieży.

Podstawowym kryterium, według którego warto klasyfikować szkółki jest liczba zawodników, którzy opuścili szkółkę na rzecz występów w profesjonalnych drużynach seniorskich.

5. Lechia Gdańsk

Baza treningowa gdańskiej Lechii od lat jest sukcesywnie rozwijana, a praca z młodzieżą jest oczkiem w głowie włodarzy znad morza. Tamtejsza akademia to aż 13 drużyn, a z młodzieżą pracują doświadczeni szkoleniowcy i byli piłkarze – m.in reprezentant kraju Marek Zieńczuk. W związku z tym nie może dziwić fakt, że poziom sportowy młodych piłkarzy z Gdańska jest bardzo wysoki. Wśród zawodników, których wychowała tamtejsza szkółka są m.in. Paweł Dawidowicz i Przemysław Frankowski, którzy mają na koncie występy z orzełkiem na piersi oraz utalentowany Julian Letniowski, którzy był przymierzany do Lecha Poznań. W przeszłości przez szkółkę Lechii przeszli m.in Sebastian Mila, Jarosław Bieniuk czy Marcin Mięciel.

4. Legia Warszawa

Klub, który wielokrotnie zdobywał seniorskie mistrzostwo Polski, od dłuższego czasu stawia na rozwój piłki młodzieżowej. Dowodem na to jest ogromne centrum treningowe, które w 2020 zostało uroczyście otwarte. Juniorskie drużyny Legii mają tam najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Warszawska drużyna jest stałym uczestnikiem Centralnej Ligi Juniorów. W seniorskiej kadrze Legii debiutowało wielu piłkarzy, którzy piłkarską karierę zaczynali przy Łazienkowskiej 3. Polska reprezentacja narodowa również miała pożytek ze sposobu szkolenia, a w biało-czerwonych barwach grali m.in Sebastian Szymański, Michał Karbownik, Dominik Furman czy Michał Żyro.

3. Pogoń Szczecin

Stolica województwa zachodniopomorskiego od lat słynie z doskonałego szkolenia młodych piłkarzy. Drużyna Portowców jest w ekstraklasowej czołówce, a szkółkę piłkarską Pogoni Szczecin często wskazuje się jako wzór do naśladowania. Uwagę przykuwa przede wszystkim bardzo dobrze zorganizowany autorski model szkolenia, który przekłada się na wysoki poziom szkolenia. Przez tamtejszą szkółkę piłkarską przewinęły się takie nazwiska jak Łukasz Zwoliński czy Dawid Kort, ale w ciągu kilku ostatnich lat Szczecin to prawdziwa kopalnia talentów. Uwagę skautów z zagranicy przykuł m.in grający dziś w Belgii Jakub Piotrowski, a za największy polski talent uważany jest aktualnie 17-letni Kacper Kozłowski.

2. Lech Poznań

Nie starczy nam palców, by zliczyć wszystkich piłkarzy, którzy wielką karierę piłkarską zaczynali w akademii siedmiokrotnego mistrza Polski. Linetty, Bednarek, Kownacki, Kędziora, Kamiński, Jóźwiak czy Moder. Wszyscy na pewnym etapie byli gwiazdami rodzimej ligi i wszyscy „ukończyli z wyróżnieniem” szkółkę Lecha. Ogromnym plusem, a jednocześnie niewielkim minusem tej akademii jest doskonała, bardzo rozbudowana infrastruktura, która jest oddalona o blisko 50 kilometrów od stolicy Wielkopolski. Autorski model szkolenia i duża liczba piłkarzy, którzy zadebiutowali w drużynach seniorskich, a nawet reprezentacji Polski, dowodzi, że wybór poznańskiej szkółki jest strzałem w dziesiątkę.

1. Zagłębie Lubin

Tworzona na wzór holenderski akademia piłkarska to wzór do naśladowania dla polskich klubów. Praktycznie każda drużyna młodzieżowa z Lubina jest w ścisłej czołówce w kraju. Akademią piłkarską Zagłębia Lubin zarządzają doświadczeni menedżerowie i trenerzy piłki nożnej, a bogata infrastruktura należy do najlepszy w kraju. Nie ulega zatem wątpliwości, że młodzież w Lubinie ma doskonałe warunki do rozwoju. „Produktami” szkółki z Lubina są m.in Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, czy podbijający Bundesligę Bartosz Białek.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.