Jakie są cechy dobrego piłkarza?

Oglądając mecze piłkarskie czy to w telewizji czy na żywo zapewne nie jeden młody zawodnik zadał sobie pytanie: co muszę zrobić, żeby zostać profesjonalnym piłkarzem? Choć odpowiedź jest bardziej złożona, to jest kilka czynników, które determinują sukces. Są to m.in. szczęście, talent i ciężka praca.
Szczęście jest niezależne od nas samych, a sam talent nie szlifowany znika. W biografiach najlepszych sportowców najczęściej przewija się kult ciężkiej pracy i poświęcenia. Zatem można postawić tezę, że to charakter determinuje sukces w piłce nożnej. Bo można być szybkim, silnym oraz zaawansowanym technicznie zawodnikiem, ale bez odpowiedniej osobowości można być co najwyżej przeciętnym.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Cechy charakteru dobrego piłkarza

Niewątpliwie wizja “idealnego” piłkarza jest uzależniona od pozycji zajmowanej na boisku. Z pewnością w formacji ofensywnej bardziej będzie się liczyć kreatywność, a w defensywnej waleczność. Ponadto istnieje zbiór uniwersalnych cech, którymi powinien charakteryzować się każdy piłkarz:

 1. Samodyscyplina 
  Można nie być wybitną jednostką, lecz historia pokazuje, że będąc zdyscyplinowanym można osiągnąć bardzo wiele. W tym wypadku jest bardzo ważna świadomość zawodnika (wie jakie ma atuty i słabości), która pozwala mu podnosić swoje umiejętności. Piłkarz prócz treningów piłkarskich powinien zadbać o dietę czy regenerację, której nikt nie przypilnuje lepiej niż on sam.
 2. Pracowitość i samodoskonalenie
  “Rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Jednak, żeby wejść na pewien poziom trzeba ponieść cenę sukcesu. Detale decydują o całości. Dlatego tak ważne jest ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki oraz ciągły rozwój i praca.
 3. Pewność siebie
  Przekonanie o własnych możliwościach to podstawa w zawodzie piłkarza. Odważne decyzje i wiara w ich sukces są kluczowe jeśli chce się osiągnąć sukces i sięgać po najwyższe trofea.
 4. Pokora i ambicja
  Pokora powinna iść w parze z pewnością siebie. Bez niej nie ma mowy o jakimkolwiek sukcesie. Popadanie w samozachwyt i spoczywanie na laurach nie jest dobrą drogą. Przykładów zmarnowania swojego talentu jest bardzo wiele, dlatego trzeba brać przykład z najlepszych. Z pewnością osobą godną do naśladowania jest Cristiano Ronaldo, który przez wiele lat utrzymuje się na topie. Ambitny i pokorny wielokrotnie powtarzał, że wszystko co osiągnął jest wynikiem ciężkiej pracy. W swojej biografii napisał: “Mam zamiar codziennie rano wstawać z łóżka z przekonaniem: Chcę się dalej rozwijać. Mogę robić postępy w nieskończoność”. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś Ty też miał takie przekonanie.
 5. Nieustępliwość, zadziorność, waleczność
  Ponadczasowe wartości, które kształtuje sport. Trenerzy piłkarscy mawiają “że może brakować Ci umiejętności, ale nie serca na boisku”. Tacy zawodnicy nie kalkulują czy rywalizują z lepszą czy gorszą drużyną, tylko wykonują w 100% swoje zadania na boisku. W trudnych momentach mobilizują resztę drużyny do walki. Kibice uwielbiają takich piłkarzy – nieustępliwych, zadziornych i walecznych.

Podsumowując każdy piłkarz jest indywidualnością. Z pewnością tak jak z techniką piłkarską, da się udoskonalać pewne cechy charakteru (jak np. pewność siebie). Co ważne musi to być świadoma jednostka, gdyż tylko krytyczne spojrzenie na swoje wady i zalety pozwoli doprowadzić ją do mistrzostwa.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.