Co to jest tiki-taka?

Tiki-Taka – chociaż ten zwrot może brzmieć enigmatycznie, każdy fan piłki nożnej, a w szczególności miłośnik klubu FC Barcelona, z pewnością dokładnie wie co ono oznacza. Hiszpański klub piłkarski Barca to swego rodzaju legenda klubowa piłki nożnej. Każdy mecz, w którym bierze udział jest prawdziwą wirtuozerią piłki nożnej. Zobacz skąd wziął się termin Tiki-taka i co on dokładnie oznacza?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co to jest Tiki-Taka?

Określenie Tiki-Taka to pokrótce, nieoficjalna nazwa techniki szybkich, krótkich podań typu „ja do Ciebie, ty do mnie”. To kultowy i charakterystyczny styl w piłce nożnej, którego cechami charakterystycznymi są:

  • Szybkie i krótkie podania
  • Krótkie utrzymanie piłki
  • Energiczny, budzący emocje styl gry

Zarówno Barca, jak i reprezentacja Hiszpanii wykorzystują styl gry Tiki Taka w rozgrywkach z zadowalającymi efektami. Prawdopodobnie jednym z najbardziej spektakularnych i historycznych rozgrywek, w których można było zaobserwować styl Tiki Taka był finał Euro 2012, w którym Hiszpania, dzięki swojej technice zdeklasowała Włochy. Warto również wspomnieć o Mistrzostwach Świata w 2010 roku, w których Hiszpanie zdobyli mistrzowski tytułów również grając w „swoim” stylu.

Lionel Messi i Tiki Taka?

Opisując tę charakterystyczną technikę gry, warto wspomnieć również o absolwencie hiszpańskiej szkółki FC Barcelony – La Masii. To właśnie Lionel Messi wraz z drużyną zdobył aż trzy puchary Ligi Mistrzów UEFA grając z FC Barceloną. Obserwując jego poczynania na boisku, można zauważyć wykorzystanie tego stylu gry, który jak potwierdza historia rozgrywek piłki nożnej – przynosi realne efekty!

Chociaż trener piłkarski Pep Guardiola, nieoficjalnie uważany jest za osobę odpowiedzialną za wprowadzenie Tiki Taki, ten styl gry był obecny w Barcy, tak naprawdę od dawna. Wystarczy obejrzeć kilka filmów z rozgrywki hiszpańskiej, kultowej drużyny, żeby dopatrzyć się wykorzystania tej techniki. Dynamiczna gra i częste zwroty akcji potęgują emocje widzów i jak wdać – wpływają na efektywność gry. Teraz, będąc bogatszym o garść informacji na temat Tiki – Taki, można wejść na stronę z filmami piłkarskimi i dobrze przyjrzeć się szybkim podaniom Hiszpanów na boisku.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.