Filmy piłkarskie, które musisz obejrzeć

Piłka nożna emocjonuje miliony ludzi na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że bardzo częstą jest obiektem zainteresowania wśród filmowców. Filmy o piłce nożnej przyciągają spora widownię, a najlepsze z nich elektryzują publikę na wiele lat. W tym tekście przedstawimy najlepsze filmy piłkarskie wszech czasów.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Filmy o piłce nożnej, które spodobają się każdemu

Filmy piłkarskie to bez wątpienia dość specyficzna kategoria kinematografii. Wiele z nich nie jest docenianych przez krytyków, jednak są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia i oddanie się piłkarskiej pasji. Seanse o piłce nożnej często przedstawiają ciekawe historie klubów piłkarskich, a filmy o piłkarzach przedstawiają sylwetki najlepszych piłkarzy wszech czasów i przybliżają ich drogę do zwycięstwa. Najlepsze filmy piłkarskie to nie tylko opowieści o futbolu, ale także opowieść o uniwersalnych wartościach, które w życiu powinny odgrywać istotną rolę.

Piłkarski poker

Bez wątpienia klasyka gatunku. Do tego filmu odwołują się kolejne pokolenia fanów piłki nożnej nad Wisłą. Polska piłka nożna lat 80′ i 90′ w filmie Janusza Zaorskiego została zaprezentowana przez żadnych ogródek. Korupcja, alkohol, kobiety – ten tercet rządził nie tylko w filmie, ale także w rzeczywistości. Historia sędziego piłkarskiego Laguny – w tej roli Janusz Gajos – słynna spółdzielnia, przekupywanie zawodników i wiele, wiele innych – Piłkarski poker to nie tylko jeden z najlepszych filmów piłkarskich, ale także ciekawy komentarz do piłkarskiej rzeczywistości lat minionych.

Plejada polskich gwiazd – Olaf Lubaszenko, Jan Englert, Marian Opania, Małgorzata Pieczyńska i wspomniany wcześniej Gajos – na ekranie prezentują się znakomicie. Warto także wspomnieć o epizodycznych rolach Andrzeja Strejlaua, Michała Listkiewicza i Zdzisława Kręciny. Wszystko to sprawia, że piłkarska układanka przedstawiona na ekranie jest bardzo przekonująca. Jeśli jesteś fanem futbolu, a nie oglądałeś tego filmu, to czas najwyższy to zmienić!

Gol

Filmowa historia Santiago Muneza przedstawiona w filmie Gol to najprawdopodniej jedna z najbardziej znanych sportowych opowieści ostatnich lat. Film opowiada o błyskotliwej karierze młodego zawodnika, który staje się gwiazdą drużyny Newcastle United. Sukces pierwszej części tego filmu sprawił, że na ekrany kin trafiły kolejne części, tworząc trylogię Gol.

Na ekranie nie zabrakło znanych piłkarzy, m.in Zidana czy Beckhama, czym Gol zaskarbił sobie miłość fanów futbolu. Warto także wspomnieć, że film przedstawia nie tylko jasne strony piłki nożnej – odkrywa pokusy i niebezpieczeństwa czyhające na piłkarzy, którzy zachłysną się sławą.

Ucieczka do zwycięstwa

Osadzony w realiach drugiej wojny światowej film z plejadą gwiazd światowego kina. Fabuła została luźno oparta na tzw. meczu śmierci, który odbył się 9 sierpnia 1942 roku w Kijowie, pomiędzy ukraińskimi jeńcami, a żołnierzami niemieckiej Luftwaffe. Zwycięstwo odnieśli ci pierwsi, a w odwecie wylądowali w obozach pracy, gdzie wielu z nich zmarło.

Film Johna Hustona opowiada historię jeńców obozu koncentracyjnego, którzy stają do piłkarskiego pojedynku z niemieckimi żołnierzami. Mecz ma być pretekstem do ucieczki z piekła na ziemi. W głównych rolach m.in Sylvester Stallone i Micheal Caine, choć fani futbolu bez wątpienia chętnie popatrzą na Kazimierza Deynę, Bobby’ego Moore’a czy Brazylijczyka Pele, którzy wystąpili w jednym z najlepszych filmów piłkarskich. Ucieczka do zwycięstwa to film, który nie tylko bawi, ale także zmusza do przemyśleń.

Mecz ostatniej szansy

Vinnie Jones był swego czasu postrachem na angielskich boiskach. Słynący z agresywnej gry zawodnik po zakończeniu kariery postanowił spróbować swoich sił w kinematografii. Fabuła filmu z Jonesem w roli głównej wciąga od samego początku. Była gwiazdka angielskiej piłki nożnej – Dany Meehan – trafia do więzienia za napaść na policjantów pod wpływem alkoholu. Naczelnik zakładu karnego to wielki fan futbolu, który marzy o sukcesach swojej drużyny, dlatego proponuje Meehanowi poprowadzenia jego drużyny. Były gwiazdor odmawia, a w zamian proponuje mecz pomiędzy strażnikami a więźniami.

W jednej z głównych ról obok Vinniego Jonesa wystąpił Jason Statham. Mecz ostatniej szansy to zatem film, w którym pierwsze skrzypce odgrywają nie lada twardziele.

Podkręć jak Beckham

Kiedy w 2002 roku film w reżyserii Gurinder Chadha wchodził na ekrany kin, David Beckham był wielką gwiazdą światowego futbolu. Nic zatem dziwnego, że jego słynne umiejętności podkręcania piłki stały się natchnieniem dla artystów.

Podkręć jak Beckham to film, który pokazuje, że droga do piłkarskiej kariery nie jest zamknięta przed nikim, a piłka nożna to coś o wiele więcej niż sport. Bardzo dobra rola wschodzącej wówczas gwiazdy – Keiry Knightley – oraz ciekawy scenariusz pokazujący inną stronę piłki, to bez wątpienia najmocniejsze punkty tego filmu z początku XXI wieku. Podkręć jak Beckham to bez wątpienia jeden z najbardziej pouczających filmów piłkarskich.

United

Historia „dzieciaków Busby’ego” mrozi krew w żyłach. Drużyna Manchesteru United, której bała się cała Europa, rozpadła się w przeciągu kilku sekund wraz z katastrofą samolotu. Genialny trener piłkarski – Matt Busby – zdołał jednak podnieść zespół z kolan i tak powstała jedna z najwspanialszych ekip w historii piłki nożnej. Nic zatem dziwnego, że tragiczne losy zespołu Manchesteru United stały się kanwą dla filmu fabularnego.

Shaolin Soccer

Połączenie kung-fu i futbolu? A właściwie, dlaczego nie! Film opowiada historię sześciu wychowanków klasztoru Shaolin, którzy postanawiają wziąć udział w turnieju piłki nożnej. Osiągnięcie sukcesu nie powinno być dla nich problemem dzięki znajomości sztuk walki.

Shaolin soccer to komedia, w której nie zobaczymy prawdziwych historii piłkarzy, ale bez wątpienia niejednokrotnie się uśmiechniemy.

Hooligans

To zdecydowanie nie jest komedia ani film dla ludzi o słabych nerwach. Stworzony na podstawie wielu autentycznych wydarzeniach z ulic angielskich miast będących polem bitwy kibicowskich gangów. Hooligans odkrywa brutalną prawdę o pseudokibicach, dla których wyniki drużyny nie mają znaczenia, a sportowe emocje to dla nich nie walka a zielonej murawie, a krwawy bój poza stadionem. Dzięki doskonałej roli Elijaha Wooda, znanego chociażby z Władcy Pierścieni, poznajemy historię kibicowskiego gangu z Londynu. Jeśli macie dość cukierkowych opowieści to warto zapoznać się z serią filmów Hooligans.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.