Co to klauzula odstępnego?

Termin klauzula odstępnego bardzo często pojawia się w kontekście transferowych plotek. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście to hasło, ale tak naprawdę nie wiecie, co oznacza, to spieszymy z wyjaśnieniem – dziś opowiemy więcej o klauzuli odstępnego!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co to jest klauzula odstępnego?

Klauzula odstępnego to zapis w kontrakcie, który stanowi o tym, za jaką kwotę klub musi zgodzić się na transfer danego piłkarza. Najlepiej wyjaśnić to za pomocą przykładu:

  • Zawodnik X, związany umową z klubem Y ma w kontrakcie zapisaną klauzulę odstępnego o wartości 100 000 000 $.
  • Klub Z chce kupić zawodnika X i oferuje kwotę równą bądź większą wartości klauzuli.
  • Klub Y ma obowiązek umożliwić transfer piłkarski zawodnika X do ekipy Z i nie może zabronić graczowi negocjacji z potencjalnym pracodawcą.

Klauzula odstępnego umożliwia błyskawiczne działanie na rynku transferowym. Jeśli klub bardzo chce sprowadzić danego zawodnika w okienku transferowym i dysponuje odpowiednią kwotą, to inny zespół nie może stanąć na drodze do sfinalizowania transakcji. Po zadeklarowaniu wpłaty kwoty odstępnego do transferu może nie dojść tylko w przypadku, gdy piłkarz nie ma ochoty związać się z danym zespołem i nie przystaje na nowe propozycje kontraktowe.

Po co stosowane są kwoty odstępnego?

Klauzula wykupu wpisywana jest w kontrakcie z kilku powodów.

Klub kupujący zawodnika w danym momencie ubezpiecza się na przyszłość. Windując klauzulę wykupu do niebotycznej sumy odstrasza potencjalnych zainteresowanych usługami piłkarza w przyszłości. Sam zawodnik wraz z menedżerami często nie są zwolennikami tego typu rozwiązań, ponieważ mogą one stać na drodze do kolejnych transferów.

Jeśli jednak jej wysokość nie jest bardzo duża, to może być to rozwiązanie korzystne dla zawodnika, zwłaszcza tego, który jest przekonany o własnym potencjale i wie, że w przeciągu kilku sezonów zgłosi się po niego lepszy zespół.

Oczywiście, zbyt niska klauzula odstępnego nie jest po myśli klubu, który w danym momencie dzierży kartę zawodniczą piłkarza. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kwota wykupu Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium wynosi zaledwie kilka milionów euro. Wówczas cała piłkarska Europa rzuciłaby się do gabinetów Bawarczyków, a włodarze, zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogliby uniemożliwić negocjacji innych klubów z Polakiem. W takiej sytuacji piłka byłaby po stronie Lewego, który mógłby odrzucić bądź przystać na nowo oferowane warunki.

Kiedy można skorzystać z klauzuli odstępnego?

Klauzule odstępnego można wpłacić tylko i wyłącznie w trakcie trwania okna transferowego. Jeśli kontrakt zawodnika nie zawiera klauzuli wykupu, wówczas należy przystąpić do negocjacji. Jeżeli jednak w jego kontrakcie znajduje się klauzula wykupu, to klub chcący go pozyskać może z niej skorzystać.

Jeśli w umowie gracza mowa jest o klauzuli odejścia w wysokości 100 000 000$, to klub chcący go pozyskać może zastosować różne strategie negocjacyjne.

  • Zaproponować aktualnemu klubowi zawodnika cenę niższą niż kwota odstępnego. Wówczas klub sprzedający może odmówić transakcji bez podawania powodu lub przystąpić do negocjacji.
  • Zainteresowany klub może złożyć ofertę spełniającą klauzule wykupu – wówczas aktualny zespół danego gracza musi umożliwić transfer za określoną kwotę.
  • Zainteresowany klub może czekać do momentu, w którym kontrakt gracza z aktualnym klubem będzie ważny przez mniej niż sześć miesięcy. Wówczas, korzystając z Prawa Bosmana, włodarze danej ekipy mogą podjąć negocjacje bezpośrednio z piłkarzem i podpisać z nim kontrakt na zasadzie wolnego transferu zaczynający swój bieg od momentu zakończenia poprzedniej umowy gracza. W nowym kontrakcie może zostać zapisana klauzula.

Na współczesnym rynku transferowym klauzula odstępnego to jedno z najważniejszych pojęć. Kluby i kibice z uwagą śledzą doniesienia dotyczące kontraktów największych gwiazd i wschodzących talentów, oczyma wyobraźni widząc ich w swoich szeregach. Z kolei piłkarze i menadżerowie piłkarscy zacierają ręce patrząc na ogromne kwoty, które w ostatnich latach o 180 stopni zmieniły oblicze futbolu.

Co to jest klauzula odstępnego?

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.