Tejpy na palce w siatkówce. Dlaczego siatkarze oklejają palce plastrami?

Siatkówka jako dyscyplina sportowa należy do sportów bezkontaktowych, niemniej jednak siatkarze narażeni są na różnorakie urazy i kontuzje. Do najczęściej występujących uszkodzeń należy zaliczyć palce siatkarzy. To właśnie w ich przypadku dochodzi do wszelakich wybić, nadwyrężeń czy złamań. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko urazów siatkarze w czasie gry używają tzw. tejpy na palce.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Tejpowanie palców w siatkówce. Czym są tejpy na palce?

Tejpowanie to nic innego jak oklejanie i owijanie specjalistycznymi plastrami wybranych stawów tak, aby były one stabilniejsze oraz minimalizowały ryzyko kontuzji. W sportowej terminologii specjalistyczne plastry to tejpy na palce. Ich zastosowanie można odnaleźć w wielu innych dyscyplinach sportu. Za wyjątkiem siatkówki stosuje się je również w takich dyscyplinach sportu jak: koszykówka, tenis czy piłka ręczna.
W siatkówce tejpy na palce stosują praktycznie wszyscy zawodnicy. Natomiast najbardziej narażeni na kontuzję palców są zawodnicy skaczący do bloku i atakujący. Dlatego w szczególności z oklejonymi palcami możemy oglądać środkowych bloku, a najmniej zawodników występujących na pozycji wystawiających oraz libero (przeczytaj kim jest libero w siatkówce?).

Plastry na palce – ochrona przed urazami

Z racji specyfikacji gry jaką jest siatkówka najczęściej korzystamy z pracy rąk. Podczas rozgrywki częstymi urazami są wybicie palca czy nadwyrężenia któregoś ze stawów. Dzieje się tak w przypadku działania na palec dużej siły np. przy blokowaniu czy zbiciu piłki. Dlatego tak ważne jest tejpowanie palcy przed każdym treningiem czy meczem, gdyż minimalizuje to ryzyko kontuzji. Z pewnością dzięki nim stawy są stabilniejsze.

Tejpy na palce zwiększają komfort gry oraz umożliwiają granie z lekkimi kontuzjami

Oklejone plastrami palce to w siatkówce widok naturalny. Tejpowanie nie jest spowodowane tylko ochroną przed kontuzjami lecz tejpy stanowią również doskonałą ochronę przed otarciami czy skaleczeniami skóry. Plastry zabezpieczają wszelakie podrażnienia oraz pozwalają kontynuować grę bez uczucia dyskomfortu. Co ważne tejpy na palce umożliwiają granie z lekkimi kontuzjami. Prawidłowo zabezpieczone stawy pozwalają czuć się komfortowo nawet podczas intensywnej rozgrywki. Niewątpliwie ich kolejną zaletą jest działanie profilaktyczne. W przypadku przebytej kontuzji plastry na palce doskonale usztywnią kontuzjowany staw i ochronią go przed kolejnym urazem.

Tejpy na palce w siatkówce

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.