Filmy i dokumenty siatkarskie – historie o losach drużyny siatkarskiej, trenerów i siatkarzy

Filmy siatkarskie z siatkarzami lub z siatkówką w tle niekonieczne dedykowane są wyłącznie tym, którzy w jakiś sposób związani są z tym sportem. Wielu sportowców, poza robieniem kariery w siatkówce, ma również swoje życie prywatne, problemy osobiste i ze zdrowiem, które mogłyby zatrzymać ich rozwój sportowy, a tak jednak się nie dzieje. Takie przykłady, utrwalone na filmie mogą inspirować każdego, kto dąży do jakiegoś celu w życiu lub jego szuka – niekoniecznie sportowców i fanów siatkówki.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Filmy ekranizujące siatkówkę – dokumenty siatkarskie i filmy obyczajowe

Niżej prezentujemy kilka godnych polecenia naszym zdaniem filmów traktujących o siatkówce (lub filmy z tym sportem na drugim planie), niektóre to czysta fikcja reżysera, kolejne to z filmy oparte na faktach. W prawie każdym filmie przedstawiającym siatkówkę można zobaczyć zarówno historię polskich siatkarzy (najczęściej drużyny reprezentacji Polski w siatkówkę), trudną drogę drużyny po sukces i życie prywatne sportowców, trenerów itp.

Film „Nad życie”

Film „Nad życie” to biografia słynnej, utalentowanej siatkarski – Agaty Mróz, która poza licznymi sukcesami na arenie sportowej (dwukrotna złota medalistka w Mistrzostwach Europy w siatkówkę) przez długi czas cieszyła się również udanych życiem prywatnym. Ciężka choroba nie tylko przerwała jej karierę sportową, ale również skomplikowała ciążę. Zekranizowana opowieść o jedynej walce, którą przegrała siatkarka może zainspirować wszystkich odbiorców filmu.

Film „Kat”

Film dokumentalny „Kat” to opowieść o procesie przygotowań reprezentacji Polski do Igrzysk Olimpijskich (drużyna polskiej reprezentacji w siatkówkę) w latach 70. które odbyły się w Montrealu. Sama postać trenera siatkarzy, który przydomek „Kat” uzyskał podobno z uwagi na swoje budzące kontrowersje podejście do siatkarzy i treningów siatkówki, była na tyle charyzmatyczna i charakterystyczna, że reżyser Witold Rutkiewicz, postanowił zekranizować tę historię w postaci dokumentalnego filmu. Różne części filmu opisują zarówno życie trenera, jak i siatkarzy. Można zobaczyć jak opisywane były treningi siatkarskie polskich zawodników do mistrzostw świata.

Film „Drużyna”

Kolejny film, a raczej dokument, pod tytułem „Drużyna” to gratka dla sportowców, trenerów i fanów siatkówki. Rozgrywający się we współczesności film „Drużyna” przedstawia losy polskiej kadry narodowej, podczas przygotowań do Mistrzostw Świata, które odbyły się w 2014 roku. Polska reprezentacja siatkówki sięgnęła wówczas po złoto, a wiele sylwetek polskich zawodników zostało dokładnie zaprezentowanych w filmie. Film o reprezentacji Polski w siatkówkę, dostał się na srebrne ekrany i był wyświetlany w kinach. Jest to z pewnością gratka dla wszystkich fanów siatkówki i osób, którym siatkówka jest bliska.

Poza ekranizacjami z dużego ekranu, wartościowe i praktyczne są również filmy instruktażowe dla trenerów i zawodników. Na popularnych platformach (np. You Tube) znaleźć można naprawdę wiele atrakcyjnych filmów siatkarskich z treningów klubowych, które mogą być inspiracją dla trenerów. Treningi siatkarskie w postaci filmu są również jednym z elementów przygotowania do meczu i zawodów. Dzięki nim, można zobaczyć z innej perspektywy nie tylko niektóre techniki wykorzystywane w siatkówce, ale również przykładowe zestawy ćwiczeń.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.