Czym jest gegenpressing w futbolu?

Strata piłki w trakcie meczu piłki nożnej wiąże się z dwoma działaniami w aspekcie przejścia z fazy atakowania do bronienia. Pierwsze z nich to odbudowanie struktury defensywnej zespołu i oczekiwanie na przeciwnika na swojej połowie. Drugim rozwiązaniem jest właśnie gegenpressing, czyli próba natychmiastowego odbioru piłki, jak najbliżej bramki rywala.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Czym jest gegenpressing?

XXI wiek zaoferował fanom piłki kilka stylów taktycznych oferowanych przez drużyny. Piłkarski świat podziwiał FC Barcelonę, która pokazywała styl określany jako tiki-taka, czyli dominację nad rywalem poprzez nieustanne posiadanie piłki. Współczesny futbol staje się jednak grą szybszą, dlatego prawdziwą nowością ostatnich lat jest gegenpressing. Zwolennicy tego stylu gry mówią o potrzebie jak najszybszego odzyskania piłki po jej stracie. Wymaga to doskonałego przygotowania taktycznego całego zespołu. Zawodnicy będący najbliżej futbolówki muszą natychmiast ją zaatakować, by wywrzeć presję na przeciwniku i ograniczyć przestrzeń. Ich partnerzy w tym samym czasie muszą odciąć możliwości zagrania piłki do przodu. Pozbawiony możliwości działania rywal z dużo większym prawdopodobieństwem popełni błąd, który – w konsekwencji – oznaczać będzie odzyskanie piłki.

Początki gegenpressingu

Taktyczny styl opierający się na szybkim odzyskaniu piłki od dawna jest w kanonie piłkarskiej taktyki. Stosowany był w takich krajach jak Holandia czy Francja. Idea kontrpressingu została bardzo mocno rozwinięta przez Borussię Dortmund i jej ówczesnego trenera piłki nożnej, Jurgena Kloppa w latach 2008-2015. To właśnie niemiecki szkoleniowiec zrewolucjonizował podejście do tego taktycznego rozwiązania. Innymi szkoleniowcami, którzy również chętnie stosowali wysoki pressing byli Jupp Heynckess czy Pep Guardiola.

Korzyści i wady gegenpressingu

Niewątpliwie największą  korzyścią gegenpressingu jest chęć natychmiastowego odbioru piłki. Zespół stara się zamknąć przestrzeń przeciwnikowi i podjąć intensywną próbę odbioru. Pressing musi być wykonany przez zawodników na wszystkich pozycjach. W przypadku skutecznego odbioru zespół posiada piłkę blisko bramki przeciwnika, co stwarza sytuację do zdobycia bramki na skutek braku organizacji gry w obronie przeciwnika. Czy są jakieś wady? Gegenpressing zakłada współpracę całego zespołu. Jeśli przeciwnik znajdzie przestrzeń i uda mu się ominąć pressing, będzie miał dużo przestrzeni, przez co z łatwością stworzy sobie szansę bramkową.

Co zawodnik powinien umieć, by stosować gegenpressing?

Przede wszystkim zawodnicy muszą być doskonale przygotowani pod względem motorycznym i taktycznym. Kontrpressing zakłada grę na bardzo dużej intensywności by dać zespołowi szansę na skuteczny odbiór. Oczywiście piłkarze muszą bardzo dobrze radzić sobie z grą 1×1 w fazie bronienia, podwajaniem przeciwnika i asekuracją działań w defensywie. Muszą umieć kontrolować przestrzeń przed i za sobą, by odciąć możliwości podania przeciwnikowi. Muszą też wiedzieć, co zrobić, gdy piłka zostanie odzyskana – w myśl zasady „jeśli atakujesz, myśl też o bronieniu, a kiedy bronisz, myśl też o atakowaniu”.
Czym jest gegenpressing?

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.