Ile zarabia trener piłki nożnej?

Trenerzy piłkarscy to specyficzna grupa ludzi. Wykonują z pewnością jeden z najpiękniejszych zawodów, pracują w futbolu, są pokazywani w telewizji. Z drugiej jednak strony biorą na siebie ogromną odpowiedzialność za wyniki zespołu, styl jego gry i rozwój poszczególnych zawodników. Trenerzy dzielą się na tych, którzy pracują z zespołami seniorskimi i tych, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą – oczywiście funkcje te można łączyć. Role te różnią się od siebie. Prowadzenie drużyn seniorskich oznacza zapewnienie wyniku i sukcesów tu i teraz. W treningu dzieci i młodzieży natomiast najbardziej liczy się cierpliwość i rozwój indywidualny zawodnika – wyniki schodzą wówczas na drugi plan.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Rola i znaczenie trenerów w piłce nożnej

Trenerzy pełnią jedną z najważniejszych ról w piłce nożnej i innych sportach drużynowych. To ich wizje i pomysły taktyczne są realizowane przez zawodników na boisku. To oni wyznaczają kursy i trendy w procesach treningowych. To ich decyzje często wpływają na życie wielu ludzi. To wielka odpowiedzialność. Za taką trzeba odpowiednio wynagrodzić. Ile zatem zarabia trener piłki nożnej? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Czynniki wpływające na zarobki trenera piłki nożnej

Co wpływa na zarobki trenera? Jest kilka czynników, które determinować będą to, ile zarabia trener sportowy z piłce nożnej:
– Doświadczenie trenerskie – jedna z najważniejszych cech trenera. To, w jakich klubach pracował trener, jakie osiągał sukcesy, jakich zawodników wyszkolił. Dla przykładu: trener, który spędził 10 lub więcej sezonów w B Klasie czy C Klasie i wygrywał ligę np. 3 razy, będzie miał szansę na większe zarobki niż szkoleniowiec, który do tej pory trenował tylko dzieci. Innym sposobem na określenie doświadczenia trenerskiego jest licencja trenerska. Jest jej kilka rodzajów UEFA C (zwana także Grassroots C), UEFA B, UEFA A czy też UEFA Pro. Licencje te określają poziom rozgrywkowy, na jakim może pracować trener piłkarski. Na przykład: praca w Ekstraklasie czy I Lidze jest zarezerwowana tylko dla posiadaczy licencji UEFA Pro, a licencja UEFA B umożliwia pracę najwyżej w lidze okręgowej. Trenerzy oczywiście mogą zwiększać swoje kompetencje zapisując się na odpowiedni kurs UEFA. Kurs organizowany jest w weekendy i kosztuje od kilkuset (UEFA C) do 20 tysięcy złotych lub więcej (UEFA Pro). Trenerowi powinno zależeć, by mieć jak najwyższą licencję, bo ona określi poziom, na jakim będzie mógł pracować. Im wyższy poziom, tym wyższe zarobki.
– Renoma klubu – to kolejny czynnik determinujący zarobki trenerskie. Kluby takie jak Real Madryt, Manchester City, Liverpool, Juventus czy Atletico Madryt to światowe marki, które z pewnością mogą zaoferować trenerom największe zarobki. Niestety takie kluby będą też szukać uznanych trenerów, którzy osiągnęli wiele sukcesów i są w stanie stać na czele tak wielkich organizacji. Jest znacznie większa szansa granicząca z pewnością, że pracę w takich klubach znajdą Pep Guardiola, Jurgen Klopp, Carlo Ancelotti, Massimiliano Allegri czy Jose Mourinho a nie Jan Kowalski, który prowadził zespoły w świętokrzyskiej lidze okręgowej.
– Prestiż ligi – to również ważna składowa pensji trenerskiej. Więcej zarabiać będzie trener utytułowanego klubu w Anglii niż szkoleniowiec, który pracuje w równie lub znacznie bardziej utytułowanym klubie w Liechtensteinie czy na Cyprze.
– Budżet klubu – następny, dość oczywisty, punkt na liście. Menedżer klubu z bogatym sponsorem będzie mógł liczyć na większe uposażenie niż trener biednego klubu, otrzymującego tylko skromne fundusze z gminy.

Ekstraklasa czy Premier League? Jurgen Klopp czy Pep Guardiola? Ile może zarabiać trener piłkarski?

Praca trenera w polskiej Ekstraklasie nie należy do łatwych. Szkoleniowców zmienia się często, ciężko awansować do europejskich pucharów, prestiż rozgrywek też nie jest najwyższy. Ile zarabiają trenerzy na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce? To oczywiście zależy od klubu – jego prestiżu, osiągnięć, historii czy budżetu. Najniższe zarobki są w drużynach, które dopiero awansowały na najwyższy poziom. Trenerzy tych klubów dostają od 10 do 20 tys. zł miesięcznie. W większości klubów średnia poborów oscyluje w zakresie od 30 do 50, co daje ponad 500 tys. zł rocznie. Największe i najbogatsze kluby w Polsce mogą zaoferować nawet od 100 do 150 tys. zł miesięcznie. Historycznie najlepiej zarabiający trenerzy w Ekstraklasie to Michał Probierz (za czasów pracy w Cracovii) – ok. 120 tys. zł, Ricardo Sa Pinto (Legia Warszawa) – ok. 150 tys. zł, Adam Nawałka (Lech Poznań) – ok. 150 tysięcy złotych miesięcznie.
Polska ekstraklasa nie jest najlepiej płacącą ligą w Europie. Znacznie wyższe pieniądze płaci się w angielskiej Premier League, niemieckiej Bundeslidze, włoskiej Serie A czy hiszpańskiej La Lidze. Oto zestawienie najlepiej opłacanych dziś trenerów:
Diego Simeone – 34 mln euro rocznie
Pep Guardiola – 22,4 mln euro
Jurgen Klopp – 17,8 mln euro
Graham Potter – 13,5 mln euro
Massimiliano Allegri – 12,8 mln euro
Thomas Tuchel – 12 mln euro
Carlo Ancelotti – 11 mln euro
Simone Inzaghi – 10 mln euro
Jose Mourinho – 9,2 mln euro
Xabi Alonso – 5 mln euro
Porównanie tych poborów z poborami nad Wisłą jest zatem wręcz nie ma miejscu, aczkolwiek ta grupa trenerów to czołówka światowa – trenerzy, którzy wygrywali te trudne rozgrywki ligowe czy najbardziej prestiżową Ligę Mistrzów.

Najlepiej zarabiający trenerzy – selekcjonerzy reprezentacji narodowych

Selekcjonerzy reprezentacji narodowych to jeszcze inna kasta trenerów. To osoby odpowiedzialne za selekcję piłkarzy, którzy będą reprezentować narodowe barwy na wielkich imprezach. Oto pensje trenerów, którzy prowadzili reprezentacje narodowe podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku:
Hansi Flick (Niemcy) – 6,5 mln euro rocznie
Gareth Southgate (Anglia) – 5,8 mln euro
Didier Deschamps (Francja) – 3,8 mln euro
Tite (Brazylia) – 3,6 mln euro
Louis van Gaal (Holandia) – 2,9 mln euro
Gerardo Martino (Meksyk) – 2,9 mln euro
Lionel Scaloni (Argentyna) – 2,6 mln euro
Piastujący wówczas funkcję selekcjonera reprezentacji Polski Czesław Michniewicz miał pensję w wysokości ok. pół miliona euro rocznie.

Ile zarabia trener piłki nożnej dzieci i młodzieży – czy to dobry sposób na zwiększenie dochodów trenerskich?

Trenerzy pracujący w klubach na amatorskim i półprofesjonalnym poziomie często łączą pracę w klubie i w akademii piłkarskiej, która szkoli w kategoriach dziecięco-młodzieżowych (żak, orlik, młodzik). To pozwala osiągnąć w miarę wysokie zarobki. Akademie piłkarskie często płacą ustaloną kwotę za trening piłkarskiej. Ta kwota różni się oczywiście od prestiżu akademii, miasta i innych czynników. Zwykle jest to między 50 a 150 zł za trening. Treningi zwykle są 2 lub 3 razy w tygodniu. Jednak prowadzenie dwóch grup naraz jest wymagającym wyzwaniem.
Czy warto zatem zostać trenerem piłkarskim? Droga na szczyt jest bardzo długa i kręta i niewielu szkoleniowcom udaje się tam dotrzeć. Jednak warto nią kroczyć, bo to wspaniały zawód.

 

Ile zarabia trener piłkarski dla dzieci?

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.