Przepisy gry w piłkę ręczną przewidują szereg upomnień i sankcji, które ma do dyspozycji sędzia czuwający nad regulaminowym przebiegiem meczu. W zależności od rodzaju przewinienia arbiter jest uprawniony do zastosowania określonej kary w piłce ręcznej, zgodnej z „taryfikatorem”. Jakie kary wyróżnia się w piłce ręcznej?
Spis treści:
Rzuty wolne i rzuty od bramki
W zależności od rodzaju stwierdzonego błędu, czyli np. dotknięcia piłki nogą, kopnięcia jej, lub wybicia pięścią z dłoni zawodnika, sędzia ma prawo do gwizdania nieprawidłowości. W takiej sytuacji drużyna, która dopuściła się błędu, jest zmuszona oddać piłkę przeciwnikom. Sędzia może zarządzić:
● rzuty wolne dla drużyny przeciwnej,
● rzuty od bramki,
● rzuty karne,
● stopniowane kary.
Stopniowane kary są nadawane graczom, którzy dopuścili się na przykład złamania zasad fair play lub naruszają przepisy gry w piłkę ręczną w inny, uporczywy sposób. Warto jednak omówić je nieco szerzej, ponieważ w najgorszym wypadku mogą spowodować trwałe wykluczenie zawodnika nie tylko z toczącej się gry, ale i kolejnych rozgrywek.
Stopniowane kary – kartki i wykluczenia z gry
Stopniowane kary są przyznawane z uwagi na wagę błędu (ciężkie naruszenie przepisów może od razu spowiadać np. wykluczenie z gry), ale również ze względu na jego powtarzalność. Oznacza to, że zawodnik nieustannie dopuszczający się tego samego błędu otrzymuje stopniowe kary od łagodnej do najcięższej. Rodzaj kary określony jest kolorową kartką, podnoszą przez arbitra w towarzystwie sygnału dźwiękowego (gwizdka).
● Żółta kartka – ostrzeżenie,
● Czerwona kartka – wykluczenie z gry,
● Podniesione dwa palce: środkowy i wskazujący – 2-minutowe wykluczenie zawodnika z gry.
Niebieska kartka
Zasada niebieskiej kartki jest sankcją, którą wprowadzono stosunkowo niedawno. Według Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej oficjalna możliwość pokazania niebieskiego kartonika została wprowadzona w życie i obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.
Niebieska kartka w piłce ręcznej może być wykorzystana przez arbitra po ukaraniu gracza czerwoną kartką. Zawodnik, któremu pokazano niebieską kartkę zostaje wykluczony na co najmniej jedno następne spotkanie, jednak w zależności od rangi przewinienia – kara może zostać wydłużona o kolejne rozgrywki. Do niebieskiej karki w piłce ręcznej zazwyczaj dołącza się pisemny raport. Jest to kara, którą zawodnik może otrzymać np. przy obrażeniu sędziego, lub po ciężkim naruszeniu zasad gry (agresywne zachowanie, obraza słowna, rękoczyny).
Idealny, przepisowy mecz odbywa się w duchu zasad fair play, jednak należy pamiętać, że nawet w najbardziej profesjonalnej rozgrywce nie da się wykluczyć niektórych błędów i naruszeń przepisów. To właśnie dlatego sędzia czuwający nad przebiegiem gry ma wiele rodzajów kar do zastosowania, które dopasowuje do wagi błędu.
Bibliografia:
- Autor: zespół redakcyjny ZPRP, Przepisy Gry w Piłkę Ręczną, 2016