Najlepsi strzelcy ekstraklasy – kto nimi jest?

Wielu kibiców czy ekspertów narzeka na poziom futbolu w polskiej lidze, nie da się jednak ukryć, że choć przaśna i znajduje się na peryferiach europejskiej piłki, to przysparza nam wiele radości i emocji. W jej dziejach nie brakuje wybitnych postaci, a umiejętności czołowych strzelców Ekstraklasy nie musimy się wstydzić na tle innych lig Starego Kontynentu. Zapraszamy na pasjonującą podróż po świecie najlepszych strzelców w historii ligi polskiej!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 104,99 zł

Klub 100 – najskuteczniejsi w historii

Podróż rozpocznijmy od zapoznania się z elitarnym „Klubem 100” w historii rozgrywek o mistrzostwo Polski. W jego skład wchodzi 32. piłkarzy, którzy mają na swoim koncie sto lub więcej bramek zdobytych w lidze polskiej.

Lista uwzględnia gole strzelane na polskich boiskach od 1921 roku. Co ciekawe, nie ma niej żadnego obcokrajowca, Klub 100 jest w całości zdominowany przez Polaków. Pierwszym piłkarzem, który zdobył sto bramek był Wacław Kuchar.

Członkowie Klubu 100

100 goli

  • Marek Saganowski (ŁKS Łódź – 36 bramek, Orlen Płock – 4 bramki, Odra Wodzisław Śląski – 2 bramki, Legia Warszawa – 58 bramek)
  • Henryk Kempny (Polonia Bytom – 54 bramki, Legia Warszawa – 46 bramek)
  • Karol Kossok (FC Katowice – 29 bramek, Cracovia – 49 bramek, Pogoń Lwów – 22 bramek)

102 gole

  • Joachim Marx (Gwardia Warszawa – 36 bramek, Ruch Chorzów – 66 bramek)
  • Artur Woźniak (Wisła Kraków)

103 gole

  • Mariusz Śrutwa (Ruch Chorzów – 96 bramek, Legia Warszawa – 7 bramek)

104 gole

  • Marek Koniarek (Szombierki Bytom – 3 bramki, GKS Katowice – 32 bramki, Zagłębie Sosnowiec- 4 bramki, Widzew Łódź – 65 bramek)
  • Eugeniusz Faber (Ruch Chorzów)
  • Wacław Kuchar (Pogoń Lwów)

106 goli

  • Michał Matyas (Pogoń Lwów – 99 bramek, Polonia Bytom – 7 bramek)

107 goli

  • Eugeniusz Lerch (Ruch Chorzów – 85 bramek, ROW Rybnik – 22 bramki)

108 goli

  • Flávio Paixão (Śląsk Wrocław – 24 bramki, Lechia Gdańsk – 84 bramki)
  • Michał Matyas (Pogoń Lwów – 101 bramek, Polonia Bytom – 7 bramek)

109 goli

  • Piotr Reiss (Lech Poznań)
  • Andrzej Szarmach (Górnik Zabrze – 49 bramek, Stal Mielec – 60 bramek)

111 goli

  • Grzegorz Lato (Stal Mielec)

113 goli

  • Andrzej Jarosik (Zagłębie Sosnowiec)

117 goli

  • Ernest Wilimowski (Ruch Chorzów)

120 goli

  • Marcin Robak (Korona Kielce – 19 bramek, Widzew Łódź – 7 bramek, Piast Gliwice – 5 bramek, Pogoń Szczecin – 32 bramki, Lech Poznań – 20 bramek, Śląsk Wrocław – 37 bramek)

121 goli

  • Maciej Żurawski (Lech Poznań – 19 bramek, Wisła Kraków – 102 bramki)
  • Józef Nawrot (Cracovia – 5 bramek, Legia Warszawa – 107 bramek, Polonia Warszawa – 9 bramek)

122 gole

  • Jerzy Podbrożny (Igloopol Dębica – 7 bramek, Lech Poznań – 48 bramek, Legia Warszwa – 45 bramek, Zagłębie Lubin – 11 bramek, Pogoń Szczecin – 6 bramek, Amica Wronki – 1 bramka, Widzew Łódź – 4 bramki)

128 goli

  • Henryk Reyman (Wisła Kraków)

129 goli

  • Fryderyk Scherfke (Warta Poznań)

TOP 10 strzelców w historii Ekstraklasy

10. Teodor Anioła, 138 goli

Kluby: Lech Poznań

Teodor Anioła przez 16 lat (1945 – 1961) występował w poznańskim klubie dziś znanym jako Lech Poznań. Na boisku zajmował pozycję prawego łącznika, czyli, posługując się współczesną nomenklaturą ofensywny pomocnik, który spinał ze sobą działania ataku i pomocy. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

9. Jan Liberda, 146 goli

Kluby: Polonia Bytom

Dwukrotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Intertoto i Pucharu Ameryki, dwukrotny król strzelców ekstraklasy, reprezentant Polski. W Polsce przez całą seniorską karierę związany z Polonią Bytom. Znany z doskonałej techniki i przebojowości. Nie zachwycał nadzwyczajnymi warunkami technicznymi, ale swoim sprytem potrafił oszukać każdą defensywę.

8. Paweł Brożek, 149 goli

Kluby: Wisła Kraków, GKS Katowice

Legenda Wisły Kraków. Przy Reymonta ma status ikony, jest wychowankiem Białej Gwiazdy. Jego przygoda zagranicą nie należała do udanych, ale w polskiej ekstraklasie miał patent na obrońców. Mimo, iż nie zachwycał szybkością czy dryblingiem, to był prawdziwym lisem pola karnego, który w starciu oko w oko z bramkarzem nie zwykł się mylić.

7. Kazimierz Kmiecik, 153 gole

Kluby: Wisła Kraków

Kolejny człowiek, który w Krakowie ma status legendy. Jest najlepszym strzelcem w historii Białej Gwiazdy. Mistrz olimpijski z 1972 z Monachium, brązowy medalista mistrzostw świata w RFN, srebrny medalista olimpijski z 1976 roku. Wielokrotny trener piłkarski i członek sztabu szkoleniowego Wisły Kraków, ostatnio bohater głośnej afery z udziałem Petra Hyballi i Jakuba Błaszczykowskiego.

6. Włodzimierz Lubański, 155 goli

Kluby: Górnik Zabrze

Gdyby grał dziś, pewnie byłby gwiazdą czołowych europejskich klubów. Gdy grał dla Górnika Zabrze interesował się nim m.in. Real Madryt, jednak komunistyczna władza nie zezwoliła na jego transfer. W Polsce grał wyłącznie dla Zabrzan, a zagranicą występował w belgijskich klubach.

5. Teodor Peterek, 157 goli

Kluby: Ruch Chorzów

W latach 1928-1939 grał dla Ruchu Chorzów. W trakcie wojny grał dla stworzonego w miejsce Ruchu Bismarckhütter SV. W latach 1937-1938 zanotowała imponującą serię szesnastu ligowych meczów z golem w każdym z nich.

4. Tomasz Frankowski, 167 goli

Kluby: Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków

Franek, łowca bramek! – tak podczas meczu na Old Trafford, w którym reprezentacja Polski mierzyła się z Anglią, krzyczał Dariusz Szpakowski, gdy Tomasz Frankowski pokonał bramkarza Synów Albionu. Popularny Franek strzelał jednak nie tylko dla reprezentacji, lata świetności przeżywał w Wiśle Kraków, z kolei po powrocie do Polski w 2009 roku przez cztery lata z powodzeniem występował w barwach macierzystej Jagiellonii Białystok.

3. Gerard Cieślik, 168 goli

Kluby: Ruch Chorzów

Podobnie jak wspomniany wcześniej Peterek, występował dla Bismarckhütter SV, gdzie zaczął grać w 1939 roku. Po końcu wojny klub zmienił nazwę na pierwotną i znów stał się Ruchem Chorzów. W jego barwach Cieślik grał przez 14 lat, do 1959 roku. Jest najlepszym strzelcem w historii śląskiej ekipy. Dwukrotnie był królem strzelców polskiej ligi, jednak do historii przeszedł głównie dzięki dwóm bramkom strzelonym w 1958 w wygranym 2:1 meczu przeciwko ZSRR.

2. Lucjan Brychczy, 182 goli

Kluby: Legia Warszawa

Przy Łazienkowskiej 3 nie ma chyba nazwiska cieszącego się większą estymą niż Brychczy. Legenda piłkarska warszawskiej Legii. Piłkarz i trener, przez całe życie związany ze stołecznym klubem. Nawet w sędziwym wieku, gdy dobiegał już 80, potrafił zaskoczyć niejednego bramkarza podczas treningu Wojskowych. W czasach kariery napastnik, niezwykle szybki, obdarzony precyzyjnym uderzeniem i zabójczym dryblingiem.

1. Ernest Pohl, 186 goli

Kluby: Legia Warszawa, Górnik Zabrze

Najskuteczniejszy strzelec w historii polskiej ligi. Niewysoki, mierzący zaledwie 173 cm wzrostu piłkarz, strzelał bramki dla Legii Warszawa i Górnika Zabrze. Trzykrotny król strzelców, 10-krorny mistrz Polski, legenda nadwiślańskiego futbolu.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.