Najniżsi siatkarze i siatkarki – poznaj wzrost najniższych zawodników i zawodniczek w siatkówce!

Wzrost jest cechą, która –  nie da się ukryć – jest determinującym czynnikiem ułatwiającym grę i mile widzianym w kompletowaniu drużyny. Średni wzrost siatkarza w męskiej drużynie siatkówki wynosi ponad 2 metry wysokości, u kobiet jest to ponad 180 cm. Czy zatem niski, ale utalentowany siatkarz musi być skazany na niepowodzenie i nie ma szans na zrobienie kariery w sporcie? Czy najniżsi siatkarze na świecie grali w siatkówkę wyłącznie hobbystycznie? Nie! Przedstawiamy kilku siatkarzy i siatkarek, którzy mimo niskiego wzrostu z sukcesami grają w siatkówkę i reprezentują swój kraj na arenie międzynarodowej.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Czy najniższy siatkarz ma szansę na sukces?

Każdy trener z pewnością potwierdzi, że wzrost nie jest sam w sobie decydującym czynnikiem kwalifikującym sportowca do drużyny. Na przestrzeni lat, już wielu słynnych graczy obaliło mit o wysokim siatkarzu (przeczytaj kto jest najwyższym siatkarzem na świecie?). Oczywiście wyższym graczom łatwiej jest atakować i blokować, ale pozostałe umiejętności, np. kontrola nad piłką są równie istotne. Niższy siatkarze są zwykle szybsi – a prędkość i czas reakcji to ważny atut w tej grze. W siatkówce jest jedna pozycja, w której wzrost naprawdę nie ma znaczenia – to libero. Libero w siatkówce nie musi być wysoki, a jego pozycja ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju gry.

Najniżsi siatkarze na świecie – czemu to zwykle zawodnicy na pozycji libero?

Najniższy siatkarz świata mierzy 165 cm. Był to irański zawodnik, Farhad Zarif, który grał na pozycji libero. Od 2001 roku miał okazję zdobyć aż 6 medali (z przewagą złotych) w reprezentacji. Na kolejnych miejscach plasują się Azjaci, którzy charakteryzują się niskim wzrostem. Zaraz po nim plasuje się chińczyk – Jiajie Chen, którzy mierzy 170 cm, Japończyk Taichiro Koga (170 cm), Hiszpan Jose Roberto Mendoza Perdomo (170 cm) i o centymetr wyższy Japończyk Tomohiro Yamamoto. Ciekawostką potwierdzają fakt, że pozycja libero nie jest ograniczona wzrostem jest faktem. Każdy najniższy siatkarz na świecie zajmuje właśnie tę pozycję.

Najniższe siatkarki na świecie

Najniższa zawodniczka siatkówki na świecie to mierząca zaledwie 150 centymetrów wzrostu Celestine Nafula. To kenijka , która mimo niskiego wzrostu, grała w reprezentacji swojego kraju  na mistrzostwach świata w Japonii. Z kolei najniższa Polka – Paulina Maj – Erwardt, siatkarka ma jedynie 166 centymetrów wzrostu, a mimo tego grała kilkukrotnie w rozgrywkach reprezentacji Polski na światowym poziomie. Obie z nich grają na pozycji libero.

Chociaż ciężko sobie wyobrazić najniższych siatkarzy na świecie np. na pozycji blokującej – okazuje się, że są doskonałymi libero, ponieważ to stanowisko wymaga szybkości, zwinności i nie wymaga dużego zasięgu ataku. Jak się okazuje niscy zawodnicy nie muszą martwić się tym, że ich wzrost stanie na drodze rozwojowi ich kariery – mimo niego mogą grać w zwodach na światowym poziomie.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.