Postawa siatkarska, czyli jaka?

Prawidłowa postawa siatkarska to klucz do dobrej gry. Każdy, kto sądzi, że w siatkówce kluczową rolę odgrywają jedynie dłonie, jest w sporym błędzie – prawidłowe odbicie piłki jakimkolwiek sposobem jest niemożliwe, gdy właściwa postawa siatkarska nie jest zachowana. Przeanalizujmy zatem krok po kroku, jak dochować prawideł siatkarskiego fachu!

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 114,99 zł

Czym jest postawa siatkarska?

Postawa siatkarska to określony układ ciała, który należy przyjąć przed wykonaniem danego elementu stosowanego w grze. Właściwa postawa siatkarska powinna zapewnić:

 • zachowanie równowagi ciała
 • możliwość wykonania startu w dowolnym kierunku
 • sposobność do wykonania właściwej czynności z piłką
 • ekonomię wysiłku mięśniowego

Te elementy to „ABC” piłki siatkowej i zdecydowanie są niezbędne, by grać na możliwie jak najwyższym poziomie.

Podstawowa postawa siatkarska charakteryzuje się przede wszystkim rozkrocznym rozstawieniem nóg na wysokości bioder. Nogi lekko ugięte, a tułów lekko pochylony – oto sekret dobre postawy siatkarskiej. Im niżej osadzony jest środek ciężkości, tym większe ugięcie kończyn dolnych i pochylenie tułowia. Ciężar ciała należy rozłożyć równomiernie – obie stopy powinny być twardo osadzone na ziemi. Ręce powinny być zgięte w łokciach i ułożone jak najbliżej tułowia, z kolei dłonie muszą znajdować się na wysokości klatki piersiowej.

Postawa siatkarska najściślej związana jest z elementem odbicia piłki. Inne czynności ruchowe w fazie wyjściowej są dość zróżnicowane zarówno w ułożeniu kończyn górnych, jak i w ustawieniu kończyn dolnych. Można przyjąć zasadę, że im dalej od siatki, a właściwie od miejsca akcji nad nią, tym niższa postawa zawodnika.

Sposoby poruszania się po boisku do siatkówki

Terminologia siatkarska wyróżnia dwa sposoby poruszania się po boisku: naturalny oraz specjalistyczny.

Do naturalnych zaliczamy:

 • chód
 • bieg
 • wyskok

Z kolei do sposobów specjalistycznych:

 • krok odstawno-dostawny
 • krok skrzyżny
 • wypad
 • doskok
 • rzut
 • pad

Postawa siatkarska najściślej związana jest z najważniejszym elementem gry w siatkówkę, czyli odbiciem piłki sposobem górnym, czyli innymi słowy zagranie palcami obu dłoni. Aby prawidłowo wykonać to zagranie należy:

 • przyjąć prawidłową postawę siatkarską
 • ułożyć dłonie w koszyczek, rozluźnić palce i odchylić kciuki
 • w momencie gdy piłka znajduje się około 30-20 cm od twarzy, należy:
  • wykonać wyprost nóg
  • odbić piłkę opuszkami palców na wysokości twarzy
  • ramiona muszą być ugięte pod kątem 90 stopni, a w momencie odbicia piłki częściowo je wyprostowujemy

Piłka odbita we właściwy sposób nie powinna się obracać, a tor jej opadania powinien być niemal pionowy.

Postawa siatkarska przy odbiciu sposobem dolnym

Równie często, jak sposobem górnym, wykonuje się odbicie sposobem dolnym. Najczęściej stosuje się je w przyjęciu zagrywki oraz w przypadku gry obronnej. W tej postawie siatkarskiej najważniejsze jest możliwe jak najdogodniejsze wykonanie czynności takich jak pad czy wypad, dlatego nogi muszą być ugięte, a ciało gotowe do ruchu w każdym kierunku. Technika gry nakazuje, by ręce znajdowały się jak najbliżej tułowia, a nogi ustawione są w nieco większym rozkroku. W momencie, gdy piłka zmierza w naszym kierunku należy odpowiednio ułożyć ręce – złączyć ze sobą przedramiona i łokcie oraz dłonie. Często należy wykonać ruch w kierunku piłki – w bok lub do przodu – należy wtedy pamiętać o tym, by najpierw wykonać krok w stronę piłki nogami, a nie dostawiać do niej wyłącznie przedramiona.

Postawa siatkarska przy zagrywce

Przy zagrywce sposobem górnym należy ustawić się w lekkim wykroku. Piłkę trzymamy przed głową, a ugięta ręka znajduje się na jej wysokości. W zależności od tego, którą ręką wykonuje się zagrywkę, zmienia się schemat ułożenia ciała:

 • jeśli zagrywka siatkarska wykonywana jest ręką prawą, to właściwa postawa siatkarska nakazuje, aby nogą zakroczną (z tyłu) była noga prawa.
 • jeśli zagrywka wykonywana jest ręką lewą to właściwa postawa siatkarska nakazuje, aby nogą zakroczną (z tyłu) była noga lewa.

W momencie podrzutu piłki odginamy tułów, wykonujemy zamach i przenosimy ciężar ciała na nogę zakroczną. Uderzeniu piłki powinno towarzyszyć wyprostowanie ciała i przeniesienie ciężaru na nogę zakroczną. Palce powinny być rozstawione i średnio usztywnione. W momencie uderzenia należy wykonać delikatny ruch do przodu, przenosząc nogę zakroczną do w kierunku siatki, by nadać piłce odpowiednią dynamikę.

Postawa siatkarska przy ataku

Jak wiecie, atak można wykonać na trzy sposoby, poprzez:

 • zbicie tenisowe
 • plas
 • kiwnięcie

W przypadku zbicia tenisowego atakujący znajduje się bardzo blisko siatki. W zależności od ustawienia siatkarz musi wykonać określoną liczbę kroku, by dotrzeć do punktu, z którego wykonana wyskok. Tuż przed odbiciem należy obniżyć środek ciężkości i wykonać zamach. W najwyższej fazie lotu po skoku ciało wygięte jest w pałąk. Piłkę należy uderzyć w najwyższym punkcie zasięgu ręki. Przy uderzeniu należy pamiętać o skłonie tułowia i opuszczeniu ręki, którą nie wykonujemy ataku. W tej postawie siatkarskiej liczy się to, by atak wykonać możliwie jak najbardziej dynamicznie.

Drugi sposób, czyli plas, różni się od zbicia tenisowego jedynie finiszem. W przypadku zbicia uderzamy piłkę w taki sposób, by nadać jej kierunek za pomocą skrętu nadgarstka. Dodatkowo piłka jest uderzona mocno, by nadać jej jak największą prędkość. Z kolei w przypadku plasu mamy do czynienia z lekkim, ukierunkowanym odbiciem piłki w kierunku pola rywala. Trajektorię lotu piłki wyznacza dłoń.

Z kolei kiwnięcie jest przerzuceniem piłki podczas wyskoku w najsłabiej bronione przez przeciwnika miejsce. Tor piłce nadaje ręka poruszana w stawie barkowym; podczas skierowania piłki w dół ramię jest wyprostowane a nadgarstek lekko zgięty.

Postawa siatkarska w bloku

W przypadku bloku mamy do czynienia z dość specyficzną postawą. Stopy rozstawione są szeroko, a odbicie wykonywane jest obunóż. Ręce są wyprostowane w stawach łokciowych, a palce dłoni należy rozstawić tak, by tworzyły one jedną płaszczyznę. Blokując piłkę należy wykonać ruch dłońmi w dół, by piłka jak najszybciej wróciła na stronę rywala.

Ćwiczenie postaw siatkarskich to bardzo ważny punkt treningu. Błędy popełniane w tych elementach są kluczowe i mogą na długo zastopować rozwój siatkarskiej kariery.

Jaka jest postawa siatkarska?

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.